Börje Larsson visar sexvåningshuset som man vill bygga bredvid kommunens åttavåningshus. Foto: Fredrik Norman
Nu vill Sjöbrisen sätta spaden i tivoliplanen
Bostadsrättsföreningen Sjöbrisen inbjuder nu allmänheten till ett informationsmöte, tisdag 13 september kl. 18.30, med anledning av föreningens byggplaner på den så kallade tivoliplanen i Lindesberg. Ett sexvåningshus med totalt 22 lägenheter (bostadsrätter) är tänkt att byggas i anslutning till de två kommunägda åttavåningshus med hyresrätter som nyligen byggts i området.
– Vi har över 100 intresserade redan nu, konstaterar Börje Larsson som har varit med sedan föreningen bildades 2012.
Sjöbrisen svepte fram på bostadsmarknaden med ett projekt som stack ut i mängden, när man för några år sedan presenterade ett förslag att bygga bostadsrätter på Loppholmarna. Mycket vatten har runnit under broarna sedan dess – men föreningen har inte varit passiv i väntan på bättre tider. Istället har man arbetat hårt med ett nytt bostadsprojekt som nu skall presenteras i sin helhet på ett informationsmöte i nästa vecka.
Så här vill Sjöbrisen bygga. Bild: ROOF ARKITEKTER
Börje Larsson berättar att intresset för föreningens bostäder redan står högt i kurs hos många invånare. Man har redan över 100 personer på intresselistan och har kommit väldigt långt i processen.
– Vi har köpt tomten där vi vill bygga ett sexvåningshus. Det är precis här närmast Lindesberg Arena som vår mark ligger, säger Börje och visar platsen för deras bostadsvision.
En ny detaljplan gäller sedan i februari 2016 som tillåter max sex våningar. Planerad byggstart är 2017 med inflyttning året därpå.
Det lokala arkitektkontoret ROOF ARKITEKTER har tagit fram en visualisering åt föreningen (se bild) och Börje Larsson understryker att man vill arbeta med lokala företag för att uppföra de nya bostäderna.
– Vi tycker det är viktigt att vi använder oss av den kompetens som vi har här i Lindesberg, säger han och pekar bland annat på TAB-loggan och ROOF som finns i deras handlingar.
60 kvm balkong
Bostadsrättsföreningen har bokat såväl en lokal i Lindesberg Arena som aulan på Lindeskolan inför kommande veckas informationsmöte, då bland annat insats och hyra samt planlösningar och lägenheternas storlekar presenteras.
– Lokalen i arenan tar bara 70 personer och skulle det visa sig att fler än så dyker upp så har vi aulan som backup, förklarar han.
Med anledning av mötets syfte, är föreningen just nu avvaktande i informationsflödet. Dock avslöjar Börje en detalj som är ganska slående och visar att man utformat ett boende som har det lilla extra.
– Lägenheterna längst upp kommer att ha en rejäl balkong som mäter hela 60 kvm, säger Börje Larsson.
På toppvåningen är det tänkt att två lägenheter skall finnas med sådana paradbalkonger.
Fotnot: Informationsmötet är öppet för alla med krav på föranmälan. Detta görs på info.sjobrisen@gmail.com.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Liberalerna Christian Liljenhed och Willhelm Sundman. Bilden är tagen i samband med invigningen av Svea Kvinnojours nya lokaler i Kumla. Foto: Liberalerna
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Oppositionens budget vinnare i fullmäktige
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, ...