Vad händer om man skulle råka fastna i ett TV-spel, och blir kvar i den virtuella världen?
Det får man veta när det nästa vecka är premiär för Lindeskolans årliga musikteater, som i år går under titeln ”Press Start”.
Den här veckan har undervisningen för Lindeskolan estetelever sett något annorlunda ut än normalt, istället för matte, historia och svenska har dagarna ägnats åt repetitioner inför deras kommande musikteater som har premiär på onsdag.
Trettiotalet ungdomar deltar i den stora uppsättningen som består av eleverna i årskurs 1-3 på estetiska programmet, och alla har en viktig funktion.
– Det är viktigt att alla är delaktiga, och får känna att de är det. Vi har arbetat efter att alla som vill ha en roll i teatern ska få det, berättar regissören Stefan Jansson.
I aulan repeterar dansarna Johanna Ahlström, Wiktoria Drohomirecka, Matilda Klack och Sofia Lennmark tillsammans med en av huvudrollsinnehavarna Andreas Palm under ledning av läraren Madeleine Carlsson.
– Tänk Broadway! Glitter och glamour! ropar hon glatt till ensemblen innan hon sätter igång musiken. Det är inte bara dansstegen som ska sitta, även takten, känslan och ett krångligt klädbyte ska också flyta på utan problem.
– Vi tar det en gång till från början, säger Madeleine till gänget på scenen som alla instämmer.
I bildsalen råder febril aktivitet, det sys, sminkas, målas och limmas på löpande band.
– Det är jätteroligt! Men det är ännu roligare att repa, berättar Tobias Johansson som går i årskurs 1. Förutom att han har rollen som karaktären ”Rickard” jobbar han även hårt med kostymerna tillsammans med de andra.
En stor del av kulisserna kommer i år att vara digitala och synas på stora bildskärmar, något som eleverna i mediarummet arbetar på vid sina datorer.
– Det kommer vara både stillbilder och rörligt material på skärmarna, och eleverna gör allt själva, berättar Stefan Jansson.
På onsdag sker den stora premiären av ”Press Start” inför gymnasie- och högstadieelever från kommunens skolor.
Allmänheten får sin chans 22-24 mars kl 19.00 i Lindeskolans aula, och det finns fortfarande ett antal biljetter kvar till försäljning.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.