Tisdagskvällens rekorderliga åskväder var en så kallad ”supercell”, dvs ett mycket långlivat åskväder med enorma mängder energi att frigöra. Enligt SMHI låg Lindesberg kommun sämst till i länet när ovädret drog fram.-Lindesberg verkar ha drabbats av flest blixtnedslag i Örebro län, uppger meteorologer på SMHI på onsdagsförmiddagen.
Totalt 60 000 nedslag registrerades i hela landet. Strax över 10 000 i länet. Och i Lindesbergs kommun registrerades hela 5000 blixtar.
-I länet ser vi nu att exakt 10 853 blixtar registrerades igår kväll. Värst var det mellan kl. 20-21 och cirka 90 procent av blixtarna har nått marken, 10 procent stannade i molnen.
Enligt SMHI var ovädret en så kallad supercell, vilket är ett ganska ovanligt väderfenomen i Sverige.
-Det som kännetecknar en supercell är att det rör sig om ett mycket långlivat och kraftigt oväder. Ett normalt åskväder vara sällan längre än en timme. En supercell varar i flera timmar och är mycket kraftigare och kan även orsaka tromber, uppger SMHI.
Enligt prognosen (kl. 11:30) är det stor risk för åska även idag och i morgon. Det är dock för tidigt att säga hur dess omfattning blir så här dags på dygnet. Detta beror på att det tar mycket tid för en supercell att ”samla sig” och därför uppstår först senare på dagen.
Enligt SMHI finns det dock goda förutsättningar, om uttrycket ursäktas, för att fler superceller bildas över landet och i synnerhet i Örebro län. Det är mycket fukt i luften och temperaturen är relativt hög och det genererar den energi som behövs för att kraftiga åskväder eller superceller skall bildas. Samtidigt väntas nu en kallfront svepa in från sydväst och kollidera med en varmfront som ligger över oss. Detta medför att SMHI även idag har gått ut med en klass 1-varning. Eventuellt går fronten lite längre österut men Lindesberg kan ändå komma att drabbas av oväder framåt eftermiddagen/kvällen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.