I och med att brottslighetens aktörer numera inte drar sig för att ta till skjutvapen, så krävs det mer och säkrare skyddsutrustning för polisen.
De 480 polismän som jobbar i Örebro län utrustas därför nu med ett helt nytt skyddspaket innehållande: skyddsskor med hätta, handskar som klarar knivstick, flammsäker jacka med skydd mot knivstick, reflexväst och det allra viktigaste…en skottsäker väst. Västen är en personlig skyddsväst, vilket innebär att alla får en egen som passar just deras kroppshydda.
Den skottsäkra västen kommer alltid att bäras vid tjänst utanför kontoret. Förutom ett kraftigt kevlarskydd består den av skyddsplattor i stål för att skydda bl a hjärta och lungor.
”Tungt men man vänjer sig”
Eftersom den skottsäkra västen består av material som ska stoppa revolverammunition i samma kaliber som användes vid Palme-mordet,
d v s 357 Magnum, så väger den ca tre kilo. Vikten är dock inget man störs av. –När man väl får den på sig så vänjer man sig ganska snart vid den, konstaterar närpolischef Lars Törnqvist efter att ha provat en av de nyanlända västarna.
Malexander-morden var avgörande
Polisen har länge krävt en personlig skyddsutrustning som gör att man kan känna sig säker i arbetet. Men frågan har bollats runt och inget konkret hände under mycket lång tid. När sedan dödsskjutningarna av polismännen i Malexander inträffade så tog det hela fart, och nu har man alltså äntligen fått de efterlängtade västarna.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.