Amerikanen Tom Boudreau gör comeback i Lindlöven – kanske redan i matchen mot Surahammar på onsdag. Tränare Göran Sjöö är mycket glad att åter få se Boudreau på isen i Lindehov och tror att det kan vara avgörande för att få fart på målskyttet i laget.
Nio omgångar återstår av ordinarie seriespel. Lindlövens utsikter ser absolut inte dåliga ut, men Göran Sjöö poängterar att Tom Boudreaus comeback inte gör läget sämre direkt. Tom är en målspruta som Lindlöven verkligen kan behöva just nu, när laget skapar många målchanser men inte får till de ack så viktiga avsluten.
-Jag tror att han kan bli mycket viktig för laget, inte minst i powerplay. Om jag inte minns fel så gjorde han 10 av 12 mål i powerplay förra säsongen, säger Göran.
Idag ligger Löven på sjätte plats i tabellen. Det är absolut inget att skämmas för, tvärtom. Jämfört med i fjol är det en slående förbättring.
Men det är ändå avsluten man saknar i laget. Målchanserna är inte mycket värda utan någon utdelning på dom. Här tror Göran att Tom fyller en viktig lucka.
-Det är frusterande för hela laget när det inte blir utdelning på öppna lägen. Tom är en mycket duktig målskytt och han kommer att bli viktig i just dessa situationer, de avgörande stunderna på isen, förklarar Göran Sjöö, tränare för Lindlöven.
Fotnot: Efter förra säsongen valde Boudreau att gå till allsvenska Huddinge. Med anledning av att han inte fått spela så mycket i nya laget så väljer han nu att avsluta säsongen i Lindlöven istället.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas FotoFredag har jag samlat ihop några nytagna bilder där alla har en gemensam nämnare: Naturen.
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.