Om just du går och funderar på att köpa en tomt i det nya bostadsområdet Lindesby, då är tiden knapp att göra verklighet av drömmen om sjönära boende.
Försäljningen av Lindesbytomterna har tagit en väldans fart de senaste månaderna och nu återstår endast en tomt kvar. Björn Carlson, som har skött försäljningen, är mycket nöjd med resultatet av den möda han lagt på projektet.
En betydligt tydligare och starkare marknadsföring har varit hans vassaste redskap i arbetet, berättar han. Och i kombination med rådande tider, högkonjunktur och hetta i såväl byggbranschen som villamarknaden, har tomterna gått åt som smör i solsken, mer eller mindre.
-Inte minst har vi ju skyltat om de lediga tomterna så att det syns lite överallt när man är ute och åker. Men visst kan mycket förklaras av högkonjunkturen, att det har gått så fort nu på slutet, konstaterar Björn.
När vi pratade med Björn på onsdagsförmiddagen hade han precis levererat ännu en ”Såld-skylt” till Lindesby.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.