Natten till tisdag förväntas ett rejält snöfallsområde nå Lindesberg med omnejd, som kan ge närmare två decimeter snö under tisdagsdygnet – och ännu mer snö är att vänta senare i veckan, enligt SMHI, som nu utfärdat en klass 1-varning med anledning av väderläget kommande dygn.
På måndagsmorgonen sade SMHI:s prognos att det under tisdagsdygnet kan falla 18,7 mm nederbörd, vilket innebär närmare två decimeter i frusen form. Snöfallsområdet förväntas dra in över vårt område strax efter midnatt och upphör först omkring lunchtid på onsdag. Dock blir det ingen längre paus i snöfallet. Enligt prognosen kommer mer snö falla under både torsdagen och fredagen. Om prognosen visar sig stämma kommer snödjupet i Lindesbergstrakten att vara lite drygt tre decimeter i veckoslutet.
På Samhällsbyggnad Bergslagen är man uppdaterad på väderläget och planerar för snöröjning i flera omgångar.
– Vi kommer att behöva röja i omgångar eftersom det blir ett ihållande snöfall. Det som nu är viktigt för allmänheten att tänka på, är hur man parkerar bilen under kommande dagar. Det är ganska vanligt att bilar står i vägen för snöröjarna, vilket försvårar arbetet och försämrar resultatet, förklarar Henrik Pettersson, Samhällsbyggnad Bergslagen.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.