Motorklubben SHRA har varit i förhandlingar om att få arrangera riktigt stora dragracingtävlingar på den nya industrivägen i framtiden. Förutom SM, som arrangerades i somras, så vill man nu få hit EM-serien. Och så här långt ser det ganska ljust ut…
Att få arrangera en deltävling i Europamästerskapet vore en saftig stek för Lindesbergs motorklubb att bita i. Frågan kom att diskuteras på allvar efter det mycket lyckade arrangemanget av finalen i SM i somras. Fram till idag har man faktiskt kommit en bra bit på väg och ser idag inga jättestora hinder framledes.
-Vi har sökt och fått dispens för ett par saker, som t ex att man måste ha en sjukstuga på området. Med anledning av närheten till Lindesbergs lasarett så fick vi dispens att köra utan egen sjukstuga. Det vi håller på och förhandlar om nu, är hur vi ska kunna genomföra en sådan här tävling utan att störa de andra verksamheterna i området, förklarar Mikael Blomberg, som ansvarar för dragracebanan.
Och detta ser SHRA redan en tänkbar lösning på – men då behöver man fortsatt hjälp av Lindesbergs kommun. Genom att dra en ny väg runt området får man helt enkelt såväl depåområde och återfart för tävlande i ett och samma svep. Mer detaljer om denna idé pratar Mikael Blomberg om i en ”TV-intervju” som finns att se här.
Två tävlingsdatum klara
Förutom SHRA´s traditionella tävling, Linde Open, har man nu spikat ett datum för en ny tävling som kommer att köras på våren. Detta är en tvådagarstävling (Linde Open blir tredagars) som skall köras under Kristi himmelfärdshelgen.
Mikael Blomberg poängterar att utgången i dessa tävlingar kan bli avgörande för EM-planerna.
-Vi måste ju få in pengar för att kunna investera för större tävlingar. Det är bland annat pengar till inköp av betongsuggor som saknas med anledning av att vår premiär blev inställd. Får vi bara publikstöd i kommande tävlingar så ser vi goda möjligheter att göra inköpen vi önskar, förklarar han.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.