Nu stundar somriga bilutställningar i Oscarsparken. Foto: Privat
SHRA hoppas på stor uppslutning under somriga torsdagar
Nu stundar säsongens första bilträff i Oscarsparken i Lindesberg. Med start på torsdag anordnas ”spontanträffar” för motorintresserade under hela sommaren och nu hoppas arrangören SHRA på stor uppslutning även denna säsong.
– Kom förbi, kika på roliga fordon och varför inte käka en glass på Café Oscar och förhoppningsvis njut av det vackra vädret som vi kommer ha på torsdagarna, hälsar Kristoffer Schöldström från Motorklubben SHRA med glimten i ögat.
Som tidigare år anordnas bilträffarna varannan torsdag, jämna veckor från klockan 17.00 vid Oscarsparken och vidare längst strandpromenaden i Lindesberg.
– Vi brukar hålla igång i ungefär tre timmar, lite beroende på hur varmt det är ute, några kvällar kanske det blir lite senare om folk stannar längre, förklarar Kristoffer Schöldström.
Arkivfoto: Ida Lindkvist
På ”spontanträffarna” välkomnar man alla typer av motorfordon, och ingen föranmälan krävs – är man intresserad så är det är bara att dyka upp.
– Det blir bilar, motorcyklar och fina a-traktorer bland annat, man kommer med det som man kan betrakta som entusiastfordon av alla möjliga slag helt enkelt. Vill man stanna till och kika så går det också att lägga till med båten vid Kyrkbryggan, det är väldigt trevligt, hälsar Kristoffer.
Träffarna pågår hela sommaren fram till och med 24 augusti då man avslutar säsongen med en sista utställning. Kristoffer passar även på att tipsa om sommarens näst sista utställningen den 10 augusti då motorklubben SHRA:s årligen återkommande populära tävling äger rum.
– Då kommer vi att ha ett lite större evenemang som vi kallar för ”Bergslagens Snyggaste” som vi även har haft tidigare år där vi kommer att utse det snyggaste fordonet, förklarar han.
Nu hoppas arrangören på att det blir stor uppslutning av både utställare och besökare även denna säsong.
Motorträff i Oscarsparken. Arkivfoto: Ida Lindkvist
– Vi har förhoppningar om att det ska komma mycket bilar och mycket folk som vill komma och kika, vi vill ju att det ska hända saker i Lindesberg. Kom förbi, kika på roliga fordon och varför inte käka en glass på Café Oscar och förhoppningsvis njut av det vackra vädret som vi kommer ha på torsdagarna, avslutar Kristoffer med glimten i ögat.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
12 december 2025 klockan 18:12 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna. Under onsdagen utökade man sitt segertåg till sex raka vinster när man vann mot tabellåttan Surahammar. Foto: Hasse Persson.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.
Grundade beslut
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När ...