På lördag arrangerar motorklubben SHRA sin årliga vårmönstring. Nytt för i år är att arrangemanget har flyttats till Fornaboda travbana, vilket ger klubben många fördelar.-Vi får mycket större ytor att röra oss på, sedan slipper vi alla tidskrävande förarbeten, som t ex att ordna med toaletter och avstängningar, förklarar Anders Hjelm.
Men det var inte helt utan orosmoln som klubben beslutade att flytta arrangemanget utanför stan. Risken finns ju trots allt att spontanbesökaren försvinner och därmed viktiga intäkter likaså.
-Därför har vi löst det genom att ordna med gratis bussturer från Lindesbergs station och ut till travbanan. Bussen kommer att hämta upp folk varje heltimme mellan klockan 10-15, förklarar Anders Hjelm.
Bussturerna har blivit resultatet av ett samarbete med Vasselhyttans Taxi.
SHRA kommer att ha tillgång till i stort sett hela Fornaboda travbana. Det är endast stallbacken man inte ska nyttja.
-För där står ju hästarna, säger Anders med glimten i ögat.
Men annars är alltså travbanan helt öppen för andra hästkrafter än det vi normalt förknippar travet med. Även själva banan kommer att användas som avslutning på utställningen.
-Ja, vi kommer ju samla alla bilar som vill åka med på cruisingen, det gör vi med ett varv på banan innan avfärd mot stan. Sedan pågår cruisingen mellan klockan 16-21.
SHRA har samlat all information om vårmönstringen på deras blogg. Bloggen finner ni på denna länk
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.