Natten till tisdag förväntas ett rejält snöfallsområde nå Lindesberg med omnejd, som kan ge närmare två decimeter snö under tisdagsdygnet – och ännu mer snö är att vänta senare i veckan, enligt SMHI, som nu utfärdat en klass 1-varning med anledning av väderläget kommande dygn.
På måndagsmorgonen sade SMHI:s prognos att det under tisdagsdygnet kan falla 18,7 mm nederbörd, vilket innebär närmare två decimeter i frusen form. Snöfallsområdet förväntas dra in över vårt område strax efter midnatt och upphör först omkring lunchtid på onsdag. Dock blir det ingen längre paus i snöfallet. Enligt prognosen kommer mer snö falla under både torsdagen och fredagen. Om prognosen visar sig stämma kommer snödjupet i Lindesbergstrakten att vara lite drygt tre decimeter i veckoslutet.
På Samhällsbyggnad Bergslagen är man uppdaterad på väderläget och planerar för snöröjning i flera omgångar.
– Vi kommer att behöva röja i omgångar eftersom det blir ett ihållande snöfall. Det som nu är viktigt för allmänheten att tänka på, är hur man parkerar bilen under kommande dagar. Det är ganska vanligt att bilar står i vägen för snöröjarna, vilket försvårar arbetet och försämrar resultatet, förklarar Henrik Pettersson, Samhällsbyggnad Bergslagen.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.