Nu stundar somriga bilutställningar i Oscarsparken. Foto: Privat
SHRA hoppas på stor uppslutning under somriga torsdagar
Nu stundar säsongens första bilträff i Oscarsparken i Lindesberg. Med start på torsdag anordnas ”spontanträffar” för motorintresserade under hela sommaren och nu hoppas arrangören SHRA på stor uppslutning även denna säsong.
– Kom förbi, kika på roliga fordon och varför inte käka en glass på Café Oscar och förhoppningsvis njut av det vackra vädret som vi kommer ha på torsdagarna, hälsar Kristoffer Schöldström från Motorklubben SHRA med glimten i ögat.
Som tidigare år anordnas bilträffarna varannan torsdag, jämna veckor från klockan 17.00 vid Oscarsparken och vidare längst strandpromenaden i Lindesberg.
– Vi brukar hålla igång i ungefär tre timmar, lite beroende på hur varmt det är ute, några kvällar kanske det blir lite senare om folk stannar längre, förklarar Kristoffer Schöldström.
Arkivfoto: Ida Lindkvist
På ”spontanträffarna” välkomnar man alla typer av motorfordon, och ingen föranmälan krävs – är man intresserad så är det är bara att dyka upp.
– Det blir bilar, motorcyklar och fina a-traktorer bland annat, man kommer med det som man kan betrakta som entusiastfordon av alla möjliga slag helt enkelt. Vill man stanna till och kika så går det också att lägga till med båten vid Kyrkbryggan, det är väldigt trevligt, hälsar Kristoffer.
Träffarna pågår hela sommaren fram till och med 24 augusti då man avslutar säsongen med en sista utställning. Kristoffer passar även på att tipsa om sommarens näst sista utställningen den 10 augusti då motorklubben SHRA:s årligen återkommande populära tävling äger rum.
– Då kommer vi att ha ett lite större evenemang som vi kallar för ”Bergslagens Snyggaste” som vi även har haft tidigare år där vi kommer att utse det snyggaste fordonet, förklarar han.
Nu hoppas arrangören på att det blir stor uppslutning av både utställare och besökare även denna säsong.
Motorträff i Oscarsparken. Arkivfoto: Ida Lindkvist
– Vi har förhoppningar om att det ska komma mycket bilar och mycket folk som vill komma och kika, vi vill ju att det ska hända saker i Lindesberg. Kom förbi, kika på roliga fordon och varför inte käka en glass på Café Oscar och förhoppningsvis njut av det vackra vädret som vi kommer ha på torsdagarna, avslutar Kristoffer med glimten i ögat.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
FotoFredag: Glad Midsommar!
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag ...
Så var kommunens första Demokratikväll
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillf...
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.