Lindesberg Skateboardförening firar att våren är kommen med att arrangera en stor BMX- och skateboardtävling i deras klubbhus i Dalkarlshyttan. Syftet är dels att ungdomarna skall få chansen att visa vad de går för, men också för att klargöra att föreningen inte alls är hotad att tvingas lämna lokalerna.-Det blev lite fel när det skrevs om oss i tidningen senast angående en försäljning av fastigheten som aldrig har varit aktuell, kommenterar ordföranden Stefan Andersson.
Den lilla föreningen som blev riktigt stor på kort tid. I höstas hölls den officiella invigningen av föreningens klubbhus och skatepark. Redan då räknade man till sammanlagt 150 medlemmar. Vid årets slut hade man ökat till 180 st.
-Det är mycket roligt att det här har blivit så stort. Vi känner oss redan som en etablerad förening och har fått ett bra nätverk med kontakter som vi har mycket nytta av, t ex från politiker och företagare, förklarar Stefan Andersson.
Nu har föreningen alltså tagit sikte på att arrangera en tävling för traktens ungdomar. Tävlingen kommer att vara öppen för både BMX (cykel) och skateboard.
-Det är en juniortävling, men vi är inte så där jättepetiga med åldern. Vi säger upp till 18 år, men kommer det en 19-åring som är han eller hon lika välkommen ändå, ler Stefan.
Man kommer inte heller ställa krav på föranmälan, det räcker med att dyka upp på tävlingsdagen och anmäla sig i dörren.
-Men det går bra att föranmäla sig också om man så vill, antingen via vår hemsida eller på Facebook, tillägger han.
Tävlingen kommer att köras i olika heat där de tävlande får mellan 1-1½ minut på sig att imponera på domaren.
Utomhuspark i centrum
Föreningen avslöjar också en nyhet som man verkat för sedan en tid tillbaka. Det handlar om en utomhuspark och redan i nästa vecka skall man träffa politikerna för att lägga fram förslaget på bordet.
-Det finns ungefär 60 liknande parker i hela landet. Vi vill bygga en sådan park i Lindesberg och allra helst nära centrum, exempelvis på Loppholmarna eller bakom badhuset, säger Stefan.
Föreningen hävdar bestämt att en sådan park skulle bli en mycket lyckad satsning för att skapa puls i staden.
-Vi har tittat närmare på hur det fungerar på andra håll i landet, där har parkerna blivit mötesplatser för såväl ungdomar som vuxna som vill se på när ungdomarna visar upp sina tricks. Jag är övertygad om att det skulle skapa mycket gott även här i Lindesberg. Vi behöver ju få lite mer puls i stadskärnan, avslutar Stefan Andersson.
Fotnot: Utomhusparken är tänkt att bli underhållsfri genom att gjuta den i betong.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.