Motorklubben SHRA vill arrangera fem tävlingar mellan maj och september i år. Dessa tävlingar kommer man nu att söka tillstånd för – och läget bedöms betydligt bättre idag än för bara ett par dagar sedan.
Igår, onsdag, träffades representanter från Rikspolisstyrelsen, Vägtransportstyrelsen, Länsstyrelsen och Svenska Bilsportförbundet. Det var ett mycket viktigt möte med syftet att komma överens om hur gällande lagar skall tolkas när SHRA Lindesberg söker tillstånd för tävlingar på den nya industrirakan. Enligt Mikael ”Blomman” Blomberg, SHRA, finns det nu äntligen en möjlighet att lösa problemet som har hotat deras arrangemang.
-Ja, för beskedet vi fick efter mötet, är att det nu finns möjlighet för oss att söka tillstånd för tävlingarna. Tidigare fanns inte den möjligheten, det hade blivit avslag direkt med hänvisning till gällande lagar för oregistrerade fordon på allmän väg, kommenterar Blomberg.
SHRA kommer redan idag att ta kontakt med ansvariga på Lindesbergs kommun för att diskutera hur man skall ordna med korrekta avspärrningar om deras tillståndsansökan nu beviljas.
-Vi måste skicka in vår ansökan omgående eftersom det ändå finns en risk för avslag och att vi då måste gå den längre vägen genom ett överklagande, säger Mikael Blomberg.
SHRA vill arrangera totalt fem tävlingar i år. En per månad med start i maj. Se nedan.
Maj: Wheels Bracket Weekend
Juni: Dragrace
Juli: Dragrace
Augusti: Linde Open
September: Mindre tävling för lokala deltagare
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.