Tillväxtutskottet föreslår nu att kommunen från och med nästa år helt upphör med att finansiera fyrverkerier och andra pyrotekniska shower. Samtidigt skall riktlinjer tas fram för hur pyrotekniska pjäser får och inte får användas av allmänheten.
Enligt tillväxtutskottets ordförande, Irja Gustavsson, är det dock inte tal om att införa ett totalförbud mot fyrverkerier eller pyroteknik av annat slag. Det handlar om att begränsa möjligheterna samt få bättre kontroll över hur dessa pjäser används – och på vilka platser.
– Det är inget förbud, utan klara riktlinjer för hur fyrverkerier får användas och på vilka platser det kan tillåtas på. Samtidigt vill vi inte att kommunen bidrar till fyrverkerier längre, som nu är fallet med Valborgsfirandet och Sommarsaluten, säger Irja Gustavsson.
Om tillväxtutskottets förslag får medhåll i kommunstyrelsen och slutligen kommunfullmäktige, blir det här sista året som Lindesbergs kommun bidrar med ekonomiska medel till arrangemang med fyrverkerier och pyroteknik. Dels handlar det om att värna om såväl människor som djur, som störs eller far illa av de plötsliga och ljudliga smällarna. Men det finns andra argument också, menar Gustavsson.
– I dessa tider tycker jag att skattepengarna vi lägger på fyrverkerier kan användas till viktigare saker, markerar hon och tillägger att det även handlar om att värna om miljön.
Det totala beloppet, som kommunen bidrar med till arrangörerna bakom Valborg och Sommarsaluten, uppgår till 120 000 kronor.
Därför small det högt – när det inte skulle det
Inför Valborgsfirandet i Lindesberg informerade kommunens näringslivsenhet, att fyrverkerierna skulle bli betydligt snällare mot exempelvis skotträdda hundar. I efterhand har flera konstaterat att det endast var marginella skillnader, som dessvärre inte gav den lindring djurägarna hoppats på.
Att det blev så här, förklarar Irja Gustavsson med att fyrverkeriet till Valborgsfirandet redan hade upphandlats och att arrangören i efterhand fick försöka få leverantören av fyrverkerierna att anpassa showen efter kommunens önskemål. Inför Sommarsaluten är dock läget ett annat.
– Det fyrverkeri som kommer på Sommarsaluten, är det som vi kallar ett tystare fyrverkeri. Tyvärr hade fyrverkerierna till Valborg redan upphandlats och arrangören gjorde så gott det gick för att få bort de högsta smällarna, förklarar Irja Gustavsson.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.