Boende i området Hermanstorp uppmanas till vaksamhet sedan en skabbräv har observerats där. Risken finns att smittan överförs till husdjur. Fallet är det andra på kort tid i Lindesberg.
För bara en vecka sedan sköts en skabbräv i en villaträdgård på Torphyttevägen och redan nu har ytterligare en skyddsjakt på skabbsjuk räv inletts, denna gång i bostadsområdet Hermanstorp på östra sidan av Lindesberg. Hittills har jakten varit fruktlös och därför uppmanar man boende i området att vara vaksamma, särskilt om man har husdjur som hund/katt som riskerar smittas.
– Det är bra om boende tänker på att skabb kan smitta till husdjuren, det är viktigt att hålla koll på sina hundar och katter för att snabbt sätta in botmedel om smitta överförs från räv till husdjur, förklarar ansvarig för skyddsjakten, som av olika skäl önskar anonymitet i pressen.
Utöver de två aktuella fallen av skabbräv, har fyra andra skabbrävar avlivats i Lindesberg under året. Dessa har fångats i fällor avsedda för grävling. En fångades relativt nära centrum, på adressen Lövstigen, bara ett hundratal meter från Lidl på östra sidan av järnvägen.
Fakta
Skabb orsakas av ett kvalster. Ett husdjur måste inte komma i direktkontakt med en skabbräv för att riskera bli infekterad, utan kan smittas genom att vistas på en plats som räven nyss har varit på. Även människor kan smittas av rävskabb, men får endast kortvariga besvär i vad som går under namnet ”skenskabb”.
Källa: SVA, Statens Veterinärmedicinska Anstalt.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.