Efter en formstark avslutning lyckades Linde Volley att försvara sin plats i tabellen som leder till SM-slutspelets kvartsfinal, efter två veckor utan matchspel så är det dags för laget att visa upp sig på nytt där man under de nästkommande matcherna kommer att spela mot Lund för att hålla sig kvar i kampen om SM-guldet.
Annons
Med en överlägsen seger mot Svedala bakom sig så säkrade Linde Volley sin 6:e plats i Elitseriens tabell vilket gör att de hoppar över ett steg i SM-slutspelsträdet och får inleda sin SM-resa via spel i kvartsfinal, istället för åttondelsfinaler.
– Det känns väldigt bra för vår del då vi fått en extra vecka att förbereda inför slutspelet, samtidigt är det inte någon press på samma sätt vilket det kan bli när man spelar åttondelsfinaler, menar Linde Volleys tränare Jason Laffer.
Enligt SM-slutspelsträdet så är det tabellens 7:e och 10:e placerande lag som gör upp i en åttondelsfinal där vinnaren går vidare i trädet och får möta den slutgiltiga tabellsexan Linde Volley, inför grundspelets avslutande match var det en jämn strid om att bli 7:a i tabellen där Lund och Linköping gjorde upp om placeringen, en strid som Lund segrade.
– Jag hade hellre sett att Linköping vann då det är närmre gällande bortamatcherna, i kvartsfinalen är det även bäst av fem som gäller vilket gör det svårare för oss om vi förlorar en match och måste göra en dubbelresa till Lund, dels för klubbens ekonomi då det blir mycket resande men sedan då flera av lagets spelare har jobb och studier vid sidan av volleybollen gör det att de måste ta mycket ledigt under nästa vecka, berättar Jason.
SM-slutspelsträdet 2020 Foto: Svensk Volleyboll
Trots de eventuella frågeteckena så blickar laget framåt mot kvartsfinalsmatcherna där Lund står som motståndare och trots att Jason hellre hade sett Linköping som motståndare så känner han sig trygg med lagets motståndarlag.
– Vi ser fram emot att äntligen få spela i slutspelet, Lund är ett lag som vi gjort bra ifrån oss mot under säsongen vilket gör att vi har ett självförtroende, formmässigt känns det som att vi ligger kvar i vår uppåt kurva och vi kommer försöka gå mot tre raka segrar för att undvika de långa resorna, menar Jason som tillsammans med sitt lag är i full gång med de sista förberedelserna:
– Vi kommer att ha en träningsmatch mot Örebro innan slutspelet går igång för att försöka slipa på vårt eget spel lagom inför de viktiga matcherna.
Matchguide Linde Volley När och var: Lördagen 14/3 vs Lund i Lindesberg Arena med matchstart kl. 14.00.
Senaste mötet mot Lund: Efter en setseger på bortaplan blev de nästkommande seten mycket jämnare, Linde avgjorde dock matchen efter fem set med 2-3 (14-25, 26-24, 25-22, 16-25, 8-15).
Läget i slutspelet: 0-0 i matcher, i kvartsfinalen är det bäst av fem som gäller vilket innebär att tre raka segrar skulle ge en plats till nästa steg i slutspelsträdet.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
Man åtalas efter trafikolycka i Hällabacken
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik ...
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades ...