Efter en formstark avslutning lyckades Linde Volley att försvara sin plats i tabellen som leder till SM-slutspelets kvartsfinal, efter två veckor utan matchspel så är det dags för laget att visa upp sig på nytt där man under de nästkommande matcherna kommer att spela mot Lund för att hålla sig kvar i kampen om SM-guldet.
Med en överlägsen seger mot Svedala bakom sig så säkrade Linde Volley sin 6:e plats i Elitseriens tabell vilket gör att de hoppar över ett steg i SM-slutspelsträdet och får inleda sin SM-resa via spel i kvartsfinal, istället för åttondelsfinaler.
– Det känns väldigt bra för vår del då vi fått en extra vecka att förbereda inför slutspelet, samtidigt är det inte någon press på samma sätt vilket det kan bli när man spelar åttondelsfinaler, menar Linde Volleys tränare Jason Laffer.
Enligt SM-slutspelsträdet så är det tabellens 7:e och 10:e placerande lag som gör upp i en åttondelsfinal där vinnaren går vidare i trädet och får möta den slutgiltiga tabellsexan Linde Volley, inför grundspelets avslutande match var det en jämn strid om att bli 7:a i tabellen där Lund och Linköping gjorde upp om placeringen, en strid som Lund segrade.
– Jag hade hellre sett att Linköping vann då det är närmre gällande bortamatcherna, i kvartsfinalen är det även bäst av fem som gäller vilket gör det svårare för oss om vi förlorar en match och måste göra en dubbelresa till Lund, dels för klubbens ekonomi då det blir mycket resande men sedan då flera av lagets spelare har jobb och studier vid sidan av volleybollen gör det att de måste ta mycket ledigt under nästa vecka, berättar Jason.
SM-slutspelsträdet 2020 Foto: Svensk Volleyboll
Trots de eventuella frågeteckena så blickar laget framåt mot kvartsfinalsmatcherna där Lund står som motståndare och trots att Jason hellre hade sett Linköping som motståndare så känner han sig trygg med lagets motståndarlag.
– Vi ser fram emot att äntligen få spela i slutspelet, Lund är ett lag som vi gjort bra ifrån oss mot under säsongen vilket gör att vi har ett självförtroende, formmässigt känns det som att vi ligger kvar i vår uppåt kurva och vi kommer försöka gå mot tre raka segrar för att undvika de långa resorna, menar Jason som tillsammans med sitt lag är i full gång med de sista förberedelserna:
– Vi kommer att ha en träningsmatch mot Örebro innan slutspelet går igång för att försöka slipa på vårt eget spel lagom inför de viktiga matcherna.
Matchguide Linde Volley När och var: Lördagen 14/3 vs Lund i Lindesberg Arena med matchstart kl. 14.00.
Senaste mötet mot Lund: Efter en setseger på bortaplan blev de nästkommande seten mycket jämnare, Linde avgjorde dock matchen efter fem set med 2-3 (14-25, 26-24, 25-22, 16-25, 8-15).
Läget i slutspelet: 0-0 i matcher, i kvartsfinalen är det bäst av fem som gäller vilket innebär att tre raka segrar skulle ge en plats till nästa steg i slutspelsträdet.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Nu skall bron över järnvägen renoveras. Foto: Lindesbergs kommun
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta ...
LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...