Börje Larsson visar sexvåningshuset som man vill bygga bredvid kommunens åttavåningshus. Foto: Fredrik Norman
Nu vill Sjöbrisen sätta spaden i tivoliplanen
Bostadsrättsföreningen Sjöbrisen inbjuder nu allmänheten till ett informationsmöte, tisdag 13 september kl. 18.30, med anledning av föreningens byggplaner på den så kallade tivoliplanen i Lindesberg. Ett sexvåningshus med totalt 22 lägenheter (bostadsrätter) är tänkt att byggas i anslutning till de två kommunägda åttavåningshus med hyresrätter som nyligen byggts i området.
– Vi har över 100 intresserade redan nu, konstaterar Börje Larsson som har varit med sedan föreningen bildades 2012.
Sjöbrisen svepte fram på bostadsmarknaden med ett projekt som stack ut i mängden, när man för några år sedan presenterade ett förslag att bygga bostadsrätter på Loppholmarna. Mycket vatten har runnit under broarna sedan dess – men föreningen har inte varit passiv i väntan på bättre tider. Istället har man arbetat hårt med ett nytt bostadsprojekt som nu skall presenteras i sin helhet på ett informationsmöte i nästa vecka.
Så här vill Sjöbrisen bygga. Bild: ROOF ARKITEKTER
Börje Larsson berättar att intresset för föreningens bostäder redan står högt i kurs hos många invånare. Man har redan över 100 personer på intresselistan och har kommit väldigt långt i processen.
– Vi har köpt tomten där vi vill bygga ett sexvåningshus. Det är precis här närmast Lindesberg Arena som vår mark ligger, säger Börje och visar platsen för deras bostadsvision.
En ny detaljplan gäller sedan i februari 2016 som tillåter max sex våningar. Planerad byggstart är 2017 med inflyttning året därpå.
Det lokala arkitektkontoret ROOF ARKITEKTER har tagit fram en visualisering åt föreningen (se bild) och Börje Larsson understryker att man vill arbeta med lokala företag för att uppföra de nya bostäderna.
– Vi tycker det är viktigt att vi använder oss av den kompetens som vi har här i Lindesberg, säger han och pekar bland annat på TAB-loggan och ROOF som finns i deras handlingar.
60 kvm balkong
Bostadsrättsföreningen har bokat såväl en lokal i Lindesberg Arena som aulan på Lindeskolan inför kommande veckas informationsmöte, då bland annat insats och hyra samt planlösningar och lägenheternas storlekar presenteras.
– Lokalen i arenan tar bara 70 personer och skulle det visa sig att fler än så dyker upp så har vi aulan som backup, förklarar han.
Med anledning av mötets syfte, är föreningen just nu avvaktande i informationsflödet. Dock avslöjar Börje en detalj som är ganska slående och visar att man utformat ett boende som har det lilla extra.
– Lägenheterna längst upp kommer att ha en rejäl balkong som mäter hela 60 kvm, säger Börje Larsson.
På toppvåningen är det tänkt att två lägenheter skall finnas med sådana paradbalkonger.
Fotnot: Informationsmötet är öppet för alla med krav på föranmälan. Detta görs på info.sjobrisen@gmail.com.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Henrik Ohlén och sonen Kevin är stora Truckmeetentusiaster. Foto: Privat
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda...
Martin Almgren blir programledare – i radio
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren...
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Bibliotekarierna tillika sagoläsarna Kristina Blom Schäfer (t.v.) och Ann Lund (t.h.) flyttar ut från bibliotekets lokaler under sommarens torsdagar och kommer istället att ha en sagoläsning i sommarsolen på Norrtullstorget. Foto: Timmy Lundegård
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.