Bilden är tagen vid en tidigare spontancruising i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
SHRA: ”Det här förstör för oss och seriösa bilentusiaster”
Den gångna helgens spontancruising kan få konsekvenser för såväl bilentusiaster som den lokala föreningen SHRA. Detta säger ordföranden Kristoffer Schöldström.
– Jag tror att det kan bli krångligare för oss som arrangör, att få tillstånd att arrangera Vårmönstringen i framtiden. Jag ser en risk att man kommer att minnas det som hände i lördags som en bilträff. Det här var dock allt annat än en bilträff med entusiaster och absolut inget vi själva står bakom, markerar Schöldström.
SHRA Lindesberg, som årligen före coronapandemin arrangerat den traditionella Vårmönstringen i Lindesberg, är bekymrade över hur det som hände i lördags kan komma att påverka föreningens framtida evenemang samt synen på de genuint motorintresserade. Klubbordföranden, Kristoffer Schöldström, berättar för LindeNytt att man tar tydligt avstånd från den här typen av händelser.
– Under veckan fick jag, via en kompis, reda på att det cirkulerade reklam på sociala medier om en cruising i Lindesberg. När jag kollade upp det här framgick att man kallade det för Vårmönstringen, berättar Schöldström som omedelbart försökte få kontakt med någon ansvarig.
Han såg här en omedelbar risk att folk runt om i landet skulle tro att SHRA står som arrangör och att det är deras traditionella Vårmönstring man syftar till i reklamen. Vilket det alltså inte var fråga om här.
– Att använda namnet Vårmönstringen, som är så starkt förknippat med oss och vårt arrangemang, tyckte jag var väldigt olämpligt. Jag försökte därför få kontakt med någon ansvarig för detta, men det visade sig inte vara så lätt. Till slut skickade jag ett privat meddelande till en person på den facebooksida jag hittade reklamen på – och då togs namnet Vårmönstringen bort i alla fall, säger Kristoffer Schöldström.
Konsekvenserna av lördagen kan komma att drabba de seriösa bilentusiasterna och motorintresserade, tror han.
– Jag tror att det kan bli krångligare för oss som arrangör, att få tillstånd att arrangera Vårmönstringen i framtiden. Jag ser en risk att man kommer att minnas det som hände i lördags som en bilträff. Det här var dock allt annat än en bilträff med entusiaster och absolut inget vi själva står bakom. När vi arrangerar cruisingen, så har vi många involverade i arbetet. Vi har vakter utplacerade och vi släpper inte fram bilar som ”inte hör hemma”. Vi samarbetar med andra föreningar, som sköter städningen efteråt. Om man får tillstånd att nyttja en hel stad, då ska man lämna staden städad och fin dagen efter. Allt annat är bara fel, säger Kristoffer Schöldström.
Den riktiga Vårmönstringen, som ställdes in på grund av rådande coronarestriktioner, kan eventuellt bli av senare detta år. Allt handlar om hur situationen ser ut framåt sensommaren.
– Vi hade ju tänkt att arrangera Vårmönstringen på hösten förra året, men det fick ställas in. Nu tar vi sikte på den här hösten istället, men det är ju väldigt osäkert ännu – vi har i alla fall sökt tillstånd och börjat planera, sedan får vi se om läget gör det möjligt när vi väl är där, avslutar Kristoffer Schöldström.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström vill underlätta sorteringen vid återvinninscentraler. Foto: ReScan
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den ...