Ett nytt år och nya skattetabeller för arbetsgivarna att följa. Och som vi berättade strax innan jul, presenterade Skatteverket en tidig julklapp för alla inkomsttagare i landet. Lägre skatt och fler skratt 2009. Eller?
Det är fortfarande mycket krisbetonade rubriker som dominerar gällande det nya årets utveckling på ett ekonomiskt plan. Samtidigt slås väldigt lite ljus över det faktum att folket får en hel del kostnadslättnader att glädjas åt.
Som tidigare berättat sänktes inkomstskatten vid nyår och ger medelinkomsttagaren ett par hundralappar extra i månaden efter att skatten är dragen.
ROT-avdraget är också något som otvivelaktigt ger villa- och bostadsrättsägare mer till övers efter att den planerade rusten eller utbyggnaden genomförts – då rejäla avdrag på arbetskostnaden får göras.
Dessutom spår ekonomer nu att bolåneräntorna kommer att falla tillbaka, såväl den rörliga som den bundna räntan. Sistnämnda förväntas dock ske mer blygsamt. Detta samtidigt som villapriserna sjunker något.
Med anledning av årets skattesänkning, har nu en ny tjänst lanserats i vilken man snabbt och enkelt kan räkna ut hur mycket man tjänat på skattesänkningarna sedan inkomståret 2006. Så har du anledning att skatta med ett skratt denna månad? Räkna ut din skattevinst på länken nedan och avgör själv.
www.jobbskatteavdrag.se
Fotnot: Harald Klomp, Jobbskatteavdrag.se, skriver att:
”Det alla kallar för ”Krisåret 2009” kanske privatekonomiskt kan bli ett år med mer pengar än någonsin, förutsatt att du får behålla jobbet.”
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.