Den gångna helgens värmebölja fick många badsugna att söka sig till Strandpromenaden i Lindesberg, och då främst till den kommunala badbryggan. Däremot var det flera av badgästerna som inte fick med sig sitt skräp hem, vilket resulterade i en minst sagt skräpig situation.
– Fint väder gör att det blir mycket folk och papperskorgarna blir överfulla, säger Kenneth Persson på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Den kommunala badbryggan nedanför Strandskolan i Lindesberg var ett populärt tillhåll under helgens varma och soliga dagar. Dessvärre medförde det även en hel del nedskräpning, något som sträckte sig längs stora delar av Strandpromenaden.
– När papperskorgarna blir fulla lägger många sitt skräp bredvid, men dessvärre ligger det inte kvar särskilt länge på samma plats, eftersom fåglarna kommer och drar iväg med det, berättar Kenneth Persson på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Kenneth och hans kollegor på Samhällsbyggnad Bergslagen agerade dock snabbt på problemet, som man nu hoppas kunna förebygga med sina insatser.
– Jag cyklade förbi i helgen och såg hur det såg ut, sedan pratade vi om det i morse och bestämde att vi behövde göra något åt det, säger Kenneth.
Redan ett par timmar senare finns nu två extra sopkorgar uppsatta kring den populära badbryggan, som nu förhoppningsvis kan bli ett renare tillhåll.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.