Pontus Andersson från Lindeskolan tog hem SM-guldet för unga plåtslagare. Foto: Jezzica Sunmo
Med plåtslageri i generna tog Pontus SM-guld
Under sex timmar kämpade sex finalister om att ro hem titeln ”Sveriges bästa unga plåtslagare 2023”. Efter att juryn bedömt de tävlandes bidrag stod det klart att det var tredje generationens plåtslagare från Lindesberg – Pontus Andersson som tagit hem guldmedaljen.
– Det känns skitroligt, jag trodde aldrig att jag skulle vinna, utbrister han när LindeNytt når honom för en kommentar.
Den 9 mars gick SM-finalen för unga plåtslagare 2023 av stapeln på Plåt & Ventbyråns Branschskola i Katrineholm. Av ursprungligen 101 tävlande plåtslagarelever kvarstod sex finalister – däribland lindesonen Pontus Andersson.
”I år var tävlingsuppgiften att under sex timmar utföra en beklädnad av en taklucka på ett pulpettak samt täcka kvarvarande yta med ett plåtband. Uppgiften var tänkt att representera en del av ett tak och skulle därför kunna anslutas till en tänkt taktäckning. Inklädnaden av sargstommen skulle tillåta montering av lucka enligt AMA JT. – 262”, skriver Plåt & Ventbyråns Branschskola i ett pressmeddelande.
Tävlingsuppgiften bestod av att utföra en beklädnad av en taklucka på ett pulpettak samt täcka kvarvarande yta med ett plåtband. Foto: Jezzica Sunmo
Efter att tävlingsbidragen bedömts av juryn utifrån kundbemötande, fackmannamässigt utförande, arbetsmiljö och tidsåtgång stod det klart att Pontus Andersson från Lindeskolan numera kan titulera sig som Sveriges bästa unga plåtslagare. Juryns motivering löd:
”Vinnaren hade ett förtroendeingivande lugn samt var pedagogisk och kompetent vid kundbemötandet. Han hade full kontroll hela vägen och jobbade metodiskt. Han var snabbast i både delmomenten och slutförandet och hade till och med 30 minuter till godo efter slutsignalen.”
Att plåtslageriet verkligen sitter i Pontus gener är det inget snack om, det var nämligen farfar Gert Andersson som en gång i tiden var med och grundade familjeföretaget Linde Byggnadsplåt där pappa Fredrik Andersson idag är delägare i. Självklart var familjen med och hejade på i finalen i Katrinehom.
– Det är jättekul att gå i deras fotspår, farfar och pappa är såklart jätteglada över guldet. Att få ta SM-guld, eller att ens ta sig till final överhuvudtaget känns som ett kvitto på att man har gjort rätt karriärsval, konstaterar Pontus glatt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
30 september 2026 klockan 09:30 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Frövi Judo laddar för intensiv helg
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, ...
Nu är alla röster i länet räknade
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga...