På lördag arrangerar motorklubben SHRA sin årliga vårmönstring. Nytt för i år är att arrangemanget har flyttats till Fornaboda travbana, vilket ger klubben många fördelar.-Vi får mycket större ytor att röra oss på, sedan slipper vi alla tidskrävande förarbeten, som t ex att ordna med toaletter och avstängningar, förklarar Anders Hjelm.
Men det var inte helt utan orosmoln som klubben beslutade att flytta arrangemanget utanför stan. Risken finns ju trots allt att spontanbesökaren försvinner och därmed viktiga intäkter likaså.
-Därför har vi löst det genom att ordna med gratis bussturer från Lindesbergs station och ut till travbanan. Bussen kommer att hämta upp folk varje heltimme mellan klockan 10-15, förklarar Anders Hjelm.
Bussturerna har blivit resultatet av ett samarbete med Vasselhyttans Taxi.
SHRA kommer att ha tillgång till i stort sett hela Fornaboda travbana. Det är endast stallbacken man inte ska nyttja.
-För där står ju hästarna, säger Anders med glimten i ögat.
Men annars är alltså travbanan helt öppen för andra hästkrafter än det vi normalt förknippar travet med. Även själva banan kommer att användas som avslutning på utställningen.
-Ja, vi kommer ju samla alla bilar som vill åka med på cruisingen, det gör vi med ett varv på banan innan avfärd mot stan. Sedan pågår cruisingen mellan klockan 16-21.
SHRA har samlat all information om vårmönstringen på deras blogg. Bloggen finner ni på denna länk
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.