Motorklubben SHRA vill arrangera fem tävlingar mellan maj och september i år. Dessa tävlingar kommer man nu att söka tillstånd för – och läget bedöms betydligt bättre idag än för bara ett par dagar sedan.
Igår, onsdag, träffades representanter från Rikspolisstyrelsen, Vägtransportstyrelsen, Länsstyrelsen och Svenska Bilsportförbundet. Det var ett mycket viktigt möte med syftet att komma överens om hur gällande lagar skall tolkas när SHRA Lindesberg söker tillstånd för tävlingar på den nya industrirakan. Enligt Mikael ”Blomman” Blomberg, SHRA, finns det nu äntligen en möjlighet att lösa problemet som har hotat deras arrangemang.
-Ja, för beskedet vi fick efter mötet, är att det nu finns möjlighet för oss att söka tillstånd för tävlingarna. Tidigare fanns inte den möjligheten, det hade blivit avslag direkt med hänvisning till gällande lagar för oregistrerade fordon på allmän väg, kommenterar Blomberg.
SHRA kommer redan idag att ta kontakt med ansvariga på Lindesbergs kommun för att diskutera hur man skall ordna med korrekta avspärrningar om deras tillståndsansökan nu beviljas.
-Vi måste skicka in vår ansökan omgående eftersom det ändå finns en risk för avslag och att vi då måste gå den längre vägen genom ett överklagande, säger Mikael Blomberg.
SHRA vill arrangera totalt fem tävlingar i år. En per månad med start i maj. Se nedan.
Maj: Wheels Bracket Weekend
Juni: Dragrace
Juli: Dragrace
Augusti: Linde Open
September: Mindre tävling för lokala deltagare
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.