– Det är en mycket korrupt bransch, så det gäller att vara påläst och ha koll, konstaterar Lindesonen Isak Snow, trummis i bandet Smash into Pieces som i februari utnämndes till ”Årets Svenska Genombrott” i Bandit Rock Awards och bara en vecka senare kammade hem ”Millencolin Music Prize”. Nu kommer Smash into Pieces till Lindesberg för att hålla en föreläsning på Stadsskogsskolan samt göra en livespelning på krogen.
De tidigare juridiska motgångarna för bandet Smask into Pieces, har vänts till stora framgångar. Idag är bandet ”signat” till skivbolaget Gain / Sony Music med artister som Europe, Hardcore Superstar, H.E.A.T och Mustasch för att nämna några.
– Det känns fantastiskt bra att allt slit har gett resultat. Efter debuten blev det ju bara juridiskt bråk med vårt dåvarande skivbolag och det tog oss ett och ett halvt år att reda ut, men nu känns det skönt att vi är på väg framåt, berättar bandets trummis Isak Snow.
När musiken kommer i andra hand på grund av juridiskt trassel är det lätt hänt att glöden för skapandet falnar. Deras egna erfarenhet av, vad man anser är en mycket korrupt bransch, vill man nu skall kunna hjälpa andra unga musiker att undvika ”fällorna” i branschen.
– Vi har själva åkt på tre smällar på fem år och även om det var jobbigt då, så har vi lärt oss mycket av det och det har vi nytta av nu, säger Isak.
Dessa erfarenheter kan vara guld värda för den i branschen oinvigde killen eller tjejen som vill skapa egen musik och göra det till sitt levebröd i framtiden. Därför har bandet valt att hålla föreläsningar om ämnet och i samband med besöket i Lindesberg kommer samtliga elever på Stadsskogsskolan att få ta del av bandets kunskaper och goda råd om hur man överlever i den hårda bransch man företräder.
– Jag har själv gått på Stadsskogsskolan och ser fram emot att hålla föreläsningen där. Jag är övertygad om att många elever på skolan kommer att ha nytta av det vi skall förmedla under den timmeslånga föreläsningen, säger Isak Snow.
Föreläsningen är på torsdag. Bandet stannar dock kvar i krokarna även på Långfredagen. Då kommer man att uppträda på Bistro Bellman, men det blir inte deras tunga sound som ljuder för kvällen.
– Nej, vi kommer faktiskt att lira hela debutalbumet unplugged, berättar Isak.
Smash into Pieces stämplas ofta som ett Örebroband. En sanning med modifikation. Visserligen har man sitt säte i Örebro numera, men från början var man utspridda över länet. Flera av medlemmarna kommer från norra länsdelen: Nora och Lindesberg.
Isak Snow kommer ursprungligen från Linde, närmare bestämt Gusselby. Att deras pågående Sverige/Skandinavien-turné ”Unbreakable Tour” därför gör ett stopp i Lindesberg är väl nästan lika självklart som Amen i kyrkan.
– Ja, vi har ju spelat i Linde ett antal gånger och brukar alltid få ett skönt bemötande. Senast vill jag minnas att det var fullsatt när vi lirade på krogen, avslutar Isak.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas FotoFredag har jag samlat ihop några nytagna bilder där alla har en gemensam nämnare: Naturen.
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.