Den traditionella Vårmönstringen och sensommarens Linde Open kommer att göras om till nästa år med anledning av den nya dragracingbanan på industriområdet. Arrangören SHRAs Mikael Blomberg (till vänster i bild) meddelar idag att man kommer att utöka med ytterligare en tävling samt antalet hästkrafter.
Vårmönstringen är starkt förknippad med glans, gnistrande krom och hastigheter mellan 10-15 km/h. Men från och med nästa år kommer Vårmönstringen att öka farten med ett par hundra kilometer i timmen. SHRA avslöjar nu att Vårmönstringen, likt Linde Open, kommer att bli en dragracetävling.
-Vi kommer att arrangera premiärtävlingen tillsammans med ett av landets ledande motormagasin (Wheels), så förutom den traditionella utställningen kommer det att bli dragracetävling också, säger Mikael Blomberg.
Gällande Linde Open har SHRA beslutat att låta tävlingen växa in i den nya kostymen. Tyngre klasser kommer att göra entré och uppvisningsakterna blir en häftigare upplevelse för publiken.
-Vi kommer dessutom att göra om Linde Open från en tvådagars till en tredagarstävling. Detta med anledning av att nya klasser kommer in, tyngre klasser bör tilläggas. Kortfattat kommer det att bli mäktigt i jämförelse med hur det har sett ut tidigare, konstaterar Blomberg.
Vill motverka ”street race”
SHRA har även planer på att starta en egen klubbtävling för unga bilförare med intresse för sporten. Detta är något man önskar göra i syfte att förebygga olyckor ute i trafiken.
-Det finns många unga, främst killar, som är mycket duktiga på att skruva bil och tyvärr ger sig ut på våra vanliga vägar för att gasa på. Begreppet ”street race” förekommer även här är jag rädd för, det har vi sett med egna ögon, berättar Mikael Blomberg.
SHRA vill nu arrangera en tävling för denna kategori bilförare.
-Det har redan inträffat två dödsolyckor i s k street race och vi vill inte att det händer här också. Därför är det bättre att dessa motorintresserade ungdomar får tävla med sina bilar under kontrollerade former och med auktoriserad personal på plats. Ambitionen är att arrangera en tävlingsdag per vecka under sommarsäsongen, avslutar han.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.