Ett nytt år och nya skattetabeller för arbetsgivarna att följa. Och som vi berättade strax innan jul, presenterade Skatteverket en tidig julklapp för alla inkomsttagare i landet. Lägre skatt och fler skratt 2009. Eller?
Det är fortfarande mycket krisbetonade rubriker som dominerar gällande det nya årets utveckling på ett ekonomiskt plan. Samtidigt slås väldigt lite ljus över det faktum att folket får en hel del kostnadslättnader att glädjas åt.
Som tidigare berättat sänktes inkomstskatten vid nyår och ger medelinkomsttagaren ett par hundralappar extra i månaden efter att skatten är dragen.
ROT-avdraget är också något som otvivelaktigt ger villa- och bostadsrättsägare mer till övers efter att den planerade rusten eller utbyggnaden genomförts – då rejäla avdrag på arbetskostnaden får göras.
Dessutom spår ekonomer nu att bolåneräntorna kommer att falla tillbaka, såväl den rörliga som den bundna räntan. Sistnämnda förväntas dock ske mer blygsamt. Detta samtidigt som villapriserna sjunker något.
Med anledning av årets skattesänkning, har nu en ny tjänst lanserats i vilken man snabbt och enkelt kan räkna ut hur mycket man tjänat på skattesänkningarna sedan inkomståret 2006. Så har du anledning att skatta med ett skratt denna månad? Räkna ut din skattevinst på länken nedan och avgör själv.
www.jobbskatteavdrag.se
Fotnot: Harald Klomp, Jobbskatteavdrag.se, skriver att:
”Det alla kallar för ”Krisåret 2009” kanske privatekonomiskt kan bli ett år med mer pengar än någonsin, förutsatt att du får behålla jobbet.”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.