Johan Kreij och Mårten Karlsson, kommer inte att återvända till Restaurang Golfbiten nästa säsong. Duon kommer nu att satsa på sina andra arbetsplatser istället för den egna firman.-Det har gått riktigt bra här i år, men det är samtidigt ett väldigt stort uppdrag att klara på två man, berättar Mårten Karlsson.
Både Johan och Mårten har andra arbeten att återvända till när Restaurang Golfbiten serverar gästerna en sista lunch för säsongen, söndagen den 3:e oktober. Johan jobbar sedan tidigare på Strike & CO i Örebro, som kökschef, men har varit tjänsteledig för att driva golfrestaurangen. Och Mårten återvänder till en golfrestaurang i Hua Hin, Thailand, där han arbetat en säsong tidigare.
Enligt duon är upplägget i Lindesberg mycket framgångsrikt men svårtacklat på två anställda – speciellt över en längre tid. Beslutet att lägga av har inte varit helt lätt, säger man, men efter mycket övervägande fattade man ändå ett beslut man känner är helt rätt för dem.
-Vi jobbar mellan 350-400 timmar i månaden och det blir svårt i längden på två man. Därför känner vi att det är dags att lämna över till någon annan, säger Mårten Karlsson.
Golfklubben söker nu efter en ny krögare som kan ta över efter Johan och Mårten.
-Vi har fått in ett par svar men det är långt ifrån klart. Vi hoppas ändå att det ska vara klart med en ny aktör ganska snart, så att vi kan informera om förändringarna på vårt höstmöte, kommenterar klubbchef Annika Lundin.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.