På lördag arrangerar motorklubben SHRA sin årliga vårmönstring. Nytt för i år är att arrangemanget har flyttats till Fornaboda travbana, vilket ger klubben många fördelar.-Vi får mycket större ytor att röra oss på, sedan slipper vi alla tidskrävande förarbeten, som t ex att ordna med toaletter och avstängningar, förklarar Anders Hjelm.
Men det var inte helt utan orosmoln som klubben beslutade att flytta arrangemanget utanför stan. Risken finns ju trots allt att spontanbesökaren försvinner och därmed viktiga intäkter likaså.
-Därför har vi löst det genom att ordna med gratis bussturer från Lindesbergs station och ut till travbanan. Bussen kommer att hämta upp folk varje heltimme mellan klockan 10-15, förklarar Anders Hjelm.
Bussturerna har blivit resultatet av ett samarbete med Vasselhyttans Taxi.
SHRA kommer att ha tillgång till i stort sett hela Fornaboda travbana. Det är endast stallbacken man inte ska nyttja.
-För där står ju hästarna, säger Anders med glimten i ögat.
Men annars är alltså travbanan helt öppen för andra hästkrafter än det vi normalt förknippar travet med. Även själva banan kommer att användas som avslutning på utställningen.
-Ja, vi kommer ju samla alla bilar som vill åka med på cruisingen, det gör vi med ett varv på banan innan avfärd mot stan. Sedan pågår cruisingen mellan klockan 16-21.
SHRA har samlat all information om vårmönstringen på deras blogg. Bloggen finner ni på denna länk
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.