Entrébiljetterna till sommarens parkfester har stått högt i kurs. Antalet gäster har passerat 1000-barriären vid de två tidigare festerna och nu förväntar man sig ett minst lika lyckat arrangemang – om inte ännu bättre – när sommarens allra sista parkfest dundrar igång på lördag.-Det finns anledning att tro att sista festen blir riktigt, riktigt bra, kommenterar Lisa Ardesjö med anledning av kvällens band.
Det blir Lindesbergs populära coverband ”Slam Jam” som får äran att avsluta parkfesterna för i år. Och blir det bara ett hyfsat väder, kommer det också att bli ett hejdundrande drag med god marginal över 1000-strecket.
Slam Jam bildades för cirka 10 år sedan och har idag blivit ett av traktens mest kända coverband. Med andra ord vet det fem man starka bandet exakt vad Lindesbergarna vill höra när det anordnas festligheter. Så vad kan folket förvänta sig på lördagens helkvällsgig då? Ja, vi har helt enkelt varit så fräcka att norpa spellistan – under kontrollerade former – från Slam Jam för avslöjande här och nu.
Andreas Nilsson (trummor) berättar att man kommer att köra mycket ”beprövat” material, sådant som alltid är uppskattat till max. Så lugn bara lugn… Det blir Bon Jovi och lite AC/DC nu också. Men däremellan plockar man fram lite nyare spår, bland annat med Nickelback, Kings of Leon och Daughtry.
Slam Jam har haft många spelningar på bröllop under våren och sommaren. Sångaren David Karlsson uppger att dessa spelningar har dominerat i år och att man gillar utmaningen som ett sådant ”gig” innebär.
-Bröllop är kanon att spela på och det är alltid en utmaning att bygga en repertoar som ska passa fyra generationer, förklarar David.
Bandet har hållit sig inom länets gränser hela säsongen med undantag för en avstickare till Hjo. Nu repar man alltså inför vad som troligtvis blir deras största publik för i år: parkfesten.
David Karlsson uppger att man kommer att lägga lite mer krut på tyngre rock på lördagens spelning, men utan att försaka klassiska coverlåtar och pophits. Här nedan finns deras repertoar för kvällen. Utöver detta kommer fler låtar rivas av, men vad det blir vet vi först på lördag.
Låtlista
Last man stand (Nickelback)
Photograph (Nickelback)
Over you (Daughtry)
I don’t wanna be (Gavin DeGraw)
Rainbow in the dark (DIO)
1000 miles (HEAT)
One night of passion (Poodles)
Bon Jovi Medley
Here I go again (Whitesnake)
Out in the fields (Gary Moore)
Larger than Life (Backstreet Boys)
Disco Medley
Summer of 69 (Bryan Adams)
I love rock’n’roll (Joan Jett)
Use somebody (Kings of leon)
I’m yours (Jason Mraz)
Highway to hell (AC/DC)
The show must go on (Queen)
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.