Motorklubben SHRA har varit i förhandlingar om att få arrangera riktigt stora dragracingtävlingar på den nya industrivägen i framtiden. Förutom SM, som arrangerades i somras, så vill man nu få hit EM-serien. Och så här långt ser det ganska ljust ut…
Att få arrangera en deltävling i Europamästerskapet vore en saftig stek för Lindesbergs motorklubb att bita i. Frågan kom att diskuteras på allvar efter det mycket lyckade arrangemanget av finalen i SM i somras. Fram till idag har man faktiskt kommit en bra bit på väg och ser idag inga jättestora hinder framledes.
-Vi har sökt och fått dispens för ett par saker, som t ex att man måste ha en sjukstuga på området. Med anledning av närheten till Lindesbergs lasarett så fick vi dispens att köra utan egen sjukstuga. Det vi håller på och förhandlar om nu, är hur vi ska kunna genomföra en sådan här tävling utan att störa de andra verksamheterna i området, förklarar Mikael Blomberg, som ansvarar för dragracebanan.
Och detta ser SHRA redan en tänkbar lösning på – men då behöver man fortsatt hjälp av Lindesbergs kommun. Genom att dra en ny väg runt området får man helt enkelt såväl depåområde och återfart för tävlande i ett och samma svep. Mer detaljer om denna idé pratar Mikael Blomberg om i en ”TV-intervju” som finns att se här.
Två tävlingsdatum klara
Förutom SHRA´s traditionella tävling, Linde Open, har man nu spikat ett datum för en ny tävling som kommer att köras på våren. Detta är en tvådagarstävling (Linde Open blir tredagars) som skall köras under Kristi himmelfärdshelgen.
Mikael Blomberg poängterar att utgången i dessa tävlingar kan bli avgörande för EM-planerna.
-Vi måste ju få in pengar för att kunna investera för större tävlingar. Det är bland annat pengar till inköp av betongsuggor som saknas med anledning av att vår premiär blev inställd. Får vi bara publikstöd i kommande tävlingar så ser vi goda möjligheter att göra inköpen vi önskar, förklarar han.
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i Lindesbergs kommun. På Nya Snickerifabriken står nu den stora julklappssäcken redo att ta emot gåvor från allmänheten. Initiativtagaren Elin Olofsson hoppas åter på ett varmt gensvar från alla som vill bidra till att göra julen lite ljusare för de barn som behöver det mest.
– Jag hoppas att vi ska kunna hjälpa till att minska den stress som många känner inför julen. Det är en sådan hets kring att ha det nyaste och senaste, och många har kanske inte den möjligheten, säger Elin Olofsson från Gåvoboden.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i landets samtliga kommuner. SmåföretagarIndex 2025 visar att Lindesbergs kommun halkar ner till plats 246 av Sveriges 290 kommuner – en försämring med 64 placeringar jämfört med i fjol.