Börje Larsson visar sexvåningshuset som man vill bygga bredvid kommunens åttavåningshus. Foto: Fredrik Norman
Nu vill Sjöbrisen sätta spaden i tivoliplanen
Bostadsrättsföreningen Sjöbrisen inbjuder nu allmänheten till ett informationsmöte, tisdag 13 september kl. 18.30, med anledning av föreningens byggplaner på den så kallade tivoliplanen i Lindesberg. Ett sexvåningshus med totalt 22 lägenheter (bostadsrätter) är tänkt att byggas i anslutning till de två kommunägda åttavåningshus med hyresrätter som nyligen byggts i området.
– Vi har över 100 intresserade redan nu, konstaterar Börje Larsson som har varit med sedan föreningen bildades 2012.
Sjöbrisen svepte fram på bostadsmarknaden med ett projekt som stack ut i mängden, när man för några år sedan presenterade ett förslag att bygga bostadsrätter på Loppholmarna. Mycket vatten har runnit under broarna sedan dess – men föreningen har inte varit passiv i väntan på bättre tider. Istället har man arbetat hårt med ett nytt bostadsprojekt som nu skall presenteras i sin helhet på ett informationsmöte i nästa vecka.
Så här vill Sjöbrisen bygga. Bild: ROOF ARKITEKTER
Börje Larsson berättar att intresset för föreningens bostäder redan står högt i kurs hos många invånare. Man har redan över 100 personer på intresselistan och har kommit väldigt långt i processen.
– Vi har köpt tomten där vi vill bygga ett sexvåningshus. Det är precis här närmast Lindesberg Arena som vår mark ligger, säger Börje och visar platsen för deras bostadsvision.
En ny detaljplan gäller sedan i februari 2016 som tillåter max sex våningar. Planerad byggstart är 2017 med inflyttning året därpå.
Det lokala arkitektkontoret ROOF ARKITEKTER har tagit fram en visualisering åt föreningen (se bild) och Börje Larsson understryker att man vill arbeta med lokala företag för att uppföra de nya bostäderna.
– Vi tycker det är viktigt att vi använder oss av den kompetens som vi har här i Lindesberg, säger han och pekar bland annat på TAB-loggan och ROOF som finns i deras handlingar.
60 kvm balkong
Bostadsrättsföreningen har bokat såväl en lokal i Lindesberg Arena som aulan på Lindeskolan inför kommande veckas informationsmöte, då bland annat insats och hyra samt planlösningar och lägenheternas storlekar presenteras.
– Lokalen i arenan tar bara 70 personer och skulle det visa sig att fler än så dyker upp så har vi aulan som backup, förklarar han.
Med anledning av mötets syfte, är föreningen just nu avvaktande i informationsflödet. Dock avslöjar Börje en detalj som är ganska slående och visar att man utformat ett boende som har det lilla extra.
– Lägenheterna längst upp kommer att ha en rejäl balkong som mäter hela 60 kvm, säger Börje Larsson.
På toppvåningen är det tänkt att två lägenheter skall finnas med sådana paradbalkonger.
Fotnot: Informationsmötet är öppet för alla med krav på föranmälan. Detta görs på info.sjobrisen@gmail.com.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Eva Nestell kan nu titulera sig som prisbelönt designer. Foto: Camilla Lagerman
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
26 december 2025 klockan 22:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförä...
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, Fallen Rocks, som har funnit sin plats på grönområdet vid Strandpromenaden bakom badhuset. Konstverket består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint, och är skapat av den danska konstnären Veronika Geiger.
Två till sjukhus efter brand i villa i natt
Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en villabrand med kraftig rökutveckling. Tv...