Ingen uppdatering av Facebook-status. Inga signaler om ett inkommande SMS hörs. I skolsalen råder tystnad och respekt för lärarinnan när undervisningen pågår. Ja, så var det förr i tiden och för alla som är riktigt nyfikna på hur det var att gå i skolan för 100 år sedan finns nu chansen att återvända till skolbänken och uppleva hur det var då.
Nu på söndag är det tidig skolstart i gammal skola. Det är Linde Fornminnes- och Hembygdsförening som arrangerar en resa tillbaka i tiden och skolstarten år 1913. Platsen är Munkhyttans skola, som numera är ett skolmuseum, och där är allt tidsenligt och så autentiskt det kan bli när ”eleverna” dyker upp på söndag.
– Ja, det är ju hela tanken med det här. Det är inte bara själva skolan som är tidsenligt renoverad och inredd. När barnen kommer hit delar vi ut tidsenliga kläder till alla, så det här är verkligen en resa tillbaka till en skoldag för 100 år sedan, berättar Ingrid Nordmark, ordförande för Linde Fornminnes- och Hembygdsförening.
Föreningen har arrangerat sådana här skoldagar fyra gånger tidigare och det har visat sig vara något som intresserar väldigt många människor. I alla åldrar.
– Vid ett tillfälle kom det så många att vi nästan blev lite chockade, det fick helt enkelt inte plats fler. Det är naturligtvis jätteroligt att så många uppskattar det här och samtidigt intresserar sig av det vi värnar om och arbetar för, säger Ingrid.
Skoldagen i Munkhyttans skolmuseum arrangeras söndag 11 augusti kl. 12-16 och riktar sig till alla intresserade och är kostnadsfritt. För mer information eller föranmälan: 070-237 48 57
Fotnot: Munkhyttans skola var i bruk mellan åren 1863-1931. Det är Lindesbergs kommun som äger fastigheten men Linde Fornminnes- och Hembygdsförening förvaltar den och har sett till att den bevarats och renoverats på ”rätt sätt”.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”