Entrébiljetterna till sommarens parkfester har stått högt i kurs. Antalet gäster har passerat 1000-barriären vid de två tidigare festerna och nu förväntar man sig ett minst lika lyckat arrangemang – om inte ännu bättre – när sommarens allra sista parkfest dundrar igång på lördag.-Det finns anledning att tro att sista festen blir riktigt, riktigt bra, kommenterar Lisa Ardesjö med anledning av kvällens band.
Det blir Lindesbergs populära coverband ”Slam Jam” som får äran att avsluta parkfesterna för i år. Och blir det bara ett hyfsat väder, kommer det också att bli ett hejdundrande drag med god marginal över 1000-strecket.
Slam Jam bildades för cirka 10 år sedan och har idag blivit ett av traktens mest kända coverband. Med andra ord vet det fem man starka bandet exakt vad Lindesbergarna vill höra när det anordnas festligheter. Så vad kan folket förvänta sig på lördagens helkvällsgig då? Ja, vi har helt enkelt varit så fräcka att norpa spellistan – under kontrollerade former – från Slam Jam för avslöjande här och nu.
Andreas Nilsson (trummor) berättar att man kommer att köra mycket ”beprövat” material, sådant som alltid är uppskattat till max. Så lugn bara lugn… Det blir Bon Jovi och lite AC/DC nu också. Men däremellan plockar man fram lite nyare spår, bland annat med Nickelback, Kings of Leon och Daughtry.
Slam Jam har haft många spelningar på bröllop under våren och sommaren. Sångaren David Karlsson uppger att dessa spelningar har dominerat i år och att man gillar utmaningen som ett sådant ”gig” innebär.
-Bröllop är kanon att spela på och det är alltid en utmaning att bygga en repertoar som ska passa fyra generationer, förklarar David.
Bandet har hållit sig inom länets gränser hela säsongen med undantag för en avstickare till Hjo. Nu repar man alltså inför vad som troligtvis blir deras största publik för i år: parkfesten.
David Karlsson uppger att man kommer att lägga lite mer krut på tyngre rock på lördagens spelning, men utan att försaka klassiska coverlåtar och pophits. Här nedan finns deras repertoar för kvällen. Utöver detta kommer fler låtar rivas av, men vad det blir vet vi först på lördag.
Låtlista
Last man stand (Nickelback)
Photograph (Nickelback)
Over you (Daughtry)
I don’t wanna be (Gavin DeGraw)
Rainbow in the dark (DIO)
1000 miles (HEAT)
One night of passion (Poodles)
Bon Jovi Medley
Here I go again (Whitesnake)
Out in the fields (Gary Moore)
Larger than Life (Backstreet Boys)
Disco Medley
Summer of 69 (Bryan Adams)
I love rock’n’roll (Joan Jett)
Use somebody (Kings of leon)
I’m yours (Jason Mraz)
Highway to hell (AC/DC)
The show must go on (Queen)
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.