Den gångna helgens värmebölja fick många badsugna att söka sig till Strandpromenaden i Lindesberg, och då främst till den kommunala badbryggan. Däremot var det flera av badgästerna som inte fick med sig sitt skräp hem, vilket resulterade i en minst sagt skräpig situation.
– Fint väder gör att det blir mycket folk och papperskorgarna blir överfulla, säger Kenneth Persson på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Den kommunala badbryggan nedanför Strandskolan i Lindesberg var ett populärt tillhåll under helgens varma och soliga dagar. Dessvärre medförde det även en hel del nedskräpning, något som sträckte sig längs stora delar av Strandpromenaden.
– När papperskorgarna blir fulla lägger många sitt skräp bredvid, men dessvärre ligger det inte kvar särskilt länge på samma plats, eftersom fåglarna kommer och drar iväg med det, berättar Kenneth Persson på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Kenneth och hans kollegor på Samhällsbyggnad Bergslagen agerade dock snabbt på problemet, som man nu hoppas kunna förebygga med sina insatser.
– Jag cyklade förbi i helgen och såg hur det såg ut, sedan pratade vi om det i morse och bestämde att vi behövde göra något åt det, säger Kenneth.
Redan ett par timmar senare finns nu två extra sopkorgar uppsatta kring den populära badbryggan, som nu förhoppningsvis kan bli ett renare tillhåll.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.