Amerikanen Tom Boudreau gör comeback i Lindlöven – kanske redan i matchen mot Surahammar på onsdag. Tränare Göran Sjöö är mycket glad att åter få se Boudreau på isen i Lindehov och tror att det kan vara avgörande för att få fart på målskyttet i laget.
Nio omgångar återstår av ordinarie seriespel. Lindlövens utsikter ser absolut inte dåliga ut, men Göran Sjöö poängterar att Tom Boudreaus comeback inte gör läget sämre direkt. Tom är en målspruta som Lindlöven verkligen kan behöva just nu, när laget skapar många målchanser men inte får till de ack så viktiga avsluten.
-Jag tror att han kan bli mycket viktig för laget, inte minst i powerplay. Om jag inte minns fel så gjorde han 10 av 12 mål i powerplay förra säsongen, säger Göran.
Idag ligger Löven på sjätte plats i tabellen. Det är absolut inget att skämmas för, tvärtom. Jämfört med i fjol är det en slående förbättring.
Men det är ändå avsluten man saknar i laget. Målchanserna är inte mycket värda utan någon utdelning på dom. Här tror Göran att Tom fyller en viktig lucka.
-Det är frusterande för hela laget när det inte blir utdelning på öppna lägen. Tom är en mycket duktig målskytt och han kommer att bli viktig i just dessa situationer, de avgörande stunderna på isen, förklarar Göran Sjöö, tränare för Lindlöven.
Fotnot: Efter förra säsongen valde Boudreau att gå till allsvenska Huddinge. Med anledning av att han inte fått spela så mycket i nya laget så väljer han nu att avsluta säsongen i Lindlöven istället.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.