På måndagsmorgonen meddelade festivalledningen att man har lyckats att rekrytera ytterligare sex band till årets upplaga av Augustibuller.
Sedan tidigare är elva stycken bokade och klara, men som vi alla vet är inte en handfull artister tillräckligt: bullret är mycket större än så.
Utan vidare krusiduller listar vi upp de sex band som är nyaktuella på bullrets lista.
Discharge (UK)
När man säger ordet kängpunk går det inte att undvika att nämnda Discharge i samma andetag. Bandet bildades redan 1977 men det var i början av 80-talet Discharge blev synonymt med D-dakt och sen dess finns bandet i alla punkares hjärtan, på alla punkares västar och i alla punkares skivsamlingar. Inget mer behövs sägas.
The Psyke Projekt (DK)
Danskar är arga av sin natur. De fem männen bakom The Psyke Projekt visar med sin punk- och metallinfluerade hardcore att mörkt och brutalt är ord tagna från det danska språket. Efter flera europaturnéer är det dags för Augustibuller att överösas av The Psyke Projekt.
All That Remains (USA)
Tungt och tekniskt. Det låter som en beskrivning av Meshuggah men vi pratar om amerikanska All That Remains. Bandet som gjort turnéer med Slipknot, Arch Enemy, Gwar och Darkest Hour stannar till i mellansverige i augusti. Bandets signum är omatchade melodier, stenhårda riff och tekniska svårigheter vilket gör All That Remains högintressanta.
Franky Lee
När Mathias Färm spelar i Millencolin sköter han gitarren men i Franky Lee får ni se honom bakom sångmicken. Bandet består även av Magnus Hägerås (ex. Peepshows) och Fredrik Granberg från Randy. Grym melodiös rock influerad av amerikansk band som Foo Fighters och Jimmy Eat World erbjuds och när nu Burning Heart släpper debutskivan är succén ett faktum.
Kvoteringen
Med medlemmar från bl.a. Millencolin och Krigshot sparkar Kvoteringen igång med riktig old school punk med 80-tals influenser. Efter några släpp på mindre bolag resulterade den senaste inspelningen i en fullängdare med namnet ”Bister prognos” som släpps i dagarna. Förbered er på mangel!
Neverstore
Svensk punkrock har stora anor och Neverstore sällar sig till skaran band som håller fanan högt. Tre ungar killar som redan hunnit med att öppna upp för Billy Talent levererar musik av hög klass. Punkrock och Augustibuller klingar lika bra ihop som handen i handsken!
*Bandinfo av Augustibuller.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.