Lindesberg Skateboardförening firar att våren är kommen med att arrangera en stor BMX- och skateboardtävling i deras klubbhus i Dalkarlshyttan. Syftet är dels att ungdomarna skall få chansen att visa vad de går för, men också för att klargöra att föreningen inte alls är hotad att tvingas lämna lokalerna.-Det blev lite fel när det skrevs om oss i tidningen senast angående en försäljning av fastigheten som aldrig har varit aktuell, kommenterar ordföranden Stefan Andersson.
Den lilla föreningen som blev riktigt stor på kort tid. I höstas hölls den officiella invigningen av föreningens klubbhus och skatepark. Redan då räknade man till sammanlagt 150 medlemmar. Vid årets slut hade man ökat till 180 st.
-Det är mycket roligt att det här har blivit så stort. Vi känner oss redan som en etablerad förening och har fått ett bra nätverk med kontakter som vi har mycket nytta av, t ex från politiker och företagare, förklarar Stefan Andersson.
Nu har föreningen alltså tagit sikte på att arrangera en tävling för traktens ungdomar. Tävlingen kommer att vara öppen för både BMX (cykel) och skateboard.
-Det är en juniortävling, men vi är inte så där jättepetiga med åldern. Vi säger upp till 18 år, men kommer det en 19-åring som är han eller hon lika välkommen ändå, ler Stefan.
Man kommer inte heller ställa krav på föranmälan, det räcker med att dyka upp på tävlingsdagen och anmäla sig i dörren.
-Men det går bra att föranmäla sig också om man så vill, antingen via vår hemsida eller på Facebook, tillägger han.
Tävlingen kommer att köras i olika heat där de tävlande får mellan 1-1½ minut på sig att imponera på domaren.
Utomhuspark i centrum
Föreningen avslöjar också en nyhet som man verkat för sedan en tid tillbaka. Det handlar om en utomhuspark och redan i nästa vecka skall man träffa politikerna för att lägga fram förslaget på bordet.
-Det finns ungefär 60 liknande parker i hela landet. Vi vill bygga en sådan park i Lindesberg och allra helst nära centrum, exempelvis på Loppholmarna eller bakom badhuset, säger Stefan.
Föreningen hävdar bestämt att en sådan park skulle bli en mycket lyckad satsning för att skapa puls i staden.
-Vi har tittat närmare på hur det fungerar på andra håll i landet, där har parkerna blivit mötesplatser för såväl ungdomar som vuxna som vill se på när ungdomarna visar upp sina tricks. Jag är övertygad om att det skulle skapa mycket gott även här i Lindesberg. Vi behöver ju få lite mer puls i stadskärnan, avslutar Stefan Andersson.
Fotnot: Utomhusparken är tänkt att bli underhållsfri genom att gjuta den i betong.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.