Den traditionella Vårmönstringen och sensommarens Linde Open kommer att göras om till nästa år med anledning av den nya dragracingbanan på industriområdet. Arrangören SHRAs Mikael Blomberg (till vänster i bild) meddelar idag att man kommer att utöka med ytterligare en tävling samt antalet hästkrafter.
Vårmönstringen är starkt förknippad med glans, gnistrande krom och hastigheter mellan 10-15 km/h. Men från och med nästa år kommer Vårmönstringen att öka farten med ett par hundra kilometer i timmen. SHRA avslöjar nu att Vårmönstringen, likt Linde Open, kommer att bli en dragracetävling.
-Vi kommer att arrangera premiärtävlingen tillsammans med ett av landets ledande motormagasin (Wheels), så förutom den traditionella utställningen kommer det att bli dragracetävling också, säger Mikael Blomberg.
Gällande Linde Open har SHRA beslutat att låta tävlingen växa in i den nya kostymen. Tyngre klasser kommer att göra entré och uppvisningsakterna blir en häftigare upplevelse för publiken.
-Vi kommer dessutom att göra om Linde Open från en tvådagars till en tredagarstävling. Detta med anledning av att nya klasser kommer in, tyngre klasser bör tilläggas. Kortfattat kommer det att bli mäktigt i jämförelse med hur det har sett ut tidigare, konstaterar Blomberg.
Vill motverka ”street race”
SHRA har även planer på att starta en egen klubbtävling för unga bilförare med intresse för sporten. Detta är något man önskar göra i syfte att förebygga olyckor ute i trafiken.
-Det finns många unga, främst killar, som är mycket duktiga på att skruva bil och tyvärr ger sig ut på våra vanliga vägar för att gasa på. Begreppet ”street race” förekommer även här är jag rädd för, det har vi sett med egna ögon, berättar Mikael Blomberg.
SHRA vill nu arrangera en tävling för denna kategori bilförare.
-Det har redan inträffat två dödsolyckor i s k street race och vi vill inte att det händer här också. Därför är det bättre att dessa motorintresserade ungdomar får tävla med sina bilar under kontrollerade former och med auktoriserad personal på plats. Ambitionen är att arrangera en tävlingsdag per vecka under sommarsäsongen, avslutar han.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.