Susanne Karlsson var mycket kritisk till Lillemor Bodmans frånvaro. Foto: Camilla Lagerman
Skarp kritik mot frånvarande Bodman: ”Skäms!”
Närmare en och en halv timme efter utsatt tid kunde allmänhetens frågestund genomföras under måndagens kommunfullmäktige. I egenskap av gymnasielärare klev Susanne Karlsson upp i talarstolen, och hon sparade inte på krutet.
– Jag har tre frågor som jag ville att ordförande i Barn- och utbildningsnämnden skulle svarat på, men hon valde att åka på semester istället för att vara här under budgetdebatten med besparingar om 10 miljoner, skäms!
Susanne Karlsson intog talarstolen efter mycket debatterande kring besparingar som behövs genomföras på Lindeskolan, och hon var mycket upprörd över vad hon fått höra.
– Jag har jobbat i mer än 20 år på den här skolan, och undervisar i ämnena samhällskunskap, juridik och geografi. Jag har lyssnat på er och har läst förslagen till besparing, jag är jätteorolig för min och mina kollegors framtid och våran arbetsmiljö. Hade ni tittat på de yttre faktorerna hade ni inte behövt spara pengar på Lindeskolan överhuvudtaget, det där är fegt! sade hon och fortsatte:
– Ni är flera stycken som har har sagt under hela debatten att vi ska satsa på barnen, men det gäller tydligen bara barnen som är under 16 år, för från 16 år på gymnasiet har man inte sagt ett ljud om att man ska satsa!
Kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars (M). Foto: Camilla Lagerman
Eftersom Lillemor Bodman (M) inte fanns närvarande klev Tomas Klockars in i hennes ställe för att svara.
– Du nämner mycket av svaren i dina frågor, det står inte att man ska bespara genom att ta bort program. Du pratar om hyror och lokaler, vi är helt eniga där, men jag vill att nämnden ska komma till de besluten, jag vill ju inte stå och peka som kommunstyrelsens ordförande.
Lillemor Bodman (M). Arkivfoto: Camilla Lagerman
Susanne Karlsson var dock inte ensam i sin kritik mot den bortresta Lillemor Bodman, även den förra ordföranden i Barn- och utbildningsnämnden, Kristine Andersson (S), påpekade att det var väldigt märkligt att Bodman inte fanns på plats under vad Andersson själv menar är det viktigaste sammanträdet i kommunfullmäktige. Som vice ordförande i nämnden fick Fredrik Rosenbecker (SD) kliva in i Bodmans ställe, dock kunde han inte svara på hennes frågor.
Partikamraten, tillika kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars förklarade Bodmans frånvaro för LindeNytt.
– Hon bokade resan redan förra året, och det här datumet var ju inte fastställt då. Vi har ju sagt att en vice är en vice, han ska ju kunna träda in, det är ju hans uppgift. Sedan har ju vi fem partier lagt budgeten tillsammans och bestämt en del för Barn- och utbildningsnämnden, så därför kände jag mig ganska bekväm i att svara i frågan, säger han.
Trots att alla inte kunde få svar, på grund av att hon inte var här?
– Jag hade kunnat svara Kristine med egentligen gällande det här med jourskolor, säger Klockars.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lars Edstam, Emil Lovén, Andreas Werner och Tim Stigsson kommer leda arbetet. Foto: Camilla Lagerman
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
Så gick kräftfisket
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
- Det fångades ...
Rör inte Fritidsbyn, moderater!
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta ...
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Vad är ett handslag värt?
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt ...
Annie förverkligade drömmen och startade eget
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat ...