Susanne Karlsson var mycket kritisk till Lillemor Bodmans frånvaro. Foto: Camilla Lagerman
Skarp kritik mot frånvarande Bodman: ”Skäms!”
Närmare en och en halv timme efter utsatt tid kunde allmänhetens frågestund genomföras under måndagens kommunfullmäktige. I egenskap av gymnasielärare klev Susanne Karlsson upp i talarstolen, och hon sparade inte på krutet.
– Jag har tre frågor som jag ville att ordförande i Barn- och utbildningsnämnden skulle svarat på, men hon valde att åka på semester istället för att vara här under budgetdebatten med besparingar om 10 miljoner, skäms!
Susanne Karlsson intog talarstolen efter mycket debatterande kring besparingar som behövs genomföras på Lindeskolan, och hon var mycket upprörd över vad hon fått höra.
– Jag har jobbat i mer än 20 år på den här skolan, och undervisar i ämnena samhällskunskap, juridik och geografi. Jag har lyssnat på er och har läst förslagen till besparing, jag är jätteorolig för min och mina kollegors framtid och våran arbetsmiljö. Hade ni tittat på de yttre faktorerna hade ni inte behövt spara pengar på Lindeskolan överhuvudtaget, det där är fegt! sade hon och fortsatte:
– Ni är flera stycken som har har sagt under hela debatten att vi ska satsa på barnen, men det gäller tydligen bara barnen som är under 16 år, för från 16 år på gymnasiet har man inte sagt ett ljud om att man ska satsa!
Kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars (M). Foto: Camilla Lagerman
Eftersom Lillemor Bodman (M) inte fanns närvarande klev Tomas Klockars in i hennes ställe för att svara.
– Du nämner mycket av svaren i dina frågor, det står inte att man ska bespara genom att ta bort program. Du pratar om hyror och lokaler, vi är helt eniga där, men jag vill att nämnden ska komma till de besluten, jag vill ju inte stå och peka som kommunstyrelsens ordförande.
Lillemor Bodman (M). Arkivfoto: Camilla Lagerman
Susanne Karlsson var dock inte ensam i sin kritik mot den bortresta Lillemor Bodman, även den förra ordföranden i Barn- och utbildningsnämnden, Kristine Andersson (S), påpekade att det var väldigt märkligt att Bodman inte fanns på plats under vad Andersson själv menar är det viktigaste sammanträdet i kommunfullmäktige. Som vice ordförande i nämnden fick Fredrik Rosenbecker (SD) kliva in i Bodmans ställe, dock kunde han inte svara på hennes frågor.
Partikamraten, tillika kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars förklarade Bodmans frånvaro för LindeNytt.
– Hon bokade resan redan förra året, och det här datumet var ju inte fastställt då. Vi har ju sagt att en vice är en vice, han ska ju kunna träda in, det är ju hans uppgift. Sedan har ju vi fem partier lagt budgeten tillsammans och bestämt en del för Barn- och utbildningsnämnden, så därför kände jag mig ganska bekväm i att svara i frågan, säger han.
Trots att alla inte kunde få svar, på grund av att hon inte var här?
– Jag hade kunnat svara Kristine med egentligen gällande det här med jourskolor, säger Klockars.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Julius Johansson och Rasmus Ström besiktar elnätet från ovan. Foto: Jennie Einarsson
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta ...
LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Jesper Broeng gjorde Lindlövens enda mål i den första semifinalsmatchen mot Boden i torsdags. Till måndagens möte är han på hemmaisen för att förhindra Boden från att sätta punkt för Lindlövens säsong. Arkivfoto: Hasse Persson
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.