Natten till tisdag förväntas ett rejält snöfallsområde nå Lindesberg med omnejd, som kan ge närmare två decimeter snö under tisdagsdygnet – och ännu mer snö är att vänta senare i veckan, enligt SMHI, som nu utfärdat en klass 1-varning med anledning av väderläget kommande dygn.
På måndagsmorgonen sade SMHI:s prognos att det under tisdagsdygnet kan falla 18,7 mm nederbörd, vilket innebär närmare två decimeter i frusen form. Snöfallsområdet förväntas dra in över vårt område strax efter midnatt och upphör först omkring lunchtid på onsdag. Dock blir det ingen längre paus i snöfallet. Enligt prognosen kommer mer snö falla under både torsdagen och fredagen. Om prognosen visar sig stämma kommer snödjupet i Lindesbergstrakten att vara lite drygt tre decimeter i veckoslutet.
På Samhällsbyggnad Bergslagen är man uppdaterad på väderläget och planerar för snöröjning i flera omgångar.
– Vi kommer att behöva röja i omgångar eftersom det blir ett ihållande snöfall. Det som nu är viktigt för allmänheten att tänka på, är hur man parkerar bilen under kommande dagar. Det är ganska vanligt att bilar står i vägen för snöröjarna, vilket försvårar arbetet och försämrar resultatet, förklarar Henrik Pettersson, Samhällsbyggnad Bergslagen.
När Daniel Andersson köpte Frövi Hotell 2019 var energin på topp. Nu, efter några svåra år och ett misslyckat försäljningsförsök, överväger han att behålla hotellet – men med hjälp av en ny aktör som kan ta över restaurangen.
– Jag söker efter en utomstående aktör som kan ta över restaurangdelen för en eventuell fortsatt drift av hotellet, förklarar Daniel Andersson.
INSÄNDARE/DEBATT: Just nu pågår en folkomröstning om vindkraft i området Älgfallet i Nora, och frågan engagerar många. Landbaserad vindkraft kan byggas ut snabbt och leverera mest el på kort tid, vilket gör den till en viktig del i Sveriges omställning. Samtidigt är det naturligt att det finns oro när närmiljön påverkas, men forskning och erfarenheter ger en mer nyanserad bild av vindkraftsopinionen i Sverige och hur vindkraft faktiskt påverkar boendemiljön.
INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora – men Lindesbergsborna får ingen möjlighet att påverka beslutet.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi ser behovet av att Lindesbergs kommun tydligt markerar var vi står i frågan om regeringens initiativ kring så kallad frivillig återvandring. Det här handlar om värderingar, inte bara om att ”lyssna”.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glädjande rapporter om att lokalartistens populära rockballad ”Believing” har fått över en miljon lyssningar hos streamingjätten Spotify.
– Det har gått fort men jag är otroligt ödmjuk och tacksam, säger artisten.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.