Tisdagskvällens rekorderliga åskväder var en så kallad ”supercell”, dvs ett mycket långlivat åskväder med enorma mängder energi att frigöra. Enligt SMHI låg Lindesberg kommun sämst till i länet när ovädret drog fram.-Lindesberg verkar ha drabbats av flest blixtnedslag i Örebro län, uppger meteorologer på SMHI på onsdagsförmiddagen.
Totalt 60 000 nedslag registrerades i hela landet. Strax över 10 000 i länet. Och i Lindesbergs kommun registrerades hela 5000 blixtar.
-I länet ser vi nu att exakt 10 853 blixtar registrerades igår kväll. Värst var det mellan kl. 20-21 och cirka 90 procent av blixtarna har nått marken, 10 procent stannade i molnen.
Enligt SMHI var ovädret en så kallad supercell, vilket är ett ganska ovanligt väderfenomen i Sverige.
-Det som kännetecknar en supercell är att det rör sig om ett mycket långlivat och kraftigt oväder. Ett normalt åskväder vara sällan längre än en timme. En supercell varar i flera timmar och är mycket kraftigare och kan även orsaka tromber, uppger SMHI.
Enligt prognosen (kl. 11:30) är det stor risk för åska även idag och i morgon. Det är dock för tidigt att säga hur dess omfattning blir så här dags på dygnet. Detta beror på att det tar mycket tid för en supercell att ”samla sig” och därför uppstår först senare på dagen.
Enligt SMHI finns det dock goda förutsättningar, om uttrycket ursäktas, för att fler superceller bildas över landet och i synnerhet i Örebro län. Det är mycket fukt i luften och temperaturen är relativt hög och det genererar den energi som behövs för att kraftiga åskväder eller superceller skall bildas. Samtidigt väntas nu en kallfront svepa in från sydväst och kollidera med en varmfront som ligger över oss. Detta medför att SMHI även idag har gått ut med en klass 1-varning. Eventuellt går fronten lite längre österut men Lindesberg kan ändå komma att drabbas av oväder framåt eftermiddagen/kvällen.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.