Den gångna helgens värmebölja fick många badsugna att söka sig till Strandpromenaden i Lindesberg, och då främst till den kommunala badbryggan. Däremot var det flera av badgästerna som inte fick med sig sitt skräp hem, vilket resulterade i en minst sagt skräpig situation.
– Fint väder gör att det blir mycket folk och papperskorgarna blir överfulla, säger Kenneth Persson på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Den kommunala badbryggan nedanför Strandskolan i Lindesberg var ett populärt tillhåll under helgens varma och soliga dagar. Dessvärre medförde det även en hel del nedskräpning, något som sträckte sig längs stora delar av Strandpromenaden.
– När papperskorgarna blir fulla lägger många sitt skräp bredvid, men dessvärre ligger det inte kvar särskilt länge på samma plats, eftersom fåglarna kommer och drar iväg med det, berättar Kenneth Persson på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Kenneth och hans kollegor på Samhällsbyggnad Bergslagen agerade dock snabbt på problemet, som man nu hoppas kunna förebygga med sina insatser.
– Jag cyklade förbi i helgen och såg hur det såg ut, sedan pratade vi om det i morse och bestämde att vi behövde göra något åt det, säger Kenneth.
Redan ett par timmar senare finns nu två extra sopkorgar uppsatta kring den populära badbryggan, som nu förhoppningsvis kan bli ett renare tillhåll.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.