Anders Sjöberg blir ny klubbchef för LIF Lindesberg, uppger ordföranden Fredrik Öster i ett pressmeddelande.
Sjöberg har följt LIF som sportjournalist för NA, varför klubben anser att han passar bra in i rollen. Läs pressmeddelandet i sin helhet nedan.
LIF Lindesberg har en ny klubbchef
Vi vill hälsa Anders Sjöberg välkommen in i föreningen som ny klubbchef. Vi i styrelsen och kansliet är väldigt glada över att han har tackat ja till tjänsten och tror att han kommer passa bra in i denna roll.
Anders kommer närmast från Nerikes Allehanda där han har arbetat som sportjournalist och där följt LIF Lindesberg nära och kan föreningen bra. Han är även utbildad grundskolelärare som vi tror kommer komma till nytta inom våra utbildningssatsningar på ungdoms och ledarsidan.
Anders uppgift blir främst att utveckla dialogen internt och externt i klubben samt utveckla våra arrangemang för publiken och samarbetet med våra sponsorer.
Anders börjar sin anställning under hösten.
Fredrik Öster, Ordförande
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.