Motorklubben SHRA har varit i förhandlingar om att få arrangera riktigt stora dragracingtävlingar på den nya industrivägen i framtiden. Förutom SM, som arrangerades i somras, så vill man nu få hit EM-serien. Och så här långt ser det ganska ljust ut…
Att få arrangera en deltävling i Europamästerskapet vore en saftig stek för Lindesbergs motorklubb att bita i. Frågan kom att diskuteras på allvar efter det mycket lyckade arrangemanget av finalen i SM i somras. Fram till idag har man faktiskt kommit en bra bit på väg och ser idag inga jättestora hinder framledes.
-Vi har sökt och fått dispens för ett par saker, som t ex att man måste ha en sjukstuga på området. Med anledning av närheten till Lindesbergs lasarett så fick vi dispens att köra utan egen sjukstuga. Det vi håller på och förhandlar om nu, är hur vi ska kunna genomföra en sådan här tävling utan att störa de andra verksamheterna i området, förklarar Mikael Blomberg, som ansvarar för dragracebanan.
Och detta ser SHRA redan en tänkbar lösning på – men då behöver man fortsatt hjälp av Lindesbergs kommun. Genom att dra en ny väg runt området får man helt enkelt såväl depåområde och återfart för tävlande i ett och samma svep. Mer detaljer om denna idé pratar Mikael Blomberg om i en ”TV-intervju” som finns att se här.
Två tävlingsdatum klara
Förutom SHRA´s traditionella tävling, Linde Open, har man nu spikat ett datum för en ny tävling som kommer att köras på våren. Detta är en tvådagarstävling (Linde Open blir tredagars) som skall köras under Kristi himmelfärdshelgen.
Mikael Blomberg poängterar att utgången i dessa tävlingar kan bli avgörande för EM-planerna.
-Vi måste ju få in pengar för att kunna investera för större tävlingar. Det är bland annat pengar till inköp av betongsuggor som saknas med anledning av att vår premiär blev inställd. Får vi bara publikstöd i kommande tävlingar så ser vi goda möjligheter att göra inköpen vi önskar, förklarar han.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.