På bilden syns ett gäng glada arrangörer av Gammelbo Stock och Sten: Torbjörn Johansson, Johanna Ställberg, Mats Flink, Ingela Stålknapp samt Magnus Skilberg som även är ägare till den extraordinära likvagnen. Foto: Privat
Lyssna på artikeln0:00 / 0:00
Skräcklopp i Gammelbo tog form när ”Draculas likvagn” hittades i byn
För fjärde året i rad arrangeras den populära och festliga gå- eller löptävlingen i Gammelbo i norra kommundelen. Förberedelserna är nu i full gång inför lördagen den 5 juli då loppet går av stapeln – denna gång under ett nytt namn, ”Gammelbo Stock och Sten”, och med en skrämmande twist. Årets tema är nämligen ”skräck”, och modiga deltagare uppmanas att komma utklädda som karaktärer från en Stephen King-roman eller kanske med en blodig motorsåg i handen.
– Eftersom temat är skräck kommer det att finnas en massa överraskningar längs banan i samma anda. Vad dessa överraskningar innebär kan jag inte avslöja, men det kommer bli både roligt, läskigt och läskande, säger Johanna Ställberg, en av arrangörerna.
Annons
Sedan 2022 har eldsjälar i bygden slutit upp för att lyfta Gammelbo som by, det stora kulturintresset som finns här och ge folk en upplevelse utöver det vanliga. Genom åren har man bibehållit samma koncept – ett lopp som är mer av en fest än en tävling, där man bjuds på gott att äta och dricka vid stationer längs vägen. Varje år har man ett nytt tema, och i år är temat ”skräck”. Anledningen till att just detta tema valdes har en intressant historia.
– Jag pratade med en nyinflyttad person som köpt en gård här i Gammelbo. I köpet ingick en riktigt vacker, gammal likvagn, som ser ut som något Greve Dracula skulle åka i. Den är verkligen jättefin. Han sa till mig: ”Johanna, den här måste vi använda nästa år.” Och därför valde vi det här temat. Sedan har vi fler saker som passar in, men det kan jag inte avslöja nu, säger Johanna hemlighetsfullt.
Genom åren har deltagarantalet ökat stadigt, och i år har man märkt ett ökat intresse för loppet. Därför tror man att det kommer att vara fler deltagare än någonsin tidigare.
– Från början förstod man nog inte riktigt vad det handlade om, men nu när folk vet vad det är kommer de fram till mig hela tiden och frågar när det ska bli av i år. Förra året var det omkring 40 anmälda, så jag gissar att det kommer bli ganska många fler i år, konstaterar Johanna.
I juli 2022 gick det första startskottet för byns event, som då gick under namnet Gammelstock. Arkivfoto: Jennie Einarsson
Gammelbo Stock och Sten går, som namnet antyder, i en slinga om 5 eller 10 kilometer genom bygden, längs småvägar och stigar i skogen, med start och stopp mitt i Gammelbo.
– Banan är otroligt vacker och rolig. Eftersom temat är skräck kommer det att finnas en massa överraskningar längs banan i samma anda. Vad dessa överraskningar innebär kan jag inte avslöja, men det kommer bli både roligt, läskigt och läskande, säger Johanna Ställberg, en av arrangörerna.
För en kostnad av 300 kronor (för vuxna) kan alla som vill anmäla sig till loppet. Pengarna täcker egentligen bara de utgifter som har med mat och dryck längs vägen att göra, förklarar Johanna.
– Vi gör det här bara för att vi tycker att det är så jäkla roligt. Jag ler för mig själv när jag tänker på hur kul vi hade förra året. I en tid som denna, där allt är så digitalt, är det fantastiskt att få mötas och göra saker tillsammans. Hela byn sluter upp och alla är så engagerade. Det skapar en så härlig stämning, avslutar Johanna.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Svenska Futsalligan gjorde sitt första besök någonsin till Lindesberg under lördagen. Fjolårssäsongens slutspelstvåa, Svärtinge, gick segrande ur striden mot IFK Lindesberg. Foto: Hasse Persson
Det blev en repris från damernas serieinledande bortamatch när Lindesbergs första futsalmatch i den högsta ligan skulle spelas under lördagen. Svärtinge är ett väletablerat lag inom Svenska Futsalligan och gav också en kross i Lindesberg Arena. Mot slutet av den historiska hemmamatchen så blev det två snabba hemmamål innan slutsignalen ljöd och slutresultatet 9-2 blev fastställt.
– Vi vet att det kommer att bli tufft men vi är ödmjuka inför uppgiften, säger Emelie Alfredsson.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Han är den nye kommunpolisen: ”Känns jättebra”
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrå...
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
FotoFredag: En ny plats
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare ...