I och med att brottslighetens aktörer numera inte drar sig för att ta till skjutvapen, så krävs det mer och säkrare skyddsutrustning för polisen.
De 480 polismän som jobbar i Örebro län utrustas därför nu med ett helt nytt skyddspaket innehållande: skyddsskor med hätta, handskar som klarar knivstick, flammsäker jacka med skydd mot knivstick, reflexväst och det allra viktigaste…en skottsäker väst. Västen är en personlig skyddsväst, vilket innebär att alla får en egen som passar just deras kroppshydda.
Den skottsäkra västen kommer alltid att bäras vid tjänst utanför kontoret. Förutom ett kraftigt kevlarskydd består den av skyddsplattor i stål för att skydda bl a hjärta och lungor.
”Tungt men man vänjer sig”
Eftersom den skottsäkra västen består av material som ska stoppa revolverammunition i samma kaliber som användes vid Palme-mordet,
d v s 357 Magnum, så väger den ca tre kilo. Vikten är dock inget man störs av. –När man väl får den på sig så vänjer man sig ganska snart vid den, konstaterar närpolischef Lars Törnqvist efter att ha provat en av de nyanlända västarna.
Malexander-morden var avgörande
Polisen har länge krävt en personlig skyddsutrustning som gör att man kan känna sig säker i arbetet. Men frågan har bollats runt och inget konkret hände under mycket lång tid. När sedan dödsskjutningarna av polismännen i Malexander inträffade så tog det hela fart, och nu har man alltså äntligen fått de efterlängtade västarna.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.