Café Oscar står idag utan någon aktör som kan driva verksamheten när säsongen drar igång. Lindesbergs Stadshotell, som tidigare hållit i detta, har nämligen valt att stå över och ge någon annan chansen.-Vi siktar på att göra mer här på hotellet istället, sådant som vi känner kan vara ett lyft för vår verksamhet här, säger Mats Barlow.
Den långa och breda Kungsbalkongen på hotellet är en av två nya serveringsplatser som presenteras i år. Den andra är en ombyggnad av den befintliga uteserveringen på norrsidans gavel. Den skall göras om och årstidsanpassas.
-Uteserveringen kommer att bli inglasad med möjlighet att ta bort glaset på sommaren. Då får vi chansen att nyttja serveringen året om och det blir nog riktigt trevligt.
-Balkongen är också en servering vi inte tagit vara på riktigt. Den skall bli öppen för såväl fikagäster som matgäster och vi kommer naturligtvis ha fullständiga serveringsrättigheter där. Jag tror det kan bli riktigt fint att sitta här och se ut över det vackra som Lindesberg har att erbjuda, säger Mats Barlow och blickar ner mot sjön.
Anledningen till att hotellägaren valt bort Café Oscar, säger han beror på att verksamheten känns något fel i det större sammanhanget.
-Jag känner inte att det riktigt passar in i verksamheten, speciellt då förutsättningarna är som de är nere i kaféet. Köket håller helt enkelt inte måttet för det vi har som mål vad gäller en servering, förklarar han.
Åter till det gamla
Samtidigt avslöjas nu att hotellet faktiskt får en tredje och ännu större servering med premiär i sommar. Den kommer att bli gigantisk på flera tusen kvadratmeter. Dock kommer serveringen bara att vara öppen tre gånger i sommar. Bakom denna kryptiska beskrivning lurar det folkkära begreppet ”Parkfest”. För nu har hotellägaren valt att lyssna på kritiken från förr, det vill säga kritiken som haglade långt innan han själv kom till stan.
-Jag har förstått att parkfesterna var mycket mer uppskattade förr, innan man begränsade utrymmet. Därför har vi nu bestämt oss för att gå tillbaka till det gamla konceptet, det vill säga utöka festområdet så att det blir precis som förr. Vi kommer att söka tillstånd för att köra i hela parken, från hotellets baksida och ända ner till parkeringsplatsen mot Kristinavägen. Vi får helt enkelt hägna in hela parkområdet för ändamålet, säger Mats.
Parkfesten arrangeras precis som tidigare vid tre olika tillfällen. Förutom att festen arrangeras i hela området, blir det också en heldagsfest med sikte på familjer dagtid med inslag som ponnyridning och andra aktiviteter.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.