Johan Kreij och Mårten Karlsson, kommer inte att återvända till Restaurang Golfbiten nästa säsong. Duon kommer nu att satsa på sina andra arbetsplatser istället för den egna firman.-Det har gått riktigt bra här i år, men det är samtidigt ett väldigt stort uppdrag att klara på två man, berättar Mårten Karlsson.
Både Johan och Mårten har andra arbeten att återvända till när Restaurang Golfbiten serverar gästerna en sista lunch för säsongen, söndagen den 3:e oktober. Johan jobbar sedan tidigare på Strike & CO i Örebro, som kökschef, men har varit tjänsteledig för att driva golfrestaurangen. Och Mårten återvänder till en golfrestaurang i Hua Hin, Thailand, där han arbetat en säsong tidigare.
Enligt duon är upplägget i Lindesberg mycket framgångsrikt men svårtacklat på två anställda – speciellt över en längre tid. Beslutet att lägga av har inte varit helt lätt, säger man, men efter mycket övervägande fattade man ändå ett beslut man känner är helt rätt för dem.
-Vi jobbar mellan 350-400 timmar i månaden och det blir svårt i längden på två man. Därför känner vi att det är dags att lämna över till någon annan, säger Mårten Karlsson.
Golfklubben söker nu efter en ny krögare som kan ta över efter Johan och Mårten.
-Vi har fått in ett par svar men det är långt ifrån klart. Vi hoppas ändå att det ska vara klart med en ny aktör ganska snart, så att vi kan informera om förändringarna på vårt höstmöte, kommenterar klubbchef Annika Lundin.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.