Ingen uppdatering av Facebook-status. Inga signaler om ett inkommande SMS hörs. I skolsalen råder tystnad och respekt för lärarinnan när undervisningen pågår. Ja, så var det förr i tiden och för alla som är riktigt nyfikna på hur det var att gå i skolan för 100 år sedan finns nu chansen att återvända till skolbänken och uppleva hur det var då.
Nu på söndag är det tidig skolstart i gammal skola. Det är Linde Fornminnes- och Hembygdsförening som arrangerar en resa tillbaka i tiden och skolstarten år 1913. Platsen är Munkhyttans skola, som numera är ett skolmuseum, och där är allt tidsenligt och så autentiskt det kan bli när ”eleverna” dyker upp på söndag.
– Ja, det är ju hela tanken med det här. Det är inte bara själva skolan som är tidsenligt renoverad och inredd. När barnen kommer hit delar vi ut tidsenliga kläder till alla, så det här är verkligen en resa tillbaka till en skoldag för 100 år sedan, berättar Ingrid Nordmark, ordförande för Linde Fornminnes- och Hembygdsförening.
Föreningen har arrangerat sådana här skoldagar fyra gånger tidigare och det har visat sig vara något som intresserar väldigt många människor. I alla åldrar.
– Vid ett tillfälle kom det så många att vi nästan blev lite chockade, det fick helt enkelt inte plats fler. Det är naturligtvis jätteroligt att så många uppskattar det här och samtidigt intresserar sig av det vi värnar om och arbetar för, säger Ingrid.
Skoldagen i Munkhyttans skolmuseum arrangeras söndag 11 augusti kl. 12-16 och riktar sig till alla intresserade och är kostnadsfritt. För mer information eller föranmälan: 070-237 48 57
Fotnot: Munkhyttans skola var i bruk mellan åren 1863-1931. Det är Lindesbergs kommun som äger fastigheten men Linde Fornminnes- och Hembygdsförening förvaltar den och har sett till att den bevarats och renoverats på ”rätt sätt”.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.