Vid årsskiftet kom ett rejält påslag på fordonsskatten för pickupper och skåpbilar, hantverkarnas vanligaste firmabil. Höjningen var på hela 60 procent och för många av kommunens småföretagare innebär detta ett påslag som handlar om flera tusen kronor i extra utgifter varje år. Ordförande för Företagarna i Lindesberg, Jan Hansson, är mycket kritisk till beslutet och uppger att saken måste tas upp för diskussion.
Trots att politikerna talat om att förbättra för företagarna, så görs istället raka motsatsen. Politikerna klämmer åt företagarna rejält på årets första dag med en extra skatt som drabbar just småföretagarna.
Hantverkare och distributörer är två yrkeskategorier som känner av skattehöjningen rejält. Men också många andra. Har man bara ett antal firmabilar, klassade som t ex lätt lastbil (totalvikt av högst 3500 kg), så rullar tusenlapparna iväg med den nya skattesatsen. Jan Hansson ser det som ytterst märkligt att ett sådant avgörande beslut kunnat tas utan att frågan ens diskuterats.
– Det är naturligtvis inte alls bra och det är för mig konstigt att beslutet togs utan att någon debatt fördes om frågan innan beslutet kom. Jag tycker vi borde ha fått en chans att ifrågasätta skattehöjningen, nu kom den istället som en total överraskning, säger Jan.
Skattehöjningen svider extra mycket eftersom att året 2005 blev ett år där flera andra, för företagen, direkt missgynnande beslut togs.
-Vill man ha kvar företagen i Sverige, då bör man nog börja tänka om. Nu hade vi det här med sjukförsäkringen förra året, som inte alls är gynnsamt. Och nu kommer det här, höjningen av fordonsskatten. Vi lär inte se fler företagsbildningar om det hela tiden blir svårare att driva ett företag i Sverige. Det är ju redan svårt som det är, kommenterar Jan Hansson.
Frågan om fordonsskattehöjningen kommer att tas upp på ett lokalt plan nästa måndag. Dock lär man inte kunna göra mycket annat än att konstatera höjningen som kostsam.
-Och i slutänden blir det ju tyvärr konsumenten som får betala för skattehöjningen, avslutar Jan Hansson, ordförande, Företagarna i Lindesberg.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.