Vad händer om man skulle råka fastna i ett TV-spel, och blir kvar i den virtuella världen?
Det får man veta när det nästa vecka är premiär för Lindeskolans årliga musikteater, som i år går under titeln ”Press Start”.
Den här veckan har undervisningen för Lindeskolan estetelever sett något annorlunda ut än normalt, istället för matte, historia och svenska har dagarna ägnats åt repetitioner inför deras kommande musikteater som har premiär på onsdag.
Trettiotalet ungdomar deltar i den stora uppsättningen som består av eleverna i årskurs 1-3 på estetiska programmet, och alla har en viktig funktion.
– Det är viktigt att alla är delaktiga, och får känna att de är det. Vi har arbetat efter att alla som vill ha en roll i teatern ska få det, berättar regissören Stefan Jansson.
I aulan repeterar dansarna Johanna Ahlström, Wiktoria Drohomirecka, Matilda Klack och Sofia Lennmark tillsammans med en av huvudrollsinnehavarna Andreas Palm under ledning av läraren Madeleine Carlsson.
– Tänk Broadway! Glitter och glamour! ropar hon glatt till ensemblen innan hon sätter igång musiken. Det är inte bara dansstegen som ska sitta, även takten, känslan och ett krångligt klädbyte ska också flyta på utan problem.
– Vi tar det en gång till från början, säger Madeleine till gänget på scenen som alla instämmer.
I bildsalen råder febril aktivitet, det sys, sminkas, målas och limmas på löpande band.
– Det är jätteroligt! Men det är ännu roligare att repa, berättar Tobias Johansson som går i årskurs 1. Förutom att han har rollen som karaktären ”Rickard” jobbar han även hårt med kostymerna tillsammans med de andra.
En stor del av kulisserna kommer i år att vara digitala och synas på stora bildskärmar, något som eleverna i mediarummet arbetar på vid sina datorer.
– Det kommer vara både stillbilder och rörligt material på skärmarna, och eleverna gör allt själva, berättar Stefan Jansson.
På onsdag sker den stora premiären av ”Press Start” inför gymnasie- och högstadieelever från kommunens skolor.
Allmänheten får sin chans 22-24 mars kl 19.00 i Lindeskolans aula, och det finns fortfarande ett antal biljetter kvar till försäljning.
En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.