Ett nytt år och nya skattetabeller för arbetsgivarna att följa. Och som vi berättade strax innan jul, presenterade Skatteverket en tidig julklapp för alla inkomsttagare i landet. Lägre skatt och fler skratt 2009. Eller?
Det är fortfarande mycket krisbetonade rubriker som dominerar gällande det nya årets utveckling på ett ekonomiskt plan. Samtidigt slås väldigt lite ljus över det faktum att folket får en hel del kostnadslättnader att glädjas åt.
Som tidigare berättat sänktes inkomstskatten vid nyår och ger medelinkomsttagaren ett par hundralappar extra i månaden efter att skatten är dragen.
ROT-avdraget är också något som otvivelaktigt ger villa- och bostadsrättsägare mer till övers efter att den planerade rusten eller utbyggnaden genomförts – då rejäla avdrag på arbetskostnaden får göras.
Dessutom spår ekonomer nu att bolåneräntorna kommer att falla tillbaka, såväl den rörliga som den bundna räntan. Sistnämnda förväntas dock ske mer blygsamt. Detta samtidigt som villapriserna sjunker något.
Med anledning av årets skattesänkning, har nu en ny tjänst lanserats i vilken man snabbt och enkelt kan räkna ut hur mycket man tjänat på skattesänkningarna sedan inkomståret 2006. Så har du anledning att skatta med ett skratt denna månad? Räkna ut din skattevinst på länken nedan och avgör själv.
www.jobbskatteavdrag.se
Fotnot: Harald Klomp, Jobbskatteavdrag.se, skriver att:
”Det alla kallar för ”Krisåret 2009” kanske privatekonomiskt kan bli ett år med mer pengar än någonsin, förutsatt att du får behålla jobbet.”
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.