Idag har sjöpolisen från Stockholm gjort ett nytt försök att finna kroppen efter den äldre man som befaras drunknad i Lindesberg sedan drygt en vecka. Samtidigt väntar man besked att få klartecken att gå upp med helikopter som ytterligare förstärkning till den pågående insatsen.
Vid 15-tiden informerade polisen i Lindesberg, att dagens insats av sjöpolisen dessvärre inte har inneburit någon förändring i fallet.
– Senaste rapporten, för bara tio minuter sedan, var tyvärr sådan att kroppen fortfarande inte har hittats, kommenterar kommissarie Morgan Beijer.
Området som sökts av har successivt utökats med anledning av tiden som gått sedan försvinnandet och det faktum att det råder strömmar i såväl ån som i sjön.
– Man söker nu längs hela sträckan mellan platsen där vi tror att han fallit ned och dammluckorna nere vid kraftstationen, säger Beijer.
Om den nu pågående insatsen inte leder någon vart, hoppas polisen i Lindesberg att man får testa andra sökmetoder. I första hand talar man om att söka från luften.
– Vi väntar besked om att få hjälp av en helikopter. Om kroppen flyter omkring strax under ytan, så kommer man att kunna se det från ovan. Från båt eller land får man inte rätt vinkel att kunna se kroppen även om man är så nära som ett par meter, förklarar Morgan Beijer, Lindesbergspolisen.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.