Smittspridningen i länet ökar samtidigt som det råder brist på vaccin
Region Örebro län ser nu en svag ökning när det gäller smittspridningen av covid-19. Av totalt knappt 7 000 analyserade prover förra veckan var antalet positiva fall 450. Det kan jämföras med 390 fall veckan innan. Dessutom har man för närvarande brist på vaccin, detta meddelar regionen i ett pressmeddelande under tisdagen.
Regionen ser även en ökning av andelen smittade av den brittiska virusvarianten, även om siffrorna från vecka 7 än så länge är preliminära. 18 prover av 85, det vill säga 21 procent, var positiva för den brittiska mutanten i den typnings-PCR som görs. Det betyder att Örebro län, från att ha legat på en lägre nivå, nu ligger på ungefär samma nivå som många andra regioner.
– Den brittiska varianten anses vara mer spridningsbenägen än tidigare varianter. Det är därför av största vikt att följa de rekommendationer som finns, säger Johanna Furberg, biträdande smittskyddsläkare.
Foto: Camilla Lagerman
Region Örebro län har för närvarande brist på vaccin. Det handlar främst om vaccinerna från Pfizer/BioNTech och från Moderna, som är avsedda för de äldsta. Minskade leveranser och det faktum att Astra Zenecas vaccin i nuläget inte rekommenderas till personer som är 65 år och äldre, påverkar planeringen. Samma situation råder i samtliga Sveriges regioner.
– Vår förhoppning hade varit att kunna öppna upp för personal inom hälso-och sjukvården nu, men då Astra Zeneca aviserat en markant leveransreduktion får vi skjuta på det och hålla igen, tyvärr. För Astra Zenecas vaccin har man nu också förändrat intervallet mellan dos 1 och dos 2 för ett bättre anslag av vaccinet, detta kommer också att förändra och förlänga tiderna, säger Inger Nordin Olsson, regional vaccinationssamordnare.
Av de cirka 3 000 vaccindoser till äldre som regionen fått den här veckan kommer merparten att gå till kommunerna, för närvarande främst till personer som har hemtjänst och deras hushållskontakter. För den äldsta åldersgruppen, alla som är 80 år och äldre, är alla vaccinationstider redan uppbokade den här veckan. För dem som är 64 år och yngre finns det fortfarande vaccinationstider att boka.
– 16 000 personer i vårt län är 80 år och äldre. Den här veckan hade vi 1 100 doser till vaccinationsmottagningarna, när kommunerna hade fått sina doser. Det gör att det är ett enormt tryck för att få del av de doser vi har. Många upplever en frustration över att det är svårt att boka tid. Att tiderna snabbt tar slut beror på att det finns så få doser. Men de som är i de utpekade grupperna och som vill ha vaccin kommer att få det inom de närmaste fyra till sex veckorna om leveranserna kommer enligt plan, säger Erik Fredholm, apotekare Läkemedelscentrum.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Bubble Ball lockade många till Fröjevi Idrottsplats. Foto: Jennie Einarsson
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Bildspecial: Studenternas utspring
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och ...
Ny korsning ska avlasta villagata från trafik
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att ...
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Lista: Här firas Nationaldagen
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från...