Bilden är tagen vid en tidigare spontancruising i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
SHRA: ”Det här förstör för oss och seriösa bilentusiaster”
Den gångna helgens spontancruising kan få konsekvenser för såväl bilentusiaster som den lokala föreningen SHRA. Detta säger ordföranden Kristoffer Schöldström.
– Jag tror att det kan bli krångligare för oss som arrangör, att få tillstånd att arrangera Vårmönstringen i framtiden. Jag ser en risk att man kommer att minnas det som hände i lördags som en bilträff. Det här var dock allt annat än en bilträff med entusiaster och absolut inget vi själva står bakom, markerar Schöldström.
SHRA Lindesberg, som årligen före coronapandemin arrangerat den traditionella Vårmönstringen i Lindesberg, är bekymrade över hur det som hände i lördags kan komma att påverka föreningens framtida evenemang samt synen på de genuint motorintresserade. Klubbordföranden, Kristoffer Schöldström, berättar för LindeNytt att man tar tydligt avstånd från den här typen av händelser.
– Under veckan fick jag, via en kompis, reda på att det cirkulerade reklam på sociala medier om en cruising i Lindesberg. När jag kollade upp det här framgick att man kallade det för Vårmönstringen, berättar Schöldström som omedelbart försökte få kontakt med någon ansvarig.
Han såg här en omedelbar risk att folk runt om i landet skulle tro att SHRA står som arrangör och att det är deras traditionella Vårmönstring man syftar till i reklamen. Vilket det alltså inte var fråga om här.
– Att använda namnet Vårmönstringen, som är så starkt förknippat med oss och vårt arrangemang, tyckte jag var väldigt olämpligt. Jag försökte därför få kontakt med någon ansvarig för detta, men det visade sig inte vara så lätt. Till slut skickade jag ett privat meddelande till en person på den facebooksida jag hittade reklamen på – och då togs namnet Vårmönstringen bort i alla fall, säger Kristoffer Schöldström.
Konsekvenserna av lördagen kan komma att drabba de seriösa bilentusiasterna och motorintresserade, tror han.
– Jag tror att det kan bli krångligare för oss som arrangör, att få tillstånd att arrangera Vårmönstringen i framtiden. Jag ser en risk att man kommer att minnas det som hände i lördags som en bilträff. Det här var dock allt annat än en bilträff med entusiaster och absolut inget vi själva står bakom. När vi arrangerar cruisingen, så har vi många involverade i arbetet. Vi har vakter utplacerade och vi släpper inte fram bilar som ”inte hör hemma”. Vi samarbetar med andra föreningar, som sköter städningen efteråt. Om man får tillstånd att nyttja en hel stad, då ska man lämna staden städad och fin dagen efter. Allt annat är bara fel, säger Kristoffer Schöldström.
Den riktiga Vårmönstringen, som ställdes in på grund av rådande coronarestriktioner, kan eventuellt bli av senare detta år. Allt handlar om hur situationen ser ut framåt sensommaren.
– Vi hade ju tänkt att arrangera Vårmönstringen på hösten förra året, men det fick ställas in. Nu tar vi sikte på den här hösten istället, men det är ju väldigt osäkert ännu – vi har i alla fall sökt tillstånd och börjat planera, sedan får vi se om läget gör det möjligt när vi väl är där, avslutar Kristoffer Schöldström.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Övre raden från vänster: Zonordförande William Flormo, Lions Club Storå, Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg, Anna Ohlsson, Lions Club Storå, Raija Glatz och Inga-lill Senneryd, Lions Kristina.
Sittande från vänster: Toste Nilssson, Lions Club Hällefors och Leif Olofsson Lions Club Storå
Foto: Lions Club Storå
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Flera fordon i brand i centrala Lindesberg
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden ...
Lista: Här firas Valborg
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser d...
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Bildspecial: Caprice 2026
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta...