Amerikanen Tom Boudreau gör comeback i Lindlöven – kanske redan i matchen mot Surahammar på onsdag. Tränare Göran Sjöö är mycket glad att åter få se Boudreau på isen i Lindehov och tror att det kan vara avgörande för att få fart på målskyttet i laget.
Nio omgångar återstår av ordinarie seriespel. Lindlövens utsikter ser absolut inte dåliga ut, men Göran Sjöö poängterar att Tom Boudreaus comeback inte gör läget sämre direkt. Tom är en målspruta som Lindlöven verkligen kan behöva just nu, när laget skapar många målchanser men inte får till de ack så viktiga avsluten.
-Jag tror att han kan bli mycket viktig för laget, inte minst i powerplay. Om jag inte minns fel så gjorde han 10 av 12 mål i powerplay förra säsongen, säger Göran.
Idag ligger Löven på sjätte plats i tabellen. Det är absolut inget att skämmas för, tvärtom. Jämfört med i fjol är det en slående förbättring.
Men det är ändå avsluten man saknar i laget. Målchanserna är inte mycket värda utan någon utdelning på dom. Här tror Göran att Tom fyller en viktig lucka.
-Det är frusterande för hela laget när det inte blir utdelning på öppna lägen. Tom är en mycket duktig målskytt och han kommer att bli viktig i just dessa situationer, de avgörande stunderna på isen, förklarar Göran Sjöö, tränare för Lindlöven.
Fotnot: Efter förra säsongen valde Boudreau att gå till allsvenska Huddinge. Med anledning av att han inte fått spela så mycket i nya laget så väljer han nu att avsluta säsongen i Lindlöven istället.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.