Johan Kreij och Mårten Karlsson, kommer inte att återvända till Restaurang Golfbiten nästa säsong. Duon kommer nu att satsa på sina andra arbetsplatser istället för den egna firman.-Det har gått riktigt bra här i år, men det är samtidigt ett väldigt stort uppdrag att klara på två man, berättar Mårten Karlsson.
Både Johan och Mårten har andra arbeten att återvända till när Restaurang Golfbiten serverar gästerna en sista lunch för säsongen, söndagen den 3:e oktober. Johan jobbar sedan tidigare på Strike & CO i Örebro, som kökschef, men har varit tjänsteledig för att driva golfrestaurangen. Och Mårten återvänder till en golfrestaurang i Hua Hin, Thailand, där han arbetat en säsong tidigare.
Enligt duon är upplägget i Lindesberg mycket framgångsrikt men svårtacklat på två anställda – speciellt över en längre tid. Beslutet att lägga av har inte varit helt lätt, säger man, men efter mycket övervägande fattade man ändå ett beslut man känner är helt rätt för dem.
-Vi jobbar mellan 350-400 timmar i månaden och det blir svårt i längden på två man. Därför känner vi att det är dags att lämna över till någon annan, säger Mårten Karlsson.
Golfklubben söker nu efter en ny krögare som kan ta över efter Johan och Mårten.
-Vi har fått in ett par svar men det är långt ifrån klart. Vi hoppas ändå att det ska vara klart med en ny aktör ganska snart, så att vi kan informera om förändringarna på vårt höstmöte, kommenterar klubbchef Annika Lundin.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.