Nu stundar somriga bilutställningar i Oscarsparken. Foto: Privat
SHRA hoppas på stor uppslutning under somriga torsdagar
Nu stundar säsongens första bilträff i Oscarsparken i Lindesberg. Med start på torsdag anordnas ”spontanträffar” för motorintresserade under hela sommaren och nu hoppas arrangören SHRA på stor uppslutning även denna säsong.
– Kom förbi, kika på roliga fordon och varför inte käka en glass på Café Oscar och förhoppningsvis njut av det vackra vädret som vi kommer ha på torsdagarna, hälsar Kristoffer Schöldström från Motorklubben SHRA med glimten i ögat.
Som tidigare år anordnas bilträffarna varannan torsdag, jämna veckor från klockan 17.00 vid Oscarsparken och vidare längst strandpromenaden i Lindesberg.
– Vi brukar hålla igång i ungefär tre timmar, lite beroende på hur varmt det är ute, några kvällar kanske det blir lite senare om folk stannar längre, förklarar Kristoffer Schöldström.
Arkivfoto: Ida Lindkvist
På ”spontanträffarna” välkomnar man alla typer av motorfordon, och ingen föranmälan krävs – är man intresserad så är det är bara att dyka upp.
– Det blir bilar, motorcyklar och fina a-traktorer bland annat, man kommer med det som man kan betrakta som entusiastfordon av alla möjliga slag helt enkelt. Vill man stanna till och kika så går det också att lägga till med båten vid Kyrkbryggan, det är väldigt trevligt, hälsar Kristoffer.
Träffarna pågår hela sommaren fram till och med 24 augusti då man avslutar säsongen med en sista utställning. Kristoffer passar även på att tipsa om sommarens näst sista utställningen den 10 augusti då motorklubben SHRA:s årligen återkommande populära tävling äger rum.
– Då kommer vi att ha ett lite större evenemang som vi kallar för ”Bergslagens Snyggaste” som vi även har haft tidigare år där vi kommer att utse det snyggaste fordonet, förklarar han.
Nu hoppas arrangören på att det blir stor uppslutning av både utställare och besökare även denna säsong.
Motorträff i Oscarsparken. Arkivfoto: Ida Lindkvist
– Vi har förhoppningar om att det ska komma mycket bilar och mycket folk som vill komma och kika, vi vill ju att det ska hända saker i Lindesberg. Kom förbi, kika på roliga fordon och varför inte käka en glass på Café Oscar och förhoppningsvis njut av det vackra vädret som vi kommer ha på torsdagarna, avslutar Kristoffer med glimten i ögat.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags ...
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.
Balkongbrand var snabbt under kontroll
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift...
Var stolt över dig själv – du är unik
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att v...