Idag har sjöpolisen från Stockholm gjort ett nytt försök att finna kroppen efter den äldre man som befaras drunknad i Lindesberg sedan drygt en vecka. Samtidigt väntar man besked att få klartecken att gå upp med helikopter som ytterligare förstärkning till den pågående insatsen.
Vid 15-tiden informerade polisen i Lindesberg, att dagens insats av sjöpolisen dessvärre inte har inneburit någon förändring i fallet.
– Senaste rapporten, för bara tio minuter sedan, var tyvärr sådan att kroppen fortfarande inte har hittats, kommenterar kommissarie Morgan Beijer.
Området som sökts av har successivt utökats med anledning av tiden som gått sedan försvinnandet och det faktum att det råder strömmar i såväl ån som i sjön.
– Man söker nu längs hela sträckan mellan platsen där vi tror att han fallit ned och dammluckorna nere vid kraftstationen, säger Beijer.
Om den nu pågående insatsen inte leder någon vart, hoppas polisen i Lindesberg att man får testa andra sökmetoder. I första hand talar man om att söka från luften.
– Vi väntar besked om att få hjälp av en helikopter. Om kroppen flyter omkring strax under ytan, så kommer man att kunna se det från ovan. Från båt eller land får man inte rätt vinkel att kunna se kroppen även om man är så nära som ett par meter, förklarar Morgan Beijer, Lindesbergspolisen.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.