Tisdagskvällens rekorderliga åskväder var en så kallad ”supercell”, dvs ett mycket långlivat åskväder med enorma mängder energi att frigöra. Enligt SMHI låg Lindesberg kommun sämst till i länet när ovädret drog fram.-Lindesberg verkar ha drabbats av flest blixtnedslag i Örebro län, uppger meteorologer på SMHI på onsdagsförmiddagen.
Totalt 60 000 nedslag registrerades i hela landet. Strax över 10 000 i länet. Och i Lindesbergs kommun registrerades hela 5000 blixtar.
-I länet ser vi nu att exakt 10 853 blixtar registrerades igår kväll. Värst var det mellan kl. 20-21 och cirka 90 procent av blixtarna har nått marken, 10 procent stannade i molnen.
Enligt SMHI var ovädret en så kallad supercell, vilket är ett ganska ovanligt väderfenomen i Sverige.
-Det som kännetecknar en supercell är att det rör sig om ett mycket långlivat och kraftigt oväder. Ett normalt åskväder vara sällan längre än en timme. En supercell varar i flera timmar och är mycket kraftigare och kan även orsaka tromber, uppger SMHI.
Enligt prognosen (kl. 11:30) är det stor risk för åska även idag och i morgon. Det är dock för tidigt att säga hur dess omfattning blir så här dags på dygnet. Detta beror på att det tar mycket tid för en supercell att ”samla sig” och därför uppstår först senare på dagen.
Enligt SMHI finns det dock goda förutsättningar, om uttrycket ursäktas, för att fler superceller bildas över landet och i synnerhet i Örebro län. Det är mycket fukt i luften och temperaturen är relativt hög och det genererar den energi som behövs för att kraftiga åskväder eller superceller skall bildas. Samtidigt väntas nu en kallfront svepa in från sydväst och kollidera med en varmfront som ligger över oss. Detta medför att SMHI även idag har gått ut med en klass 1-varning. Eventuellt går fronten lite längre österut men Lindesberg kan ändå komma att drabbas av oväder framåt eftermiddagen/kvällen.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.