En omfattande skadegörelse i form av klotter har skett på Kristinaskolan samt skolans idrottshall under den gångna helgen. Det rör sig om ett 20-tal så kallade ”taggar” som klottrats på fasader, fönster och entrédörrar.- Det här kommer naturligtvis att kosta att sanera, kommenterar Bengt Zetterlund, förvaltare på de kommunala fastighetsbolagen Libo och FALAB.
Klottret upptäcktes i lördags och enligt uppgift skall alla taggar ha klottrats på samma gång. Det rör sig alltså om ett 20-tal sådana utspritt på huvudbyggnadens fasad, fönster och dörrar. Lika illa är det på den närliggande idrottshallen.

Fastighetsägaren FALAB, Fastigheter i Linde AB, är i skrivande stund på plats för att dokumentera skadorna på fastigheterna. En polisanmälan skall göras under måndagen.
– En sanering är beställd och det här kommer naturligtvis att kosta att sanera. Tyvärr kommer det, trots en sanering, ändå synas spår av skadegörelsen efteråt, även om själva taggarna inte längre syns, säger Bengt Zetterlund, förvaltare på Libo och FALAB.
Fotnot: Den ”tagg” som klottrats på Kristinaskolan, har även klottrats på andra håll i centrum den senaste tiden.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.