Bilden är tagen vid en tidigare spontancruising i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
SHRA: ”Det här förstör för oss och seriösa bilentusiaster”
Den gångna helgens spontancruising kan få konsekvenser för såväl bilentusiaster som den lokala föreningen SHRA. Detta säger ordföranden Kristoffer Schöldström.
– Jag tror att det kan bli krångligare för oss som arrangör, att få tillstånd att arrangera Vårmönstringen i framtiden. Jag ser en risk att man kommer att minnas det som hände i lördags som en bilträff. Det här var dock allt annat än en bilträff med entusiaster och absolut inget vi själva står bakom, markerar Schöldström.
SHRA Lindesberg, som årligen före coronapandemin arrangerat den traditionella Vårmönstringen i Lindesberg, är bekymrade över hur det som hände i lördags kan komma att påverka föreningens framtida evenemang samt synen på de genuint motorintresserade. Klubbordföranden, Kristoffer Schöldström, berättar för LindeNytt att man tar tydligt avstånd från den här typen av händelser.
– Under veckan fick jag, via en kompis, reda på att det cirkulerade reklam på sociala medier om en cruising i Lindesberg. När jag kollade upp det här framgick att man kallade det för Vårmönstringen, berättar Schöldström som omedelbart försökte få kontakt med någon ansvarig.
Han såg här en omedelbar risk att folk runt om i landet skulle tro att SHRA står som arrangör och att det är deras traditionella Vårmönstring man syftar till i reklamen. Vilket det alltså inte var fråga om här.
– Att använda namnet Vårmönstringen, som är så starkt förknippat med oss och vårt arrangemang, tyckte jag var väldigt olämpligt. Jag försökte därför få kontakt med någon ansvarig för detta, men det visade sig inte vara så lätt. Till slut skickade jag ett privat meddelande till en person på den facebooksida jag hittade reklamen på – och då togs namnet Vårmönstringen bort i alla fall, säger Kristoffer Schöldström.
Konsekvenserna av lördagen kan komma att drabba de seriösa bilentusiasterna och motorintresserade, tror han.
– Jag tror att det kan bli krångligare för oss som arrangör, att få tillstånd att arrangera Vårmönstringen i framtiden. Jag ser en risk att man kommer att minnas det som hände i lördags som en bilträff. Det här var dock allt annat än en bilträff med entusiaster och absolut inget vi själva står bakom. När vi arrangerar cruisingen, så har vi många involverade i arbetet. Vi har vakter utplacerade och vi släpper inte fram bilar som ”inte hör hemma”. Vi samarbetar med andra föreningar, som sköter städningen efteråt. Om man får tillstånd att nyttja en hel stad, då ska man lämna staden städad och fin dagen efter. Allt annat är bara fel, säger Kristoffer Schöldström.
Den riktiga Vårmönstringen, som ställdes in på grund av rådande coronarestriktioner, kan eventuellt bli av senare detta år. Allt handlar om hur situationen ser ut framåt sensommaren.
– Vi hade ju tänkt att arrangera Vårmönstringen på hösten förra året, men det fick ställas in. Nu tar vi sikte på den här hösten istället, men det är ju väldigt osäkert ännu – vi har i alla fall sökt tillstånd och börjat planera, sedan får vi se om läget gör det möjligt när vi väl är där, avslutar Kristoffer Schöldström.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
7 av 8 partier fanns på plats. Foto: Camilla Lagerman
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags ...