Ungdomskvartetten Tristan Duteweerd, Albin Kemperyd, Varg Svärd och Vincent Gunnarsson från SHRA Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
Lyssna på artikeln

SHRA:s ungdomar fixar träff för traktor- och moppebitna: ”Det är kul med motorer”

Den nystartade ungdomssektion i SHRA Lindesberg hoppas kunna locka fler till klubben och anordnar nu för första gången en A-traktor- och moppeträff kallad ”Summertime Shootout”. Det blir en dag fylld med utställning, aktiviteter, tävlingar och en avslutande bilparad längs gamla cruisingrundan.
– Vi vill samla alla ungdomar som har ett motorintresse och skapa gemenskap med andra, säger Albin Kemperyd från ungdomssektionen i SHRA Lindesberg.

Annons

Det var det gemensamma motorintresset som förde gruppen med åttondeklassare samman. Några har egna EPA-traktorer, någon har moppe och alla är överens om att motorer är livet.

– Det är kul med motorer, det är det man lever för, man får en bra känsla av det, säger Tristan Duteweerd som har tävlat i gokart sedan sex års ålder men gått över till att köra A-traktor på senare tid.

Kompisarna nickar instämmande, flera berättar att de även har föräldrar med motorintresse som har smittat av sig.

– Min pappa körde dragracing tidigare och var medlem i SHRA. När han hörde att jag skulle gå med i SHRA så blev han väldigt glad, berättar Albin Kemperyd.

Tillsammans startade de nyligen upp en ungdomssektion i SHRA och nu hoppas de på att locka fler till klubben genom att anordna en A-traktor- och moppeträff på Linde Raceway söndag 17 september mellan klockan 11.00 – 16.00.

– Lincoln (Ordf. SHRA. Reds anm.) kom till mig en dag och frågade om inte vi skulle dra igång en EPA-träff. Ja, det kan jag väl, tänkte jag och kontaktade Albin och sedan fick vi med oss Varg och Tristan också, så nu är vi fyra nu till att börja med men vi hoppas på att vi blir fler så småningom, förklarar Vincent Gunnarsson.

– Vi vill samla alla ungdomar som har ett motorintresse och skapa gemenskap med andra. På EPA-träffen kommer vi att sätta upp ett bås så vi kan berätta lite mer om ungdomssektionen för de som är intresserade, säger Albin Kemperyd.

Lennart Holm, ansvarig för ungdomssektionen på SHRA och Lincoln Engberg, ordförande i SHRA. Foto: Jennie Einarsson

Med stöttning och support från klubben har man lyckats ta fram ett gediget program för dagen. Bland annat kommer BRL anordna en tävling där man utser vem som har bästa ljud.

– Det handlar om vem som kan spela högst i två olika kategorier. Bästa ljud under och över 15.000 kronor, förklarar Varg Svärd.

Utöver det kommer man även utse snyggaste EPA- / A-traktor, snyggaste moped / mopedbil och People´s Choise där snygga pokaler och priser från sponsorer väntar vinnarna. På dagsschemat står även konbanekörning där där man får testa att backa med släp och flera utställare kommer på besök för att informerar om bland annat gymnasieskolan och fritidsverksamhet som finns i kommunen.

Som en fin avslutning på dagen kommer man klockan 15.00 att köra en bilparad längst den gamla cruisingrundan som man kör på vårmönstringen, från Linde Raceway, ned till Circle K och tillbaka där vinnaren av People’s Choice får åka först.

– Då hoppas vi naturligtvis att alla föräldrar och vuxna står efter vägarna och tittar på sina ungdomar som kommer, uppmanar Lincoln Engberg ordförande i SHRA och tillägger:

– Föräldrar och vuxna är ju välkomna i allra högsta grad även till träffen. Den är tänkt lika mycket för ungdomar som för mot vuxna och föräldrar till motorburen ungdom i synnerhet, avslutar Lincoln.

Publicerad 8 september 2023 klockan 12:45

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Granhult i Gammelbo. Foto: Privat

Klart: Granhult slås ihop med pojkhemmet Sundbo

I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).

4 november 2026 klockan 16:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Anders Persson (LPO). Arkivfoto: Camilla Lagerman

Får skriftlig varning – lämnade valsedlar på arbetstid med elever

Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.

4 november 2026 klockan 13:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Räddningstjänsten kontrollerade lösdrivande båt på Stora Lindessjön

UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora ...

Familjens besvikelse – ”skräckgodiset” kommer inte att utredas av polis

I söndags kunde LindeNytt rapportera om 12-åriga Mileja i Frövi ...

Han är den nye kommunpolisen: ”Känns jättebra”

Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, ...

Jack Singh har nu öppnat sitt Jack´s Kitchen i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Jack serverar svensk husmanskost – med en twist

Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.

2 november 2026 klockan 13:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

12- åriga Mileja från Frövi upptäckte en spik i halloweengodiset. Foto: Privat

Skräcken efter Halloweenrundan i villaområdet – spik låg gömd i godiset: ”Jätteotäckt”

Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors

1 november 2026 klockan 13:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vedevågsfamiljen tävlar i SVT:s nya succé: ”Helt galet”
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet...
30 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lokalpolischefen: ”Fler poliser på gator och torg”
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. ...
30 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Linde energis miljonsatsning för framtiden: ”Omfattande arbete”
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 ...
29 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Trafikolycka på R68: ”Klagar på smärtor i nacken”

En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.

29 oktober 2026 klockan 13:45 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Bilden är tagen i samband med att renoveringen påbörjades i våras. Foto: Lindesbergs kommun

Viadukt över järnvägen fortsatt avstängd

Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.

29 oktober 2026 klockan 09:58 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Lions Kristina samlar in flärpar – blir till proteser

Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små "flärparna" som sitter på bland ...

Återvinningscentraler håller stängt inför helgen

Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med ...

Ett höstlov fyllt med aktiviteter

Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under ...

Henrik Ohlén och sonen Kevin har siktet inställt på Truckmeet Bergslagen 2027. Arkivfoto: Jennie Einarsson

Rivstart när Henrik och Kevin öppnade för nästa års lastbilsträff: ”Så spännande!”

Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.

26 oktober 2026 klockan 13:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”

Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där ...

Man åtalas efter trafikolycka i Hällabacken

En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri ...

Andra smaker än pizza när restaurangen byter koncept

Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. ...

Det lackar mot jul(klappar) igen för Elin: ”Sprida glädje”

Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen ...

FotoFredag: En ny plats

I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. S...

Idun vårdcentral i Storå – ett år senare

Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson...

Emma och Nicklas Backström blåser liv i den gamla macken i Fellingsbro. Foto: Privat

Här blir nedlagd mack en obemannad mataffär

Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.

22 oktober 2026 klockan 13:35 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras f...
21 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Högtrafikerad villagata stängs för genomfartstrafik
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer...
21 oktober 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Så ska kommunens nya varumärke skapas: ”Berättelsen om Lindesberg”
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket "Bergslagens själ", något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta ...
20 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-10-19

2026-10-19

2026-10-16

2026-10-16

2026-10-16

2026-10-15

2026-10-15

2026-10-14

2026-10-13

2026-10-13

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-11-04 16:34