Årets sista dragracetävling är inställt. Det meddelar arrangören SHRA i Lindesberg idag.-Det är jättetråkigt men dessvärre har vi inget annat val, kommenterar ordföranden Mikael ”Blomman” Blomberg.
Lördagen den 17 september var det tänkt att tävlingssäsongen skulle avslutas med en sista motorfest som man har valt att kalla ”End of Summer Dragracing”. I elfte timmen tvingas klubben nu att blåsa av det hela och ta sikte på nästa säsong istället.
Orsaken till beslutet är att man inte har tillräckligt med folk som kan eller vill jobba.
-Vi har inte fått ihop tillräckligt med funktionärer och brandpersonal. Därför finns inget annat att göra, det är bara att ställa in och det är naturligtvis väldigt tråkigt, säger Mikael Blomberg.
SHRA har satsat på fler tävlingar än förr och det kan vara en orsak till att klubben har svårt att få loss folk för ytterligare en tävling.
-Det är väldigt påfrestande att arrangera sådana här tävlingar, det kräver mycket tid och arbete och jag har förståelse för att inte alla kan ställa upp varje gång. Det är samtidigt en indikation på att vi faktiskt skulle behöva rekrytera fler medlemmar som är hungriga och vill vara med att arrangera tävlingarna. Alla som känner sig manade är välkomna att höra av sig, påpekar Mikael Blomberg.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.