Johan Kreij och Mårten Karlsson, kommer inte att återvända till Restaurang Golfbiten nästa säsong. Duon kommer nu att satsa på sina andra arbetsplatser istället för den egna firman.-Det har gått riktigt bra här i år, men det är samtidigt ett väldigt stort uppdrag att klara på två man, berättar Mårten Karlsson.
Både Johan och Mårten har andra arbeten att återvända till när Restaurang Golfbiten serverar gästerna en sista lunch för säsongen, söndagen den 3:e oktober. Johan jobbar sedan tidigare på Strike & CO i Örebro, som kökschef, men har varit tjänsteledig för att driva golfrestaurangen. Och Mårten återvänder till en golfrestaurang i Hua Hin, Thailand, där han arbetat en säsong tidigare.
Enligt duon är upplägget i Lindesberg mycket framgångsrikt men svårtacklat på två anställda – speciellt över en längre tid. Beslutet att lägga av har inte varit helt lätt, säger man, men efter mycket övervägande fattade man ändå ett beslut man känner är helt rätt för dem.
-Vi jobbar mellan 350-400 timmar i månaden och det blir svårt i längden på två man. Därför känner vi att det är dags att lämna över till någon annan, säger Mårten Karlsson.
Golfklubben söker nu efter en ny krögare som kan ta över efter Johan och Mårten.
-Vi har fått in ett par svar men det är långt ifrån klart. Vi hoppas ändå att det ska vara klart med en ny aktör ganska snart, så att vi kan informera om förändringarna på vårt höstmöte, kommenterar klubbchef Annika Lundin.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.