Tillväxtutskottet föreslår nu att kommunen från och med nästa år helt upphör med att finansiera fyrverkerier och andra pyrotekniska shower. Samtidigt skall riktlinjer tas fram för hur pyrotekniska pjäser får och inte får användas av allmänheten.
Enligt tillväxtutskottets ordförande, Irja Gustavsson, är det dock inte tal om att införa ett totalförbud mot fyrverkerier eller pyroteknik av annat slag. Det handlar om att begränsa möjligheterna samt få bättre kontroll över hur dessa pjäser används – och på vilka platser.
– Det är inget förbud, utan klara riktlinjer för hur fyrverkerier får användas och på vilka platser det kan tillåtas på. Samtidigt vill vi inte att kommunen bidrar till fyrverkerier längre, som nu är fallet med Valborgsfirandet och Sommarsaluten, säger Irja Gustavsson.
Om tillväxtutskottets förslag får medhåll i kommunstyrelsen och slutligen kommunfullmäktige, blir det här sista året som Lindesbergs kommun bidrar med ekonomiska medel till arrangemang med fyrverkerier och pyroteknik. Dels handlar det om att värna om såväl människor som djur, som störs eller far illa av de plötsliga och ljudliga smällarna. Men det finns andra argument också, menar Gustavsson.
– I dessa tider tycker jag att skattepengarna vi lägger på fyrverkerier kan användas till viktigare saker, markerar hon och tillägger att det även handlar om att värna om miljön.
Det totala beloppet, som kommunen bidrar med till arrangörerna bakom Valborg och Sommarsaluten, uppgår till 120 000 kronor.
Därför small det högt – när det inte skulle det
Inför Valborgsfirandet i Lindesberg informerade kommunens näringslivsenhet, att fyrverkerierna skulle bli betydligt snällare mot exempelvis skotträdda hundar. I efterhand har flera konstaterat att det endast var marginella skillnader, som dessvärre inte gav den lindring djurägarna hoppats på.
Att det blev så här, förklarar Irja Gustavsson med att fyrverkeriet till Valborgsfirandet redan hade upphandlats och att arrangören i efterhand fick försöka få leverantören av fyrverkerierna att anpassa showen efter kommunens önskemål. Inför Sommarsaluten är dock läget ett annat.
– Det fyrverkeri som kommer på Sommarsaluten, är det som vi kallar ett tystare fyrverkeri. Tyvärr hade fyrverkerierna till Valborg redan upphandlats och arrangören gjorde så gott det gick för att få bort de högsta smällarna, förklarar Irja Gustavsson.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.