Om ett par dagar kommer ett digert arbetsmaterial att läggas på bordet, levererat av allianspartierna. Nu ska Lindesberg leva upp och bli en stad vi kan vara stolta över, detta är ambitionen, informerar Bo Bäckman, Centerpartiet.-Staden är ju död efter klockan 18, konstaterar han.
Nu är det dags att leva upp till alla de löften man gav under valupptakten i höstas. Man lovade då brett och glatt att göra rejäla förändringar till det bättre – nu kommer dessa löften att bli handling.
Inom ett par dagar ska samtliga fem allianspartier presentera detta ganska omfattande arbetsmaterial med förslag och idéer som kan göra Lindesberg mer levande än idag.
-Vi kommer att presentera allt samtidigt och eventuellt sker det via en egen sajt för att enkelt kunna presentera det för folket. Vi diskuterar den här frågan fortfarande, förklarar Bo Bäckman.
Alliansens arbete grundar sig mycket på förslag som tidigare skrivits om på LindeNytt. Exakt vilka förslag man fastnat för vill man dock vänta med att avslöja.
-Naturligtvis har vi tagit åt oss av idéer som LindeNytt har uppmärksammat. Mycket rör Lindesjön och området i direkt närhet till sjön, berättar Bäckman.
Alliansen vill med detta arbete skapa ett utgångsläge att påbörja förändringsfasen för ett nytt och levande centrum. Idag är det mer eller mindre dött, tycker Bäckman.
-Staden är ju död efter klockan 18. Om vi ser till våra grannar, i Nora talar man stolt om sin stad. När vi i Lindesberg pratar om vår stad så gnäller vi. Detta vill vi ändra på nu.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två fordon på samma plats har delvis skadats.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.
Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda Solvold föll pladask för hantverket. Nu har hon startat sin egen blombinderiverksamhet – Manoli Blomster – online med en tillhörande liten studio i Frövi stationshus.
– Det som är så fint med blommor är att man kan skänka andra glädje eller visa omtanke i svåra stunder med en bukett, förklarar Linda.
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i landets samtliga kommuner. SmåföretagarIndex 2025 visar att Lindesbergs kommun halkar ner till plats 246 av Sveriges 290 kommuner – en försämring med 64 placeringar jämfört med i fjol.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.