Börje Larsson visar sexvåningshuset som man vill bygga bredvid kommunens åttavåningshus. Foto: Fredrik Norman
Nu vill Sjöbrisen sätta spaden i tivoliplanen
Bostadsrättsföreningen Sjöbrisen inbjuder nu allmänheten till ett informationsmöte, tisdag 13 september kl. 18.30, med anledning av föreningens byggplaner på den så kallade tivoliplanen i Lindesberg. Ett sexvåningshus med totalt 22 lägenheter (bostadsrätter) är tänkt att byggas i anslutning till de två kommunägda åttavåningshus med hyresrätter som nyligen byggts i området.
– Vi har över 100 intresserade redan nu, konstaterar Börje Larsson som har varit med sedan föreningen bildades 2012.
Annons
Sjöbrisen svepte fram på bostadsmarknaden med ett projekt som stack ut i mängden, när man för några år sedan presenterade ett förslag att bygga bostadsrätter på Loppholmarna. Mycket vatten har runnit under broarna sedan dess – men föreningen har inte varit passiv i väntan på bättre tider. Istället har man arbetat hårt med ett nytt bostadsprojekt som nu skall presenteras i sin helhet på ett informationsmöte i nästa vecka.
Så här vill Sjöbrisen bygga. Bild: ROOF ARKITEKTER
Börje Larsson berättar att intresset för föreningens bostäder redan står högt i kurs hos många invånare. Man har redan över 100 personer på intresselistan och har kommit väldigt långt i processen.
– Vi har köpt tomten där vi vill bygga ett sexvåningshus. Det är precis här närmast Lindesberg Arena som vår mark ligger, säger Börje och visar platsen för deras bostadsvision.
En ny detaljplan gäller sedan i februari 2016 som tillåter max sex våningar. Planerad byggstart är 2017 med inflyttning året därpå.
Det lokala arkitektkontoret ROOF ARKITEKTER har tagit fram en visualisering åt föreningen (se bild) och Börje Larsson understryker att man vill arbeta med lokala företag för att uppföra de nya bostäderna.
– Vi tycker det är viktigt att vi använder oss av den kompetens som vi har här i Lindesberg, säger han och pekar bland annat på TAB-loggan och ROOF som finns i deras handlingar.
60 kvm balkong
Bostadsrättsföreningen har bokat såväl en lokal i Lindesberg Arena som aulan på Lindeskolan inför kommande veckas informationsmöte, då bland annat insats och hyra samt planlösningar och lägenheternas storlekar presenteras.
– Lokalen i arenan tar bara 70 personer och skulle det visa sig att fler än så dyker upp så har vi aulan som backup, förklarar han.
Med anledning av mötets syfte, är föreningen just nu avvaktande i informationsflödet. Dock avslöjar Börje en detalj som är ganska slående och visar att man utformat ett boende som har det lilla extra.
– Lägenheterna längst upp kommer att ha en rejäl balkong som mäter hela 60 kvm, säger Börje Larsson.
På toppvåningen är det tänkt att två lägenheter skall finnas med sådana paradbalkonger.
Fotnot: Informationsmötet är öppet för alla med krav på föranmälan. Detta görs på info.sjobrisen@gmail.com.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från både Lindesbergs och Ljusnarsbergs kommun kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. Skolans olika UF-företag fick också en chans att visa upp sig och öva på marknadsföring.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Här blir nedlagd mack en obemannad mataffär
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet ...
Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras f...