Entrébiljetterna till sommarens parkfester har stått högt i kurs. Antalet gäster har passerat 1000-barriären vid de två tidigare festerna och nu förväntar man sig ett minst lika lyckat arrangemang – om inte ännu bättre – när sommarens allra sista parkfest dundrar igång på lördag.-Det finns anledning att tro att sista festen blir riktigt, riktigt bra, kommenterar Lisa Ardesjö med anledning av kvällens band.
Det blir Lindesbergs populära coverband ”Slam Jam” som får äran att avsluta parkfesterna för i år. Och blir det bara ett hyfsat väder, kommer det också att bli ett hejdundrande drag med god marginal över 1000-strecket.
Slam Jam bildades för cirka 10 år sedan och har idag blivit ett av traktens mest kända coverband. Med andra ord vet det fem man starka bandet exakt vad Lindesbergarna vill höra när det anordnas festligheter. Så vad kan folket förvänta sig på lördagens helkvällsgig då? Ja, vi har helt enkelt varit så fräcka att norpa spellistan – under kontrollerade former – från Slam Jam för avslöjande här och nu.
Andreas Nilsson (trummor) berättar att man kommer att köra mycket ”beprövat” material, sådant som alltid är uppskattat till max. Så lugn bara lugn… Det blir Bon Jovi och lite AC/DC nu också. Men däremellan plockar man fram lite nyare spår, bland annat med Nickelback, Kings of Leon och Daughtry.
Slam Jam har haft många spelningar på bröllop under våren och sommaren. Sångaren David Karlsson uppger att dessa spelningar har dominerat i år och att man gillar utmaningen som ett sådant ”gig” innebär.
-Bröllop är kanon att spela på och det är alltid en utmaning att bygga en repertoar som ska passa fyra generationer, förklarar David.
Bandet har hållit sig inom länets gränser hela säsongen med undantag för en avstickare till Hjo. Nu repar man alltså inför vad som troligtvis blir deras största publik för i år: parkfesten.
David Karlsson uppger att man kommer att lägga lite mer krut på tyngre rock på lördagens spelning, men utan att försaka klassiska coverlåtar och pophits. Här nedan finns deras repertoar för kvällen. Utöver detta kommer fler låtar rivas av, men vad det blir vet vi först på lördag.
Låtlista
Last man stand (Nickelback)
Photograph (Nickelback)
Over you (Daughtry)
I don’t wanna be (Gavin DeGraw)
Rainbow in the dark (DIO)
1000 miles (HEAT)
One night of passion (Poodles)
Bon Jovi Medley
Here I go again (Whitesnake)
Out in the fields (Gary Moore)
Larger than Life (Backstreet Boys)
Disco Medley
Summer of 69 (Bryan Adams)
I love rock’n’roll (Joan Jett)
Use somebody (Kings of leon)
I’m yours (Jason Mraz)
Highway to hell (AC/DC)
The show must go on (Queen)
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.