– Det är en mycket korrupt bransch, så det gäller att vara påläst och ha koll, konstaterar Lindesonen Isak Snow, trummis i bandet Smash into Pieces som i februari utnämndes till ”Årets Svenska Genombrott” i Bandit Rock Awards och bara en vecka senare kammade hem ”Millencolin Music Prize”. Nu kommer Smash into Pieces till Lindesberg för att hålla en föreläsning på Stadsskogsskolan samt göra en livespelning på krogen.
De tidigare juridiska motgångarna för bandet Smask into Pieces, har vänts till stora framgångar. Idag är bandet ”signat” till skivbolaget Gain / Sony Music med artister som Europe, Hardcore Superstar, H.E.A.T och Mustasch för att nämna några.
– Det känns fantastiskt bra att allt slit har gett resultat. Efter debuten blev det ju bara juridiskt bråk med vårt dåvarande skivbolag och det tog oss ett och ett halvt år att reda ut, men nu känns det skönt att vi är på väg framåt, berättar bandets trummis Isak Snow.
När musiken kommer i andra hand på grund av juridiskt trassel är det lätt hänt att glöden för skapandet falnar. Deras egna erfarenhet av, vad man anser är en mycket korrupt bransch, vill man nu skall kunna hjälpa andra unga musiker att undvika ”fällorna” i branschen.
– Vi har själva åkt på tre smällar på fem år och även om det var jobbigt då, så har vi lärt oss mycket av det och det har vi nytta av nu, säger Isak.
Dessa erfarenheter kan vara guld värda för den i branschen oinvigde killen eller tjejen som vill skapa egen musik och göra det till sitt levebröd i framtiden. Därför har bandet valt att hålla föreläsningar om ämnet och i samband med besöket i Lindesberg kommer samtliga elever på Stadsskogsskolan att få ta del av bandets kunskaper och goda råd om hur man överlever i den hårda bransch man företräder.
– Jag har själv gått på Stadsskogsskolan och ser fram emot att hålla föreläsningen där. Jag är övertygad om att många elever på skolan kommer att ha nytta av det vi skall förmedla under den timmeslånga föreläsningen, säger Isak Snow.
Föreläsningen är på torsdag. Bandet stannar dock kvar i krokarna även på Långfredagen. Då kommer man att uppträda på Bistro Bellman, men det blir inte deras tunga sound som ljuder för kvällen.
– Nej, vi kommer faktiskt att lira hela debutalbumet unplugged, berättar Isak.
Smash into Pieces stämplas ofta som ett Örebroband. En sanning med modifikation. Visserligen har man sitt säte i Örebro numera, men från början var man utspridda över länet. Flera av medlemmarna kommer från norra länsdelen: Nora och Lindesberg.
Isak Snow kommer ursprungligen från Linde, närmare bestämt Gusselby. Att deras pågående Sverige/Skandinavien-turné ”Unbreakable Tour” därför gör ett stopp i Lindesberg är väl nästan lika självklart som Amen i kyrkan.
– Ja, vi har ju spelat i Linde ett antal gånger och brukar alltid få ett skönt bemötande. Senast vill jag minnas att det var fullsatt när vi lirade på krogen, avslutar Isak.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.