Pontus Andersson från Lindeskolan tog hem SM-guldet för unga plåtslagare. Foto: Jezzica Sunmo
Med plåtslageri i generna tog Pontus SM-guld
Under sex timmar kämpade sex finalister om att ro hem titeln ”Sveriges bästa unga plåtslagare 2023”. Efter att juryn bedömt de tävlandes bidrag stod det klart att det var tredje generationens plåtslagare från Lindesberg – Pontus Andersson som tagit hem guldmedaljen.
– Det känns skitroligt, jag trodde aldrig att jag skulle vinna, utbrister han när LindeNytt når honom för en kommentar.
Den 9 mars gick SM-finalen för unga plåtslagare 2023 av stapeln på Plåt & Ventbyråns Branschskola i Katrineholm. Av ursprungligen 101 tävlande plåtslagarelever kvarstod sex finalister – däribland lindesonen Pontus Andersson.
”I år var tävlingsuppgiften att under sex timmar utföra en beklädnad av en taklucka på ett pulpettak samt täcka kvarvarande yta med ett plåtband. Uppgiften var tänkt att representera en del av ett tak och skulle därför kunna anslutas till en tänkt taktäckning. Inklädnaden av sargstommen skulle tillåta montering av lucka enligt AMA JT. – 262”, skriver Plåt & Ventbyråns Branschskola i ett pressmeddelande.
Tävlingsuppgiften bestod av att utföra en beklädnad av en taklucka på ett pulpettak samt täcka kvarvarande yta med ett plåtband. Foto: Jezzica Sunmo
Efter att tävlingsbidragen bedömts av juryn utifrån kundbemötande, fackmannamässigt utförande, arbetsmiljö och tidsåtgång stod det klart att Pontus Andersson från Lindeskolan numera kan titulera sig som Sveriges bästa unga plåtslagare. Juryns motivering löd:
”Vinnaren hade ett förtroendeingivande lugn samt var pedagogisk och kompetent vid kundbemötandet. Han hade full kontroll hela vägen och jobbade metodiskt. Han var snabbast i både delmomenten och slutförandet och hade till och med 30 minuter till godo efter slutsignalen.”
Att plåtslageriet verkligen sitter i Pontus gener är det inget snack om, det var nämligen farfar Gert Andersson som en gång i tiden var med och grundade familjeföretaget Linde Byggnadsplåt där pappa Fredrik Andersson idag är delägare i. Självklart var familjen med och hejade på i finalen i Katrinehom.
– Det är jättekul att gå i deras fotspår, farfar och pappa är såklart jätteglada över guldet. Att få ta SM-guld, eller att ens ta sig till final överhuvudtaget känns som ett kvitto på att man har gjort rätt karriärsval, konstaterar Pontus glatt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Henrik Ohlén och sonen Kevin är stora Truckmeetentusiaster. Foto: Privat
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda...
Martin Almgren blir programledare – i radio
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren...
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Bibliotekarierna tillika sagoläsarna Kristina Blom Schäfer (t.v.) och Ann Lund (t.h.) flyttar ut från bibliotekets lokaler under sommarens torsdagar och kommer istället att ha en sagoläsning i sommarsolen på Norrtullstorget. Foto: Timmy Lundegård
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.