I veckans tömdes Strandskolan på allehanda prylar och föremål. Nu återstår endast en lång rad klädhängare i en korridor, som skvallrar om vilken typ av verksamhet som fram till ganska nyligen huserade i 1800-talsfastigheten. Nu är skoleran definitivt över.
I maj är det ett år sedan som kommunens planerings- och utvecklingsutskott beslutade att Strandskolan skall räddas från tidigare rivningsplaner. Istället vill man förvalta arvet från mitten av 1800-talet genom ombyggnad från skollokaler till flerfamiljshus.
Under mars månad kommer Lindesbergs kommun kalla till ett informationsmöte. Mötet är i första hand riktat till företag, fastighetsägare och investerare. Detta eftersom man talat om att genomföra ombyggnaden i ett så kallat OPP-avtal (Offentligt Privat Partnerskap). Finns inte detta intresse, kommer man helt enkelt att finansiera byggprojektet med ägardirektiv i det kommunala fastighetsbolaget.
Man räknar med att ett 40-tal lägenheter skall inrymmas i Strandskolan och de två flygelbyggnader man vill upprätta. På detta sätt återskapar man också lite av Strandskolans ursprungliga form, med de flyglar som på den tiden fungerade som toalett, bostad för lykttändaren vars uppgift var att tända stadens alla lyktor, vagnslider samt hönshus.
Det är fortfarande oklart vad totalkostnaden blir för detta bygge. Enligt en överslagskalkyl torde man ändå hamna mellan 80-100 miljoner kronor. Då räknar man utifrån 40 lägenheter med ett genomsnitt på 85 kvm.
Bilder tagna inne i Strandskolan
Så här vill man bygga
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.