På lördag står Frövi Judo och Lindesberg arena värd för årets upplaga av lag-SM i judo. Totalt 18 lag från hela Sverige är anmälda, och de regerande mästarna från Frövi Judo hoppas att få försvara sina medaljer inför en fullsatt arena. Det hela är upplagt för en enormt spännande dag.
Klockan 10.00 på lördag startar judofesten, och nu står det klart att 18 lag kommer att ställa upp i årets lag-SM. 5 damlag och hela 13 herrlag, vilket är mer än det dubbla mot vad det normalt brukar vara. Även i år kommer hemmalagen att ställas mot de stora rivalerna från Stockholm, SPIF.
– De kommer med två olympier i sitt herrlag, det är åtminstone vad ryktet säger, vi har ju inte sett någon laguppställning än. Men det kommer att bli så jäkla roligt! säger Frédérik Gourlay.
Även på damsidan är SPIF den på förhand stora konkurrenten, men hemmalaget får ändå anses vara favorittippade med hela tre segrar i rad.
– Vi är nog favoriter, men inget är ju givet i judo. Vissa blir ju mycket bättre när det är lagtävling, säger Ida Eriksson.
– Man kan aldrig bygga upp ett försprång i judo, och det är ju det som är charmen, säger Frédérik.
En av Frövi Judos tidigare stora profiler, Christoffer ”Big Chris” Johansson återvänder till arenan under helgen för att tävla, dock för sin nya klubb Jönköping.
– Vi kommer att behandla honom som en förrädare, skojar Frédérik, och resten av gänget brister ut i skratt.
– Det ska bli jätteroligt! inflikar Jonathan Fagerhill.
Under lördagens mästerskap kommer man även att uppmärksamma klubbens 40-årsjubileum lite extra.
– Vi kommer bland annat att ha uppvisning av vår barngrupp, och sedan kommer vi även ha barn som går med in på mattan inför finalerna för att göra det lite extra festligt, berättar Björn Nyberg.
Klockan 14:45 på lördagen beräknas finalpassen att starta, där Frövi Judo förhoppningsvis finns representerade på både dam- och herrsidan.
– Det kommer bli coolt! Vi ses på lördag, kom och heja! uppmanar Jonathan.
Vill man ha koll på tider och resultat finns det på Frövi Judos hemsida.
De deltagande lagen är:
Herrar:
Stockholm JK
Frövi Judo
Jönköping Jk
Arboga JK
Uppsala JK
SPIF
Åkersberga JK
Lugi Judo
Göteborgs JK 1
Landvetter JK
Karlstad JK
JK National
Göteborgs JK 2
Damer:
Frövi Judo
Uppsala JK
SPIF
Landvetter JK
Borlänge JC
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.