Ett nytt år och nya skattetabeller för arbetsgivarna att följa. Och som vi berättade strax innan jul, presenterade Skatteverket en tidig julklapp för alla inkomsttagare i landet. Lägre skatt och fler skratt 2009. Eller?
Det är fortfarande mycket krisbetonade rubriker som dominerar gällande det nya årets utveckling på ett ekonomiskt plan. Samtidigt slås väldigt lite ljus över det faktum att folket får en hel del kostnadslättnader att glädjas åt.
Som tidigare berättat sänktes inkomstskatten vid nyår och ger medelinkomsttagaren ett par hundralappar extra i månaden efter att skatten är dragen.
ROT-avdraget är också något som otvivelaktigt ger villa- och bostadsrättsägare mer till övers efter att den planerade rusten eller utbyggnaden genomförts – då rejäla avdrag på arbetskostnaden får göras.
Dessutom spår ekonomer nu att bolåneräntorna kommer att falla tillbaka, såväl den rörliga som den bundna räntan. Sistnämnda förväntas dock ske mer blygsamt. Detta samtidigt som villapriserna sjunker något.
Med anledning av årets skattesänkning, har nu en ny tjänst lanserats i vilken man snabbt och enkelt kan räkna ut hur mycket man tjänat på skattesänkningarna sedan inkomståret 2006. Så har du anledning att skatta med ett skratt denna månad? Räkna ut din skattevinst på länken nedan och avgör själv.
www.jobbskatteavdrag.se
Fotnot: Harald Klomp, Jobbskatteavdrag.se, skriver att:
”Det alla kallar för ”Krisåret 2009” kanske privatekonomiskt kan bli ett år med mer pengar än någonsin, förutsatt att du får behålla jobbet.”
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.