Smittspridningen i länet ökar samtidigt som det råder brist på vaccin
Region Örebro län ser nu en svag ökning när det gäller smittspridningen av covid-19. Av totalt knappt 7 000 analyserade prover förra veckan var antalet positiva fall 450. Det kan jämföras med 390 fall veckan innan. Dessutom har man för närvarande brist på vaccin, detta meddelar regionen i ett pressmeddelande under tisdagen.
Regionen ser även en ökning av andelen smittade av den brittiska virusvarianten, även om siffrorna från vecka 7 än så länge är preliminära. 18 prover av 85, det vill säga 21 procent, var positiva för den brittiska mutanten i den typnings-PCR som görs. Det betyder att Örebro län, från att ha legat på en lägre nivå, nu ligger på ungefär samma nivå som många andra regioner.
– Den brittiska varianten anses vara mer spridningsbenägen än tidigare varianter. Det är därför av största vikt att följa de rekommendationer som finns, säger Johanna Furberg, biträdande smittskyddsläkare.
Foto: Camilla Lagerman
Region Örebro län har för närvarande brist på vaccin. Det handlar främst om vaccinerna från Pfizer/BioNTech och från Moderna, som är avsedda för de äldsta. Minskade leveranser och det faktum att Astra Zenecas vaccin i nuläget inte rekommenderas till personer som är 65 år och äldre, påverkar planeringen. Samma situation råder i samtliga Sveriges regioner.
– Vår förhoppning hade varit att kunna öppna upp för personal inom hälso-och sjukvården nu, men då Astra Zeneca aviserat en markant leveransreduktion får vi skjuta på det och hålla igen, tyvärr. För Astra Zenecas vaccin har man nu också förändrat intervallet mellan dos 1 och dos 2 för ett bättre anslag av vaccinet, detta kommer också att förändra och förlänga tiderna, säger Inger Nordin Olsson, regional vaccinationssamordnare.
Av de cirka 3 000 vaccindoser till äldre som regionen fått den här veckan kommer merparten att gå till kommunerna, för närvarande främst till personer som har hemtjänst och deras hushållskontakter. För den äldsta åldersgruppen, alla som är 80 år och äldre, är alla vaccinationstider redan uppbokade den här veckan. För dem som är 64 år och yngre finns det fortfarande vaccinationstider att boka.
– 16 000 personer i vårt län är 80 år och äldre. Den här veckan hade vi 1 100 doser till vaccinationsmottagningarna, när kommunerna hade fått sina doser. Det gör att det är ett enormt tryck för att få del av de doser vi har. Många upplever en frustration över att det är svårt att boka tid. Att tiderna snabbt tar slut beror på att det finns så få doser. Men de som är i de utpekade grupperna och som vill ha vaccin kommer att få det inom de närmaste fyra till sex veckorna om leveranserna kommer enligt plan, säger Erik Fredholm, apotekare Läkemedelscentrum.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Flickidolerna Marcus och Martinus har anlänt till Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Trots att speltempot inte var det högsta för säsongen så var Lindlöven alldeles för bra mot det gästande Wings HC Arlanda. Sebastian Falk låste matchen med 4-0 efter en kort duell om pucken bakom Wings-målvakten. Foto: Timmy Lundegård
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Till den förra säsongen var Boden ett slutspelsmotstånd. Till lördagen var de ett seriemotstånd där Lindlöven vann med 3-2. Värre blev det på söndagen mot powerplaystarka Piteå. Arkivfoto: Hasse Persson
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina fö...