Ingen uppdatering av Facebook-status. Inga signaler om ett inkommande SMS hörs. I skolsalen råder tystnad och respekt för lärarinnan när undervisningen pågår. Ja, så var det förr i tiden och för alla som är riktigt nyfikna på hur det var att gå i skolan för 100 år sedan finns nu chansen att återvända till skolbänken och uppleva hur det var då.
Nu på söndag är det tidig skolstart i gammal skola. Det är Linde Fornminnes- och Hembygdsförening som arrangerar en resa tillbaka i tiden och skolstarten år 1913. Platsen är Munkhyttans skola, som numera är ett skolmuseum, och där är allt tidsenligt och så autentiskt det kan bli när ”eleverna” dyker upp på söndag.
– Ja, det är ju hela tanken med det här. Det är inte bara själva skolan som är tidsenligt renoverad och inredd. När barnen kommer hit delar vi ut tidsenliga kläder till alla, så det här är verkligen en resa tillbaka till en skoldag för 100 år sedan, berättar Ingrid Nordmark, ordförande för Linde Fornminnes- och Hembygdsförening.
Föreningen har arrangerat sådana här skoldagar fyra gånger tidigare och det har visat sig vara något som intresserar väldigt många människor. I alla åldrar.
– Vid ett tillfälle kom det så många att vi nästan blev lite chockade, det fick helt enkelt inte plats fler. Det är naturligtvis jätteroligt att så många uppskattar det här och samtidigt intresserar sig av det vi värnar om och arbetar för, säger Ingrid.
Skoldagen i Munkhyttans skolmuseum arrangeras söndag 11 augusti kl. 12-16 och riktar sig till alla intresserade och är kostnadsfritt. För mer information eller föranmälan: 070-237 48 57
Fotnot: Munkhyttans skola var i bruk mellan åren 1863-1931. Det är Lindesbergs kommun som äger fastigheten men Linde Fornminnes- och Hembygdsförening förvaltar den och har sett till att den bevarats och renoverats på ”rätt sätt”.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.