Motorklubben SHRA vill arrangera fem tävlingar mellan maj och september i år. Dessa tävlingar kommer man nu att söka tillstånd för – och läget bedöms betydligt bättre idag än för bara ett par dagar sedan.
Igår, onsdag, träffades representanter från Rikspolisstyrelsen, Vägtransportstyrelsen, Länsstyrelsen och Svenska Bilsportförbundet. Det var ett mycket viktigt möte med syftet att komma överens om hur gällande lagar skall tolkas när SHRA Lindesberg söker tillstånd för tävlingar på den nya industrirakan. Enligt Mikael ”Blomman” Blomberg, SHRA, finns det nu äntligen en möjlighet att lösa problemet som har hotat deras arrangemang.
-Ja, för beskedet vi fick efter mötet, är att det nu finns möjlighet för oss att söka tillstånd för tävlingarna. Tidigare fanns inte den möjligheten, det hade blivit avslag direkt med hänvisning till gällande lagar för oregistrerade fordon på allmän väg, kommenterar Blomberg.
SHRA kommer redan idag att ta kontakt med ansvariga på Lindesbergs kommun för att diskutera hur man skall ordna med korrekta avspärrningar om deras tillståndsansökan nu beviljas.
-Vi måste skicka in vår ansökan omgående eftersom det ändå finns en risk för avslag och att vi då måste gå den längre vägen genom ett överklagande, säger Mikael Blomberg.
SHRA vill arrangera totalt fem tävlingar i år. En per månad med start i maj. Se nedan.
Maj: Wheels Bracket Weekend
Juni: Dragrace
Juli: Dragrace
Augusti: Linde Open
September: Mindre tävling för lokala deltagare
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.