Amerikanen Tom Boudreau gör comeback i Lindlöven – kanske redan i matchen mot Surahammar på onsdag. Tränare Göran Sjöö är mycket glad att åter få se Boudreau på isen i Lindehov och tror att det kan vara avgörande för att få fart på målskyttet i laget.
Nio omgångar återstår av ordinarie seriespel. Lindlövens utsikter ser absolut inte dåliga ut, men Göran Sjöö poängterar att Tom Boudreaus comeback inte gör läget sämre direkt. Tom är en målspruta som Lindlöven verkligen kan behöva just nu, när laget skapar många målchanser men inte får till de ack så viktiga avsluten.
-Jag tror att han kan bli mycket viktig för laget, inte minst i powerplay. Om jag inte minns fel så gjorde han 10 av 12 mål i powerplay förra säsongen, säger Göran.
Idag ligger Löven på sjätte plats i tabellen. Det är absolut inget att skämmas för, tvärtom. Jämfört med i fjol är det en slående förbättring.
Men det är ändå avsluten man saknar i laget. Målchanserna är inte mycket värda utan någon utdelning på dom. Här tror Göran att Tom fyller en viktig lucka.
-Det är frusterande för hela laget när det inte blir utdelning på öppna lägen. Tom är en mycket duktig målskytt och han kommer att bli viktig i just dessa situationer, de avgörande stunderna på isen, förklarar Göran Sjöö, tränare för Lindlöven.
Fotnot: Efter förra säsongen valde Boudreau att gå till allsvenska Huddinge. Med anledning av att han inte fått spela så mycket i nya laget så väljer han nu att avsluta säsongen i Lindlöven istället.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.