Tisdagskvällens rekorderliga åskväder var en så kallad ”supercell”, dvs ett mycket långlivat åskväder med enorma mängder energi att frigöra. Enligt SMHI låg Lindesberg kommun sämst till i länet när ovädret drog fram.-Lindesberg verkar ha drabbats av flest blixtnedslag i Örebro län, uppger meteorologer på SMHI på onsdagsförmiddagen.
Totalt 60 000 nedslag registrerades i hela landet. Strax över 10 000 i länet. Och i Lindesbergs kommun registrerades hela 5000 blixtar.
-I länet ser vi nu att exakt 10 853 blixtar registrerades igår kväll. Värst var det mellan kl. 20-21 och cirka 90 procent av blixtarna har nått marken, 10 procent stannade i molnen.
Enligt SMHI var ovädret en så kallad supercell, vilket är ett ganska ovanligt väderfenomen i Sverige.
-Det som kännetecknar en supercell är att det rör sig om ett mycket långlivat och kraftigt oväder. Ett normalt åskväder vara sällan längre än en timme. En supercell varar i flera timmar och är mycket kraftigare och kan även orsaka tromber, uppger SMHI.
Enligt prognosen (kl. 11:30) är det stor risk för åska även idag och i morgon. Det är dock för tidigt att säga hur dess omfattning blir så här dags på dygnet. Detta beror på att det tar mycket tid för en supercell att ”samla sig” och därför uppstår först senare på dagen.
Enligt SMHI finns det dock goda förutsättningar, om uttrycket ursäktas, för att fler superceller bildas över landet och i synnerhet i Örebro län. Det är mycket fukt i luften och temperaturen är relativt hög och det genererar den energi som behövs för att kraftiga åskväder eller superceller skall bildas. Samtidigt väntas nu en kallfront svepa in från sydväst och kollidera med en varmfront som ligger över oss. Detta medför att SMHI även idag har gått ut med en klass 1-varning. Eventuellt går fronten lite längre österut men Lindesberg kan ändå komma att drabbas av oväder framåt eftermiddagen/kvällen.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, Fallen Rocks, som har funnit sin plats på grönområdet vid Strandpromenaden bakom badhuset. Konstverket består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint, och är skapat av den danska konstnären Veronika Geiger.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring Vedevågsskolans framtid. Kommunstyrelsens förslag till beslut, som var att lägga ned skolan från och med läsåret 2026/2027, vann med siffrorna 31 ja, 13 nej och 1 som avstod.
– De tänker inte på oss föräldrar, för hur ska vi få ihop livspusslet? sade föräldern Jenny Alamartin.