Motorklubben SHRA vill arrangera fem tävlingar mellan maj och september i år. Dessa tävlingar kommer man nu att söka tillstånd för – och läget bedöms betydligt bättre idag än för bara ett par dagar sedan.
Igår, onsdag, träffades representanter från Rikspolisstyrelsen, Vägtransportstyrelsen, Länsstyrelsen och Svenska Bilsportförbundet. Det var ett mycket viktigt möte med syftet att komma överens om hur gällande lagar skall tolkas när SHRA Lindesberg söker tillstånd för tävlingar på den nya industrirakan. Enligt Mikael ”Blomman” Blomberg, SHRA, finns det nu äntligen en möjlighet att lösa problemet som har hotat deras arrangemang.
-Ja, för beskedet vi fick efter mötet, är att det nu finns möjlighet för oss att söka tillstånd för tävlingarna. Tidigare fanns inte den möjligheten, det hade blivit avslag direkt med hänvisning till gällande lagar för oregistrerade fordon på allmän väg, kommenterar Blomberg.
SHRA kommer redan idag att ta kontakt med ansvariga på Lindesbergs kommun för att diskutera hur man skall ordna med korrekta avspärrningar om deras tillståndsansökan nu beviljas.
-Vi måste skicka in vår ansökan omgående eftersom det ändå finns en risk för avslag och att vi då måste gå den längre vägen genom ett överklagande, säger Mikael Blomberg.
SHRA vill arrangera totalt fem tävlingar i år. En per månad med start i maj. Se nedan.
Maj: Wheels Bracket Weekend
Juni: Dragrace
Juli: Dragrace
Augusti: Linde Open
September: Mindre tävling för lokala deltagare
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.