Vad händer om man skulle råka fastna i ett TV-spel, och blir kvar i den virtuella världen?
Det får man veta när det nästa vecka är premiär för Lindeskolans årliga musikteater, som i år går under titeln ”Press Start”.
Den här veckan har undervisningen för Lindeskolan estetelever sett något annorlunda ut än normalt, istället för matte, historia och svenska har dagarna ägnats åt repetitioner inför deras kommande musikteater som har premiär på onsdag.
Trettiotalet ungdomar deltar i den stora uppsättningen som består av eleverna i årskurs 1-3 på estetiska programmet, och alla har en viktig funktion.
– Det är viktigt att alla är delaktiga, och får känna att de är det. Vi har arbetat efter att alla som vill ha en roll i teatern ska få det, berättar regissören Stefan Jansson.
I aulan repeterar dansarna Johanna Ahlström, Wiktoria Drohomirecka, Matilda Klack och Sofia Lennmark tillsammans med en av huvudrollsinnehavarna Andreas Palm under ledning av läraren Madeleine Carlsson.
– Tänk Broadway! Glitter och glamour! ropar hon glatt till ensemblen innan hon sätter igång musiken. Det är inte bara dansstegen som ska sitta, även takten, känslan och ett krångligt klädbyte ska också flyta på utan problem.
– Vi tar det en gång till från början, säger Madeleine till gänget på scenen som alla instämmer.
I bildsalen råder febril aktivitet, det sys, sminkas, målas och limmas på löpande band.
– Det är jätteroligt! Men det är ännu roligare att repa, berättar Tobias Johansson som går i årskurs 1. Förutom att han har rollen som karaktären ”Rickard” jobbar han även hårt med kostymerna tillsammans med de andra.
En stor del av kulisserna kommer i år att vara digitala och synas på stora bildskärmar, något som eleverna i mediarummet arbetar på vid sina datorer.
– Det kommer vara både stillbilder och rörligt material på skärmarna, och eleverna gör allt själva, berättar Stefan Jansson.
På onsdag sker den stora premiären av ”Press Start” inför gymnasie- och högstadieelever från kommunens skolor.
Allmänheten får sin chans 22-24 mars kl 19.00 i Lindeskolans aula, och det finns fortfarande ett antal biljetter kvar till försäljning.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.