Det som hände i söndags i Lindesberg Arena är glömt. I afton visade Lindesberg Volley varför man är favorittippade och gjorde det med extrem övertygelse också.
På onsdagskvällen möttes Lindesberg Volley och RIG Falköping i den andra kvartsfinalmatchen och Lindesberg gjorde processen kort. 3-0 i set!
Lindesberg Volley visade överlägsen klass och efter två relativt lättvunna set satte man punkt för mötet genom att krossa motståndarna totalt. Tredje set blev en regelrätt utklassning och uppvisning för Lindes tjejer som tog setet med hela 25-6. Linde har därmed utjämnat SM-kvarten till 1-1 i matcher.
Nästa möte sker på hemmaplan – Lindesberg Arena – nu på söndag
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.