Emil Wellander, (M), ledamot i Kommunfullmäktige. Pressbild

Småskolorna i Lindesbergs kommun

INSÄNDARE/DEBATT: Idag står Lindesberg inför ett vägval. Det är ett vägval om huruvida vi som kommun skall ta ansvar för vår ekonomiska situation eller inte. Under flera år har vi levt över våra tillgångar och har nu hamnat i ett ekonomiskt läge där vi måste fatta beslut om besparingar för ca 40 miljoner kronor. Nu måste kostymen anpassas efter figuren.

På grund av detta beslutade Kommunfullmäktige i Lindesberg 2018-09-29 om ramar till flera nämnder och däribland ges effektiviseringsuppdrag på -9,3 mnkr för Barn- och utbildningsnämnden för verksamhetsåret 2019. Detta innebär bl.a nedläggning av Ramshyttans skola, Rockhammars skola och förskolan Lönngården. Vedevågsskolan ska göras om till en F-3 skola med fritidshem och förskola. Det görs också besparingar inom gymnasieskolan.

Att man ser nedläggningen av skolorna som en alternativ åtgärd är på grund av flera anledningar, bl.a eftersom elevantalet är så lågt. Det är 22 elever på Ramshyttans skola (F-5), och 14 st elever på Rockhammars skola (F-3). I dessa skolor är det mycket små klasser med 1-5 elever. Hur ska skolan kunna lyckas med sitt huvuduppdrag, att förmedla kunskaps- och värderingsuppdraget? Hur ska eleven kunna praktisera demokrati och demokratiska frågor om det endast går en elev i klassen? Och hur ska man kunna säkerställa att de klasser som är ihopslagna, får en god, likvärdig, kvalitativ utbildning liksom de övriga elever i kommunen som går med jämnåriga?

Självklart påverkar situationen både lärare och elever i hela kommunen, inte bara de på landsbygden. Alla medborgare som har en koppling till skolverksamheten i kommunen påverkas. Allt från elever på grundskolor, till gymnasieskola. Detta eftersom ytterligare nedskärningar skulle behöva göras på exempelvis lärare och skolmaterial i hela kommunen. Alla elever i kommunen skulle påverkas. Detta är orimligt då vi lever i en situation där drygt 1 av 4 av eleverna i årskurs nio inte blir behöriga till gymnasiet. För att så många elever som möjligt ska få chansen till en så kvalitativ och bra undervisning som möjligt, så bör man omfördela elever på dessa enheter till andra skolor. Fokus borde läggas på hur man ska få fler elever att få behörighet till gymnasiet. Lösningarna handlar om att vi måste ha kompetenta och behöriga lärare, närvarande stöd, skolledning, och en tillgänglig och förebyggande elevhälsa.

Den redan utsatta lärarkåren skulle med ytterligare nedskärningar kunna få utstå ännu större påfrestningar med t.ex fler utbrända lärare, i en situation där många redan går på knäna. Det råder lärarbrist och därför ska vi värna om de lärare vi har.

Vissa hävdar att en lösning på problemet är att höja kommunalskatten. Detta hade inneburit att Lindesberg, som redan har en av länets högsta kommunalskatter, skulle få ännu högre skatter. Att höja skatten är inte lösningen på problemet.

En del har fått uppfattningen att detta är ett beslut som vi politiker gärna vill ta och att vi vill avveckla landsbygden. Så är inte fallet. Självklart vill vi värna om landsbygden, men vi kan inte göra det till vilket pris som helst. Dessutom vill vi inte lägga ned viss verksamhet helt, utan vi vill ha kvar så mycket verksamhet som möjligt på landsbygden. Men den måste vara ekonomiskt och kvalitativt försvarbar. Ett exempel är förskolan i Ramsberg där antal barn överensstämmer med en rimlig verksamhet, som självklart därför ska få finnas kvar. Likaså verksamheten för F-3, fritidshem och förskola i Vedevåg.

Idag står vi inför ett vägval och en stor utmaning. Det är svåra beslut att fatta, men det är beslut vi måste fatta om vi vill skapa ekonomisk stabilitet för hela kommunen.

Vi står inför vägvalet om vi ska ta ansvar för att så många elever som möjligt, såväl på landsbygden som stan, ska kunna få den kvalitativa undervisning de förtjänar.

Emil Wellander
Kommunfullmäktigeledamot, Moderaterna
emil.wellander@lindesberg.se

Publicerad 8 december 2018 klockan 10:43

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Het debatt om vårdens bevarande: ”Inget sparförslag”

Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.

23 augusti 2026 klockan 20:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Lindesbergs lasarett. Foto: Camilla Lagerman

Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson

DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.

22 augusti 2026 klockan 18:21 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på ...

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!

INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas ...

Brand vid ammunitionsfabrik

Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Rä...

Thássia Barbosa släpper ut humlor på viktigt uppdrag i det nya växthuset. Foto: Jennie Einarsson

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.

20 augusti 2026 klockan 16:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Conny Ärlerud, Moderaterna. Pressbild. Foto: Moderaterna

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting

REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.

20 augusti 2026 klockan 13:18 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
20 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hä...
20 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Strulande skolskjutsar får föräldrar i Fellingsbro att se rött: ”Totalt inkompetent”
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått förä...
19 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Så gick kräftfisket

I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.

18 augusti 2026 klockan 15:38 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Fritidsbyn i Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Rör inte Fritidsbyn, moderater!

INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!

18 augusti 2026 klockan 10:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lär känna nya gymnasiechefen: ”Ett spännande uppdrag”

När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i...

Moderaternas vallöfte: ”Kommer inte flytta Storåskolans högstadium”

Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i...

Nu skickas röstkorten ut – digitalt för första gången

Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige...

Lindesbergs första prideparad tågar fram mot Loppholmarna. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”

Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.

16 augusti 2026 klockan 10:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Balkongbrand var snabbt under kontroll

Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i ...

Var stolt över dig själv – du är unik

INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för ...

Förväntansfulla kräftfiskare hoppas på storfångst

Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i ...

FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vä...

Låt höstens val bli priset för nedmonteringen av Lindesbergs lasarett

INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra ...

Därför råder ”båtförbud”

Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde ...

Välkända profiler gästar Teater Ruths nya revy

Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.

14 augusti 2026 klockan 08:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För ...
13 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson...
13 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vad är ett handslag värt?
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt ...
13 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-12

2026-08-12

2026-08-11

2026-08-10

2026-08-10

2026-08-10

2026-08-08

2026-08-07

2026-08-07

2026-08-06

2026-08-06

2026-08-05

2026-08-04

2026-08-03

2026-08-24 08:39