Ungdomskvartetten Tristan Duteweerd, Albin Kemperyd, Varg Svärd och Vincent Gunnarsson från SHRA Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

SHRA:s ungdomar fixar träff för traktor- och moppebitna: ”Det är kul med motorer”

Den nystartade ungdomssektion i SHRA Lindesberg hoppas kunna locka fler till klubben och anordnar nu för första gången en A-traktor- och moppeträff kallad ”Summertime Shootout”. Det blir en dag fylld med utställning, aktiviteter, tävlingar och en avslutande bilparad längs gamla cruisingrundan.
– Vi vill samla alla ungdomar som har ett motorintresse och skapa gemenskap med andra, säger Albin Kemperyd från ungdomssektionen i SHRA Lindesberg.

Det var det gemensamma motorintresset som förde gruppen med åttondeklassare samman. Några har egna EPA-traktorer, någon har moppe och alla är överens om att motorer är livet.

– Det är kul med motorer, det är det man lever för, man får en bra känsla av det, säger Tristan Duteweerd som har tävlat i gokart sedan sex års ålder men gått över till att köra A-traktor på senare tid.

Kompisarna nickar instämmande, flera berättar att de även har föräldrar med motorintresse som har smittat av sig.

– Min pappa körde dragracing tidigare och var medlem i SHRA. När han hörde att jag skulle gå med i SHRA så blev han väldigt glad, berättar Albin Kemperyd.

Tillsammans startade de nyligen upp en ungdomssektion i SHRA och nu hoppas de på att locka fler till klubben genom att anordna en A-traktor- och moppeträff på Linde Raceway söndag 17 september mellan klockan 11.00 – 16.00.

– Lincoln (Ordf. SHRA. Reds anm.) kom till mig en dag och frågade om inte vi skulle dra igång en EPA-träff. Ja, det kan jag väl, tänkte jag och kontaktade Albin och sedan fick vi med oss Varg och Tristan också, så nu är vi fyra nu till att börja med men vi hoppas på att vi blir fler så småningom, förklarar Vincent Gunnarsson.

– Vi vill samla alla ungdomar som har ett motorintresse och skapa gemenskap med andra. På EPA-träffen kommer vi att sätta upp ett bås så vi kan berätta lite mer om ungdomssektionen för de som är intresserade, säger Albin Kemperyd.

Lennart Holm, ansvarig för ungdomssektionen på SHRA och Lincoln Engberg, ordförande i SHRA. Foto: Jennie Einarsson

Med stöttning och support från klubben har man lyckats ta fram ett gediget program för dagen. Bland annat kommer BRL anordna en tävling där man utser vem som har bästa ljud.

– Det handlar om vem som kan spela högst i två olika kategorier. Bästa ljud under och över 15.000 kronor, förklarar Varg Svärd.

Utöver det kommer man även utse snyggaste EPA- / A-traktor, snyggaste moped / mopedbil och People´s Choise där snygga pokaler och priser från sponsorer väntar vinnarna. På dagsschemat står även konbanekörning där där man får testa att backa med släp och flera utställare kommer på besök för att informerar om bland annat gymnasieskolan och fritidsverksamhet som finns i kommunen.

Som en fin avslutning på dagen kommer man klockan 15.00 att köra en bilparad längst den gamla cruisingrundan som man kör på vårmönstringen, från Linde Raceway, ned till Circle K och tillbaka där vinnaren av People’s Choice får åka först.

– Då hoppas vi naturligtvis att alla föräldrar och vuxna står efter vägarna och tittar på sina ungdomar som kommer, uppmanar Lincoln Engberg ordförande i SHRA och tillägger:

– Föräldrar och vuxna är ju välkomna i allra högsta grad även till träffen. Den är tänkt lika mycket för ungdomar som för mot vuxna och föräldrar till motorburen ungdom i synnerhet, avslutar Lincoln.

Publicerad 8 september 2023 klockan 12:45

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Maja Karlsson - "din vän i garnvärlden" mottog Gunilla Dovsten-stipendiet 2026. Foto: Jennie Einarsson

”Stickmaja” prisades till minne av Gunilla Dovsten: ”Hedrande”

Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.

7 mars 2026 klockan 20:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Tomas Klockars (M), ordförande för kommunstyrelsen. Foto: Camilla Lagerman

Nytt förslag: Utred möjligheterna till etablering av kärnkraft i Lindesberg

Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).

7 mars 2026 klockan 12:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett först bland Sveriges regioner med robotassisterade höftoperationer

Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det g...

Inför Vinterspår: Han är konstnären bakom de kända skulpturerna i Lindesberg

Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som ...

Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan

En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba ...

Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län. Foto: Jennie Einarsson

Region Örebro län satsar vidare på gratis livemusik

För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.

4 mars 2026 klockan 10:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Mikael Wedegård från Fellingsbro blev i helgen svensk mästare tillsammans med burkslaven Daniel Asplund. Foto: Patricia Wedegård

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.

3 mars 2026 klockan 14:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Undersköterskornas larm: ”Hemtjänstens brister är större än ni tror”
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna ...
2 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex...
2 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra...
2 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.

2 mars 2026 klockan 12:20 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

VA-satsning på 400 miljoner påverkar taxan i Lindesberg

Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.

2 mars 2026 klockan 09:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet

Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar sä...

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan

Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin ...

Artikel innehåller bildspel Nu öppnar Lindesbergs nya Solotek: ”En stunds vardagslyx”

På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Till och från jobbet

Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.

27 februari 2026 klockan 15:39 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter

Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer k...

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup

Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan

Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för ...

Därför dröjer bygget av nya centrala bostäder

Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj ...

Bilist hamnade i villaträdgård

På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde ...

Öppet för ansökan till årets Drömjobb

Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan ...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Då startar Höjdpunkten – en fritidsgård för seniorer

Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.

24 februari 2026 klockan 15:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella ...
23 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad...
22 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det ...
22 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-19

2026-02-19

2026-02-18

2026-02-17

2026-02-16

2026-02-14

2026-02-13

2026-02-13

2026-02-13

2026-03-07 22:20