Efter en formstark avslutning lyckades Linde Volley att försvara sin plats i tabellen som leder till SM-slutspelets kvartsfinal, efter två veckor utan matchspel så är det dags för laget att visa upp sig på nytt där man under de nästkommande matcherna kommer att spela mot Lund för att hålla sig kvar i kampen om SM-guldet.
Med en överlägsen seger mot Svedala bakom sig så säkrade Linde Volley sin 6:e plats i Elitseriens tabell vilket gör att de hoppar över ett steg i SM-slutspelsträdet och får inleda sin SM-resa via spel i kvartsfinal, istället för åttondelsfinaler.
– Det känns väldigt bra för vår del då vi fått en extra vecka att förbereda inför slutspelet, samtidigt är det inte någon press på samma sätt vilket det kan bli när man spelar åttondelsfinaler, menar Linde Volleys tränare Jason Laffer.
Enligt SM-slutspelsträdet så är det tabellens 7:e och 10:e placerande lag som gör upp i en åttondelsfinal där vinnaren går vidare i trädet och får möta den slutgiltiga tabellsexan Linde Volley, inför grundspelets avslutande match var det en jämn strid om att bli 7:a i tabellen där Lund och Linköping gjorde upp om placeringen, en strid som Lund segrade.
– Jag hade hellre sett att Linköping vann då det är närmre gällande bortamatcherna, i kvartsfinalen är det även bäst av fem som gäller vilket gör det svårare för oss om vi förlorar en match och måste göra en dubbelresa till Lund, dels för klubbens ekonomi då det blir mycket resande men sedan då flera av lagets spelare har jobb och studier vid sidan av volleybollen gör det att de måste ta mycket ledigt under nästa vecka, berättar Jason.
SM-slutspelsträdet 2020 Foto: Svensk Volleyboll
Trots de eventuella frågeteckena så blickar laget framåt mot kvartsfinalsmatcherna där Lund står som motståndare och trots att Jason hellre hade sett Linköping som motståndare så känner han sig trygg med lagets motståndarlag.
– Vi ser fram emot att äntligen få spela i slutspelet, Lund är ett lag som vi gjort bra ifrån oss mot under säsongen vilket gör att vi har ett självförtroende, formmässigt känns det som att vi ligger kvar i vår uppåt kurva och vi kommer försöka gå mot tre raka segrar för att undvika de långa resorna, menar Jason som tillsammans med sitt lag är i full gång med de sista förberedelserna:
– Vi kommer att ha en träningsmatch mot Örebro innan slutspelet går igång för att försöka slipa på vårt eget spel lagom inför de viktiga matcherna.
Matchguide Linde Volley När och var: Lördagen 14/3 vs Lund i Lindesberg Arena med matchstart kl. 14.00.
Senaste mötet mot Lund: Efter en setseger på bortaplan blev de nästkommande seten mycket jämnare, Linde avgjorde dock matchen efter fem set med 2-3 (14-25, 26-24, 25-22, 16-25, 8-15).
Läget i slutspelet: 0-0 i matcher, i kvartsfinalen är det bäst av fem som gäller vilket innebär att tre raka segrar skulle ge en plats till nästa steg i slutspelsträdet.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
En oenig kommunstyrelse beslutade att säga nej till att ansöka om pengar för en förstudie avseende kärnkraft. Foto: Camilla Lagerman
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Med Linde Energis guldsax så fick utställningens initiativtagare, Greger Nilsson, klippa bandet och därmed inviga Linde Energis del av Bergsparkens industriutställning. Foto: Timmy Lundegård
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie f...
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Ifjol blev det hemmaseger i P16-klassen efter förlängningsspel mot Årsta AIK HF. Till helgen har LIF Lindesberg åtta lag med chans till repris. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Därför dröjer bygget av nya centrala bostäder
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har ...
Bilist hamnade i villaträdgård
På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde patrullen konstatera att ...