Lindesberg Skateboardförening firar att våren är kommen med att arrangera en stor BMX- och skateboardtävling i deras klubbhus i Dalkarlshyttan. Syftet är dels att ungdomarna skall få chansen att visa vad de går för, men också för att klargöra att föreningen inte alls är hotad att tvingas lämna lokalerna.-Det blev lite fel när det skrevs om oss i tidningen senast angående en försäljning av fastigheten som aldrig har varit aktuell, kommenterar ordföranden Stefan Andersson.
Den lilla föreningen som blev riktigt stor på kort tid. I höstas hölls den officiella invigningen av föreningens klubbhus och skatepark. Redan då räknade man till sammanlagt 150 medlemmar. Vid årets slut hade man ökat till 180 st.
-Det är mycket roligt att det här har blivit så stort. Vi känner oss redan som en etablerad förening och har fått ett bra nätverk med kontakter som vi har mycket nytta av, t ex från politiker och företagare, förklarar Stefan Andersson.
Nu har föreningen alltså tagit sikte på att arrangera en tävling för traktens ungdomar. Tävlingen kommer att vara öppen för både BMX (cykel) och skateboard.
-Det är en juniortävling, men vi är inte så där jättepetiga med åldern. Vi säger upp till 18 år, men kommer det en 19-åring som är han eller hon lika välkommen ändå, ler Stefan.
Man kommer inte heller ställa krav på föranmälan, det räcker med att dyka upp på tävlingsdagen och anmäla sig i dörren.
-Men det går bra att föranmäla sig också om man så vill, antingen via vår hemsida eller på Facebook, tillägger han.
Tävlingen kommer att köras i olika heat där de tävlande får mellan 1-1½ minut på sig att imponera på domaren.
Utomhuspark i centrum
Föreningen avslöjar också en nyhet som man verkat för sedan en tid tillbaka. Det handlar om en utomhuspark och redan i nästa vecka skall man träffa politikerna för att lägga fram förslaget på bordet.
-Det finns ungefär 60 liknande parker i hela landet. Vi vill bygga en sådan park i Lindesberg och allra helst nära centrum, exempelvis på Loppholmarna eller bakom badhuset, säger Stefan.
Föreningen hävdar bestämt att en sådan park skulle bli en mycket lyckad satsning för att skapa puls i staden.
-Vi har tittat närmare på hur det fungerar på andra håll i landet, där har parkerna blivit mötesplatser för såväl ungdomar som vuxna som vill se på när ungdomarna visar upp sina tricks. Jag är övertygad om att det skulle skapa mycket gott även här i Lindesberg. Vi behöver ju få lite mer puls i stadskärnan, avslutar Stefan Andersson.
Fotnot: Utomhusparken är tänkt att bli underhållsfri genom att gjuta den i betong.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.