Ingen uppdatering av Facebook-status. Inga signaler om ett inkommande SMS hörs. I skolsalen råder tystnad och respekt för lärarinnan när undervisningen pågår. Ja, så var det förr i tiden och för alla som är riktigt nyfikna på hur det var att gå i skolan för 100 år sedan finns nu chansen att återvända till skolbänken och uppleva hur det var då.
Nu på söndag är det tidig skolstart i gammal skola. Det är Linde Fornminnes- och Hembygdsförening som arrangerar en resa tillbaka i tiden och skolstarten år 1913. Platsen är Munkhyttans skola, som numera är ett skolmuseum, och där är allt tidsenligt och så autentiskt det kan bli när ”eleverna” dyker upp på söndag.
– Ja, det är ju hela tanken med det här. Det är inte bara själva skolan som är tidsenligt renoverad och inredd. När barnen kommer hit delar vi ut tidsenliga kläder till alla, så det här är verkligen en resa tillbaka till en skoldag för 100 år sedan, berättar Ingrid Nordmark, ordförande för Linde Fornminnes- och Hembygdsförening.
Föreningen har arrangerat sådana här skoldagar fyra gånger tidigare och det har visat sig vara något som intresserar väldigt många människor. I alla åldrar.
– Vid ett tillfälle kom det så många att vi nästan blev lite chockade, det fick helt enkelt inte plats fler. Det är naturligtvis jätteroligt att så många uppskattar det här och samtidigt intresserar sig av det vi värnar om och arbetar för, säger Ingrid.
Skoldagen i Munkhyttans skolmuseum arrangeras söndag 11 augusti kl. 12-16 och riktar sig till alla intresserade och är kostnadsfritt. För mer information eller föranmälan: 070-237 48 57
Fotnot: Munkhyttans skola var i bruk mellan åren 1863-1931. Det är Lindesbergs kommun som äger fastigheten men Linde Fornminnes- och Hembygdsförening förvaltar den och har sett till att den bevarats och renoverats på ”rätt sätt”.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.