Nu stundar somriga bilutställningar i Oscarsparken. Foto: Privat
SHRA hoppas på stor uppslutning under somriga torsdagar
Nu stundar säsongens första bilträff i Oscarsparken i Lindesberg. Med start på torsdag anordnas ”spontanträffar” för motorintresserade under hela sommaren och nu hoppas arrangören SHRA på stor uppslutning även denna säsong.
– Kom förbi, kika på roliga fordon och varför inte käka en glass på Café Oscar och förhoppningsvis njut av det vackra vädret som vi kommer ha på torsdagarna, hälsar Kristoffer Schöldström från Motorklubben SHRA med glimten i ögat.
Som tidigare år anordnas bilträffarna varannan torsdag, jämna veckor från klockan 17.00 vid Oscarsparken och vidare längst strandpromenaden i Lindesberg.
– Vi brukar hålla igång i ungefär tre timmar, lite beroende på hur varmt det är ute, några kvällar kanske det blir lite senare om folk stannar längre, förklarar Kristoffer Schöldström.
Arkivfoto: Ida Lindkvist
På ”spontanträffarna” välkomnar man alla typer av motorfordon, och ingen föranmälan krävs – är man intresserad så är det är bara att dyka upp.
– Det blir bilar, motorcyklar och fina a-traktorer bland annat, man kommer med det som man kan betrakta som entusiastfordon av alla möjliga slag helt enkelt. Vill man stanna till och kika så går det också att lägga till med båten vid Kyrkbryggan, det är väldigt trevligt, hälsar Kristoffer.
Träffarna pågår hela sommaren fram till och med 24 augusti då man avslutar säsongen med en sista utställning. Kristoffer passar även på att tipsa om sommarens näst sista utställningen den 10 augusti då motorklubben SHRA:s årligen återkommande populära tävling äger rum.
– Då kommer vi att ha ett lite större evenemang som vi kallar för ”Bergslagens Snyggaste” som vi även har haft tidigare år där vi kommer att utse det snyggaste fordonet, förklarar han.
Nu hoppas arrangören på att det blir stor uppslutning av både utställare och besökare även denna säsong.
Motorträff i Oscarsparken. Arkivfoto: Ida Lindkvist
– Vi har förhoppningar om att det ska komma mycket bilar och mycket folk som vill komma och kika, vi vill ju att det ska hända saker i Lindesberg. Kom förbi, kika på roliga fordon och varför inte käka en glass på Café Oscar och förhoppningsvis njut av det vackra vädret som vi kommer ha på torsdagarna, avslutar Kristoffer med glimten i ögat.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg fick en kunglig avtackning. Foto: Camilla Lagerman
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Ny korsning ska avlasta villagata från trafik
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att ...
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.