Som LindeNytt rapporterat tidigare, utbröt natten till midsommardagen ett större bråk vid Flugparken i centrala Lindesberg . Totalt sju personer misshandlades – varav en grovt. Nu vänder sig polisen till allmänheten för att få kontakt med vittnen till händelsen.
– Vi vill gärna ha fler vittnen och det finns säkert de som har filmat också, som vi gärna vill få kontakt med, kommenterar Emma Löthgren, förundersökningsledare vid polisen i Lindesberg.
Polisens förundersökningsledare menar att bilden av vad som hände under natten till midsommardagen fortfarande är oklar och att man därför behöver få kontakt med fler vittnen. Man efterfrågar också eventuellt filmmaterial från bråket.
Redan i måndags uppgav polisens presstalesperson, Diana Qudhaib, att det finns uppgifter som säger att ett tillhygge har använts.
– En person skall ha blivit slagen i huvudet med vad han uppfattade som ett järnrör, uppgav hon då.
Polisen i Lindesberg bekräftar nu att man misstänker att ett tillhygge har använts, men vad är fortfarande oklart. Med anledning av detta rubricerats ett av de totalt sju fallen av misshandel som grov. Övriga rubriceras som misshandel av normalgraden.
————————————————————————————————————————–
Polisen i Lindesberg kontaktas via följande nummer:
010-567 38 75 eller 010-567 39 74
Det går även bra att ringa via 114 14 och be om att bli kopplad till utredare. Ange då ärende ”5000-K724864-22”.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.