Lindesberg Skateboardförening firar att våren är kommen med att arrangera en stor BMX- och skateboardtävling i deras klubbhus i Dalkarlshyttan. Syftet är dels att ungdomarna skall få chansen att visa vad de går för, men också för att klargöra att föreningen inte alls är hotad att tvingas lämna lokalerna.-Det blev lite fel när det skrevs om oss i tidningen senast angående en försäljning av fastigheten som aldrig har varit aktuell, kommenterar ordföranden Stefan Andersson.
Den lilla föreningen som blev riktigt stor på kort tid. I höstas hölls den officiella invigningen av föreningens klubbhus och skatepark. Redan då räknade man till sammanlagt 150 medlemmar. Vid årets slut hade man ökat till 180 st.
-Det är mycket roligt att det här har blivit så stort. Vi känner oss redan som en etablerad förening och har fått ett bra nätverk med kontakter som vi har mycket nytta av, t ex från politiker och företagare, förklarar Stefan Andersson.
Nu har föreningen alltså tagit sikte på att arrangera en tävling för traktens ungdomar. Tävlingen kommer att vara öppen för både BMX (cykel) och skateboard.
-Det är en juniortävling, men vi är inte så där jättepetiga med åldern. Vi säger upp till 18 år, men kommer det en 19-åring som är han eller hon lika välkommen ändå, ler Stefan.
Man kommer inte heller ställa krav på föranmälan, det räcker med att dyka upp på tävlingsdagen och anmäla sig i dörren.
-Men det går bra att föranmäla sig också om man så vill, antingen via vår hemsida eller på Facebook, tillägger han.
Tävlingen kommer att köras i olika heat där de tävlande får mellan 1-1½ minut på sig att imponera på domaren.
Utomhuspark i centrum
Föreningen avslöjar också en nyhet som man verkat för sedan en tid tillbaka. Det handlar om en utomhuspark och redan i nästa vecka skall man träffa politikerna för att lägga fram förslaget på bordet.
-Det finns ungefär 60 liknande parker i hela landet. Vi vill bygga en sådan park i Lindesberg och allra helst nära centrum, exempelvis på Loppholmarna eller bakom badhuset, säger Stefan.
Föreningen hävdar bestämt att en sådan park skulle bli en mycket lyckad satsning för att skapa puls i staden.
-Vi har tittat närmare på hur det fungerar på andra håll i landet, där har parkerna blivit mötesplatser för såväl ungdomar som vuxna som vill se på när ungdomarna visar upp sina tricks. Jag är övertygad om att det skulle skapa mycket gott även här i Lindesberg. Vi behöver ju få lite mer puls i stadskärnan, avslutar Stefan Andersson.
Fotnot: Utomhusparken är tänkt att bli underhållsfri genom att gjuta den i betong.
En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen. Texten uppdateras.
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.