Ungdomskvartetten Tristan Duteweerd, Albin Kemperyd, Varg Svärd och Vincent Gunnarsson från SHRA Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
Lyssna på artikeln0:00 / 0:00
SHRA:s ungdomar fixar träff för traktor- och moppebitna: ”Det är kul med motorer”
Den nystartade ungdomssektion i SHRA Lindesberg hoppas kunna locka fler till klubben och anordnar nu för första gången en A-traktor- och moppeträff kallad ”Summertime Shootout”. Det blir en dag fylld med utställning, aktiviteter, tävlingar och en avslutande bilparad längs gamla cruisingrundan.
– Vi vill samla alla ungdomar som har ett motorintresse och skapa gemenskap med andra, säger Albin Kemperyd från ungdomssektionen i SHRA Lindesberg.
Annons
Det var det gemensamma motorintresset som förde gruppen med åttondeklassare samman. Några har egna EPA-traktorer, någon har moppe och alla är överens om att motorer är livet.
– Det är kul med motorer, det är det man lever för, man får en bra känsla av det, säger Tristan Duteweerd som har tävlat i gokart sedan sex års ålder men gått över till att köra A-traktor på senare tid.
Kompisarna nickar instämmande, flera berättar att de även har föräldrar med motorintresse som har smittat av sig.
– Min pappa körde dragracing tidigare och var medlem i SHRA. När han hörde att jag skulle gå med i SHRA så blev han väldigt glad, berättar Albin Kemperyd.
Tillsammans startade de nyligen upp en ungdomssektion i SHRA och nu hoppas de på att locka fler till klubben genom att anordna en A-traktor- och moppeträff på Linde Raceway söndag 17 september mellan klockan 11.00 – 16.00.
– Lincoln (Ordf. SHRA. Reds anm.) kom till mig en dag och frågade om inte vi skulle dra igång en EPA-träff. Ja, det kan jag väl, tänkte jag och kontaktade Albin och sedan fick vi med oss Varg och Tristan också, så nu är vi fyra nu till att börja med men vi hoppas på att vi blir fler så småningom, förklarar Vincent Gunnarsson.
– Vi vill samla alla ungdomar som har ett motorintresse och skapa gemenskap med andra. På EPA-träffen kommer vi att sätta upp ett bås så vi kan berätta lite mer om ungdomssektionen för de som är intresserade, säger Albin Kemperyd.
Lennart Holm, ansvarig för ungdomssektionen på SHRA och Lincoln Engberg, ordförande i SHRA. Foto: Jennie Einarsson
Med stöttning och support från klubben har man lyckats ta fram ett gediget program för dagen. Bland annat kommer BRL anordna en tävling där man utser vem som har bästa ljud.
– Det handlar om vem som kan spela högst i två olika kategorier. Bästa ljud under och över 15.000 kronor, förklarar Varg Svärd.
Utöver det kommer man även utse snyggaste EPA- / A-traktor, snyggaste moped / mopedbil och People´s Choise där snygga pokaler och priser från sponsorer väntar vinnarna. På dagsschemat står även konbanekörning där där man får testa att backa med släp och flera utställare kommer på besök för att informerar om bland annat gymnasieskolan och fritidsverksamhet som finns i kommunen.
Som en fin avslutning på dagen kommer man klockan 15.00 att köra en bilparad längst den gamla cruisingrundan som man kör på vårmönstringen, från Linde Raceway, ned till Circle K och tillbaka där vinnaren av People’s Choice får åka först.
– Då hoppas vi naturligtvis att alla föräldrar och vuxna står efter vägarna och tittar på sina ungdomar som kommer, uppmanar Lincoln Engberg ordförande i SHRA och tillägger:
– Föräldrar och vuxna är ju välkomna i allra högsta grad även till träffen. Den är tänkt lika mycket för ungdomar som för mot vuxna och föräldrar till motorburen ungdom i synnerhet, avslutar Lincoln.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras f...
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Ida och Ingrid bästa svenskar på VM
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen...