På måndagsmorgonen meddelade festivalledningen att man har lyckats att rekrytera ytterligare sex band till årets upplaga av Augustibuller.
Sedan tidigare är elva stycken bokade och klara, men som vi alla vet är inte en handfull artister tillräckligt: bullret är mycket större än så.
Utan vidare krusiduller listar vi upp de sex band som är nyaktuella på bullrets lista.
Discharge (UK)
När man säger ordet kängpunk går det inte att undvika att nämnda Discharge i samma andetag. Bandet bildades redan 1977 men det var i början av 80-talet Discharge blev synonymt med D-dakt och sen dess finns bandet i alla punkares hjärtan, på alla punkares västar och i alla punkares skivsamlingar. Inget mer behövs sägas.
The Psyke Projekt (DK)
Danskar är arga av sin natur. De fem männen bakom The Psyke Projekt visar med sin punk- och metallinfluerade hardcore att mörkt och brutalt är ord tagna från det danska språket. Efter flera europaturnéer är det dags för Augustibuller att överösas av The Psyke Projekt.
All That Remains (USA)
Tungt och tekniskt. Det låter som en beskrivning av Meshuggah men vi pratar om amerikanska All That Remains. Bandet som gjort turnéer med Slipknot, Arch Enemy, Gwar och Darkest Hour stannar till i mellansverige i augusti. Bandets signum är omatchade melodier, stenhårda riff och tekniska svårigheter vilket gör All That Remains högintressanta.
Franky Lee
När Mathias Färm spelar i Millencolin sköter han gitarren men i Franky Lee får ni se honom bakom sångmicken. Bandet består även av Magnus Hägerås (ex. Peepshows) och Fredrik Granberg från Randy. Grym melodiös rock influerad av amerikansk band som Foo Fighters och Jimmy Eat World erbjuds och när nu Burning Heart släpper debutskivan är succén ett faktum.
Kvoteringen
Med medlemmar från bl.a. Millencolin och Krigshot sparkar Kvoteringen igång med riktig old school punk med 80-tals influenser. Efter några släpp på mindre bolag resulterade den senaste inspelningen i en fullängdare med namnet ”Bister prognos” som släpps i dagarna. Förbered er på mangel!
Neverstore
Svensk punkrock har stora anor och Neverstore sällar sig till skaran band som håller fanan högt. Tre ungar killar som redan hunnit med att öppna upp för Billy Talent levererar musik av hög klass. Punkrock och Augustibuller klingar lika bra ihop som handen i handsken!
*Bandinfo av Augustibuller.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.