Polismannen bör dömas till fängelse, anser åklagaren. Advokaten menar att åtalet bör läggas ner. Under den tredje och sista rättegångsdagen gjorde åklagarsidan och försvaret sina slutpläderingar i den uppmärksammade polisrättegången i Örebro Tingsrätt.
Åklagaren var idag mycket tydlig och yrkade på fängelsestraff för den 34-årige polismannen. Advokaten kontrade i sin slutplädering med samma övertygelse och menade att åtalet skulle ogillas. Rättegången avslutades på fredagsförmiddagen.
Dag 2 gav starkast intryck
I torsdags var det många av åhörarna som överraskades av nya uppgifter och vittnesmål. Det var då den åtalades kollegor kallades att vittna som detta hände. Två av dem är stationerade i Lindesberg och har mellan 30-40 års erfarenhet i tjänsten. Dessa två gjorde samma riskbedömning som den åtalade 34-årige polismannen och bekräftade dessutom att Daniel mycket riktigt gjorde en attack mot dem och att det fanns risk för deras egna liv. Det mest överraskande var då en av dem gjorde klart för rätten att även han var redo att skjuta. Han hade dragit sitt tjänstevapen och inväntade ”rätt läge”. Anledningen till att han inte sköt var att han inte hann göra det innan ett skott small av från kollegans vapen. Skottet träffade grinden och ändrade riktning innan det träffade Daniel i buken.
Polishögskolans representant styrkte deras agerande och bedömde polisens ingripande som ”helt rätt enligt polisintruktionerna”.
Fakta förlöjligades innan rättegången
Avrättning och mord. Det riktades stark kritik mot Rikspolisstyrelsen – och mycket starka ord mot den enskilde polisen strax efter skjutningen. Det spekulerades också fritt gällande den järngrind som polisen tidigt hävdade orsakat en rikoschett, som olyckligt nog träffade Daniel i buken. Denna teori förlöjligades i flera medier. I en illustration målades ett omöjligt scenario upp där polisens uppgift gjordes narr av. Polisens teori har dock visat sig vara sanning – precis som deras uppgift om att grinden var öppen vid ingripandet.
Fotnot: Domen faller om tre veckor (3 mars).
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.