Någon gång mellan torsdag kväll och fredag morgon, har Sjömarks Däck haft påhälsning av inbrottstjuvar. Ur en förvaringscontainer fick tjuvarna med sig totalt 112 kompletta hjul tillhörande företagets kunder.- Det känns naturligtvis inte roligt, men tack och lov är det inget som drabbar våra kunder ekonomiskt, kommenterar Tommy Asserholt.
Stölden har ägt rum någon gång mellan klockan 18:00 på torsdagen och 07:30 på fredagen. Polisen har undersökt brottsplatsen, det är dock okänt om man har säkrat några spår efter tjuvarna.
Enligt firmaägaren Tommy Asserholt har tjuvarna fokuserat på kompletta hjul med däck av större dimension och högre värden.
– Det handlar om totalt 112 st, bland dessa är det 5 satser till VW Transporter med nya däck av märket Nokian Hakkapeliitta. Det kan bli svårt för tjuvarna att sälja dessa vidare på en privatmarknad, poängterar Tommy Asserholt.
Tjuvarna har alltså tagit sig in i en container som företaget använder som ”däckhotell” åt deras kunder för förvaring av sommar- och vinterdäck. Det rör sig om närmare 30 kunder som har blivit av med sina uppsättningar hjul.
– Tack och lov är det inget som drabbar våra kunder ekonomiskt. Det enda jobbiga är ju att behöva reda ut allt med alla försäkringsbolag som kopplas in efter en sådan här sak, berättar Asserholt.
Vidare säger Tommy Asserholt att tjuvarna verkar ha varit minst fyra till antal. Den bedömningen gör han av tillvägagångssättet.
– De har kommit från skogssidan, klippt upp stängslet och sedan tagit en kärra från en granne här uppe och använt den för att frakta däcken från oss och bort till en annan plats för lastning. Troligtvis har man haft en mindre lastbil eller flera personbilar med släp väntandes där, säger Tommy Asserholt.
Med största sannolikhet har tjuvarna färdats till och från brottsplatsen via den mindre grusväg som börjar vid Stadsskogsvägen (radioklubben) och sträcker sig till slutet av Bandygatan och vidare ett hundratal meter längre in i skogen, strax bakom Sjömarks Däck.
– Det är ju inte omöjligt att någon har sett tjuvarna frakta bort stöldgodset. Jag är väldigt tacksam för all hjälp vi kan få, det är bara att höra av sig till mig eller kontakta polisen och lämna uppgifterna där, säger Tommy Asserholt.
Tips direkt till Sjömarks Däck: 0581- 61 10 00
Tips till polisen: 114 14
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).