Kommunalrådet Irja Gustavsson köpte lotter i pausen. Foto: Hans Andersson
Slutspurt för Världens Barn
Nu inleds finalveckan för insamlingen för Världens Barn. Traditionsenligt hölls en konsert för Världens Barn i Lindeskolans aula på söndagskvällen. Ca 140 betalande lyssnade till bl.a. Garnalias barnkör och elever från Estetiska programmet.
Det var med andra ord långt ifrån fullsatt i aulan som rymmer 500 åhörare. Men det kommer fler tillfällen under veckan att bidra till insamlingen. Insamlare kommer att vara ute i Lindesberg med bössor – bl.a. vid Seniormässan den 2 oktober och på lördag, d.v.s. dagen efter den stora TV-galan som sänds på fredag kväll.
Jesper Hugosson och Christian Kokvik underhöll med sång och musik. Foto: Hans Andersson
Vid söndagskvällens konsert medverkade bl.a. Christian Dam, Christian Kokvik, Linnea Wilhelmsson, Jesper Hugosson, Samuel Skoglund – allt under ledning av konferencieren Staffan Blixt.
Man kan bidra till Världens Barn genom att sätta in pengar på postgiro 901950-6 eller swisha till 9019506 och anger man koden BARN1885 så tillgodoräknas pengarna Lindesberg i den nationella kommunkampen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.
En av landets, just nu, största rappare, Dani M, gästade Lindesberg under lördagseftermiddagen och gjorde en halvtimmes uppträdande vid Björkhagaskolan. Foto: Timmy Lundegård
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga...
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
Så gick kräftfisket
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
- Det fångades ...
Rör inte Fritidsbyn, moderater!
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta ...