Börje Larsson visar sexvåningshuset som man vill bygga bredvid kommunens åttavåningshus. Foto: Fredrik Norman
Nu vill Sjöbrisen sätta spaden i tivoliplanen
Bostadsrättsföreningen Sjöbrisen inbjuder nu allmänheten till ett informationsmöte, tisdag 13 september kl. 18.30, med anledning av föreningens byggplaner på den så kallade tivoliplanen i Lindesberg. Ett sexvåningshus med totalt 22 lägenheter (bostadsrätter) är tänkt att byggas i anslutning till de två kommunägda åttavåningshus med hyresrätter som nyligen byggts i området.
– Vi har över 100 intresserade redan nu, konstaterar Börje Larsson som har varit med sedan föreningen bildades 2012.
Sjöbrisen svepte fram på bostadsmarknaden med ett projekt som stack ut i mängden, när man för några år sedan presenterade ett förslag att bygga bostadsrätter på Loppholmarna. Mycket vatten har runnit under broarna sedan dess – men föreningen har inte varit passiv i väntan på bättre tider. Istället har man arbetat hårt med ett nytt bostadsprojekt som nu skall presenteras i sin helhet på ett informationsmöte i nästa vecka.
Så här vill Sjöbrisen bygga. Bild: ROOF ARKITEKTER
Börje Larsson berättar att intresset för föreningens bostäder redan står högt i kurs hos många invånare. Man har redan över 100 personer på intresselistan och har kommit väldigt långt i processen.
– Vi har köpt tomten där vi vill bygga ett sexvåningshus. Det är precis här närmast Lindesberg Arena som vår mark ligger, säger Börje och visar platsen för deras bostadsvision.
En ny detaljplan gäller sedan i februari 2016 som tillåter max sex våningar. Planerad byggstart är 2017 med inflyttning året därpå.
Det lokala arkitektkontoret ROOF ARKITEKTER har tagit fram en visualisering åt föreningen (se bild) och Börje Larsson understryker att man vill arbeta med lokala företag för att uppföra de nya bostäderna.
– Vi tycker det är viktigt att vi använder oss av den kompetens som vi har här i Lindesberg, säger han och pekar bland annat på TAB-loggan och ROOF som finns i deras handlingar.
60 kvm balkong
Bostadsrättsföreningen har bokat såväl en lokal i Lindesberg Arena som aulan på Lindeskolan inför kommande veckas informationsmöte, då bland annat insats och hyra samt planlösningar och lägenheternas storlekar presenteras.
– Lokalen i arenan tar bara 70 personer och skulle det visa sig att fler än så dyker upp så har vi aulan som backup, förklarar han.
Med anledning av mötets syfte, är föreningen just nu avvaktande i informationsflödet. Dock avslöjar Börje en detalj som är ganska slående och visar att man utformat ett boende som har det lilla extra.
– Lägenheterna längst upp kommer att ha en rejäl balkong som mäter hela 60 kvm, säger Börje Larsson.
På toppvåningen är det tänkt att två lägenheter skall finnas med sådana paradbalkonger.
Fotnot: Informationsmötet är öppet för alla med krav på föranmälan. Detta görs på info.sjobrisen@gmail.com.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Jesper Broeng gjorde Lindlövens enda mål i den första semifinalsmatchen mot Boden i torsdags. Till måndagens möte är han på hemmaisen för att förhindra Boden från att sätta punkt för Lindlövens säsong. Arkivfoto: Hasse Persson
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
FotoFredag: Span på vårfåglar
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.