Ingen uppdatering av Facebook-status. Inga signaler om ett inkommande SMS hörs. I skolsalen råder tystnad och respekt för lärarinnan när undervisningen pågår. Ja, så var det förr i tiden och för alla som är riktigt nyfikna på hur det var att gå i skolan för 100 år sedan finns nu chansen att återvända till skolbänken och uppleva hur det var då.
Nu på söndag är det tidig skolstart i gammal skola. Det är Linde Fornminnes- och Hembygdsförening som arrangerar en resa tillbaka i tiden och skolstarten år 1913. Platsen är Munkhyttans skola, som numera är ett skolmuseum, och där är allt tidsenligt och så autentiskt det kan bli när ”eleverna” dyker upp på söndag.
– Ja, det är ju hela tanken med det här. Det är inte bara själva skolan som är tidsenligt renoverad och inredd. När barnen kommer hit delar vi ut tidsenliga kläder till alla, så det här är verkligen en resa tillbaka till en skoldag för 100 år sedan, berättar Ingrid Nordmark, ordförande för Linde Fornminnes- och Hembygdsförening.
Föreningen har arrangerat sådana här skoldagar fyra gånger tidigare och det har visat sig vara något som intresserar väldigt många människor. I alla åldrar.
– Vid ett tillfälle kom det så många att vi nästan blev lite chockade, det fick helt enkelt inte plats fler. Det är naturligtvis jätteroligt att så många uppskattar det här och samtidigt intresserar sig av det vi värnar om och arbetar för, säger Ingrid.
Skoldagen i Munkhyttans skolmuseum arrangeras söndag 11 augusti kl. 12-16 och riktar sig till alla intresserade och är kostnadsfritt. För mer information eller föranmälan: 070-237 48 57
Fotnot: Munkhyttans skola var i bruk mellan åren 1863-1931. Det är Lindesbergs kommun som äger fastigheten men Linde Fornminnes- och Hembygdsförening förvaltar den och har sett till att den bevarats och renoverats på ”rätt sätt”.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.