Vad händer om man skulle råka fastna i ett TV-spel, och blir kvar i den virtuella världen?
Det får man veta när det nästa vecka är premiär för Lindeskolans årliga musikteater, som i år går under titeln ”Press Start”.
Den här veckan har undervisningen för Lindeskolan estetelever sett något annorlunda ut än normalt, istället för matte, historia och svenska har dagarna ägnats åt repetitioner inför deras kommande musikteater som har premiär på onsdag.
Trettiotalet ungdomar deltar i den stora uppsättningen som består av eleverna i årskurs 1-3 på estetiska programmet, och alla har en viktig funktion.
– Det är viktigt att alla är delaktiga, och får känna att de är det. Vi har arbetat efter att alla som vill ha en roll i teatern ska få det, berättar regissören Stefan Jansson.
I aulan repeterar dansarna Johanna Ahlström, Wiktoria Drohomirecka, Matilda Klack och Sofia Lennmark tillsammans med en av huvudrollsinnehavarna Andreas Palm under ledning av läraren Madeleine Carlsson.
– Tänk Broadway! Glitter och glamour! ropar hon glatt till ensemblen innan hon sätter igång musiken. Det är inte bara dansstegen som ska sitta, även takten, känslan och ett krångligt klädbyte ska också flyta på utan problem.
– Vi tar det en gång till från början, säger Madeleine till gänget på scenen som alla instämmer.
I bildsalen råder febril aktivitet, det sys, sminkas, målas och limmas på löpande band.
– Det är jätteroligt! Men det är ännu roligare att repa, berättar Tobias Johansson som går i årskurs 1. Förutom att han har rollen som karaktären ”Rickard” jobbar han även hårt med kostymerna tillsammans med de andra.
En stor del av kulisserna kommer i år att vara digitala och synas på stora bildskärmar, något som eleverna i mediarummet arbetar på vid sina datorer.
– Det kommer vara både stillbilder och rörligt material på skärmarna, och eleverna gör allt själva, berättar Stefan Jansson.
På onsdag sker den stora premiären av ”Press Start” inför gymnasie- och högstadieelever från kommunens skolor.
Allmänheten får sin chans 22-24 mars kl 19.00 i Lindeskolans aula, och det finns fortfarande ett antal biljetter kvar till försäljning.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.