Café Oscar står idag utan någon aktör som kan driva verksamheten när säsongen drar igång. Lindesbergs Stadshotell, som tidigare hållit i detta, har nämligen valt att stå över och ge någon annan chansen.-Vi siktar på att göra mer här på hotellet istället, sådant som vi känner kan vara ett lyft för vår verksamhet här, säger Mats Barlow.
Den långa och breda Kungsbalkongen på hotellet är en av två nya serveringsplatser som presenteras i år. Den andra är en ombyggnad av den befintliga uteserveringen på norrsidans gavel. Den skall göras om och årstidsanpassas.
-Uteserveringen kommer att bli inglasad med möjlighet att ta bort glaset på sommaren. Då får vi chansen att nyttja serveringen året om och det blir nog riktigt trevligt.
-Balkongen är också en servering vi inte tagit vara på riktigt. Den skall bli öppen för såväl fikagäster som matgäster och vi kommer naturligtvis ha fullständiga serveringsrättigheter där. Jag tror det kan bli riktigt fint att sitta här och se ut över det vackra som Lindesberg har att erbjuda, säger Mats Barlow och blickar ner mot sjön.
Anledningen till att hotellägaren valt bort Café Oscar, säger han beror på att verksamheten känns något fel i det större sammanhanget.
-Jag känner inte att det riktigt passar in i verksamheten, speciellt då förutsättningarna är som de är nere i kaféet. Köket håller helt enkelt inte måttet för det vi har som mål vad gäller en servering, förklarar han.
Åter till det gamla
Samtidigt avslöjas nu att hotellet faktiskt får en tredje och ännu större servering med premiär i sommar. Den kommer att bli gigantisk på flera tusen kvadratmeter. Dock kommer serveringen bara att vara öppen tre gånger i sommar. Bakom denna kryptiska beskrivning lurar det folkkära begreppet ”Parkfest”. För nu har hotellägaren valt att lyssna på kritiken från förr, det vill säga kritiken som haglade långt innan han själv kom till stan.
-Jag har förstått att parkfesterna var mycket mer uppskattade förr, innan man begränsade utrymmet. Därför har vi nu bestämt oss för att gå tillbaka till det gamla konceptet, det vill säga utöka festområdet så att det blir precis som förr. Vi kommer att söka tillstånd för att köra i hela parken, från hotellets baksida och ända ner till parkeringsplatsen mot Kristinavägen. Vi får helt enkelt hägna in hela parkområdet för ändamålet, säger Mats.
Parkfesten arrangeras precis som tidigare vid tre olika tillfällen. Förutom att festen arrangeras i hela området, blir det också en heldagsfest med sikte på familjer dagtid med inslag som ponnyridning och andra aktiviteter.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.