Nu stundar somriga bilutställningar i Oscarsparken. Foto: Privat
SHRA hoppas på stor uppslutning under somriga torsdagar
Nu stundar säsongens första bilträff i Oscarsparken i Lindesberg. Med start på torsdag anordnas ”spontanträffar” för motorintresserade under hela sommaren och nu hoppas arrangören SHRA på stor uppslutning även denna säsong.
– Kom förbi, kika på roliga fordon och varför inte käka en glass på Café Oscar och förhoppningsvis njut av det vackra vädret som vi kommer ha på torsdagarna, hälsar Kristoffer Schöldström från Motorklubben SHRA med glimten i ögat.
Som tidigare år anordnas bilträffarna varannan torsdag, jämna veckor från klockan 17.00 vid Oscarsparken och vidare längst strandpromenaden i Lindesberg.
– Vi brukar hålla igång i ungefär tre timmar, lite beroende på hur varmt det är ute, några kvällar kanske det blir lite senare om folk stannar längre, förklarar Kristoffer Schöldström.
Arkivfoto: Ida Lindkvist
På ”spontanträffarna” välkomnar man alla typer av motorfordon, och ingen föranmälan krävs – är man intresserad så är det är bara att dyka upp.
– Det blir bilar, motorcyklar och fina a-traktorer bland annat, man kommer med det som man kan betrakta som entusiastfordon av alla möjliga slag helt enkelt. Vill man stanna till och kika så går det också att lägga till med båten vid Kyrkbryggan, det är väldigt trevligt, hälsar Kristoffer.
Träffarna pågår hela sommaren fram till och med 24 augusti då man avslutar säsongen med en sista utställning. Kristoffer passar även på att tipsa om sommarens näst sista utställningen den 10 augusti då motorklubben SHRA:s årligen återkommande populära tävling äger rum.
– Då kommer vi att ha ett lite större evenemang som vi kallar för ”Bergslagens Snyggaste” som vi även har haft tidigare år där vi kommer att utse det snyggaste fordonet, förklarar han.
Nu hoppas arrangören på att det blir stor uppslutning av både utställare och besökare även denna säsong.
Motorträff i Oscarsparken. Arkivfoto: Ida Lindkvist
– Vi har förhoppningar om att det ska komma mycket bilar och mycket folk som vill komma och kika, vi vill ju att det ska hända saker i Lindesberg. Kom förbi, kika på roliga fordon och varför inte käka en glass på Café Oscar och förhoppningsvis njut av det vackra vädret som vi kommer ha på torsdagarna, avslutar Kristoffer med glimten i ögat.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Stefan och Maria Larsson, Rose-marie, Fredrik Hedin och Bodil Evertsson från Titt-In. Foto: Jennie Einarsson
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main ...
Låt dem inte lura dig igen
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vå...
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det norska kallblodet, Brenne Viktor, gästade Fornabodas säsongspremiär och imponerade rejält med ett nytt banrekord för 3-åriga kallblod. Foto: Anneli Lundegård
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Till minne: Greger Nilsson
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.