På lördag står Frövi Judo och Lindesberg arena värd för årets upplaga av lag-SM i judo. Totalt 18 lag från hela Sverige är anmälda, och de regerande mästarna från Frövi Judo hoppas att få försvara sina medaljer inför en fullsatt arena. Det hela är upplagt för en enormt spännande dag.
Klockan 10.00 på lördag startar judofesten, och nu står det klart att 18 lag kommer att ställa upp i årets lag-SM. 5 damlag och hela 13 herrlag, vilket är mer än det dubbla mot vad det normalt brukar vara. Även i år kommer hemmalagen att ställas mot de stora rivalerna från Stockholm, SPIF.
– De kommer med två olympier i sitt herrlag, det är åtminstone vad ryktet säger, vi har ju inte sett någon laguppställning än. Men det kommer att bli så jäkla roligt! säger Frédérik Gourlay.
Även på damsidan är SPIF den på förhand stora konkurrenten, men hemmalaget får ändå anses vara favorittippade med hela tre segrar i rad.
– Vi är nog favoriter, men inget är ju givet i judo. Vissa blir ju mycket bättre när det är lagtävling, säger Ida Eriksson.
– Man kan aldrig bygga upp ett försprång i judo, och det är ju det som är charmen, säger Frédérik.
En av Frövi Judos tidigare stora profiler, Christoffer ”Big Chris” Johansson återvänder till arenan under helgen för att tävla, dock för sin nya klubb Jönköping.
– Vi kommer att behandla honom som en förrädare, skojar Frédérik, och resten av gänget brister ut i skratt.
– Det ska bli jätteroligt! inflikar Jonathan Fagerhill.
Under lördagens mästerskap kommer man även att uppmärksamma klubbens 40-årsjubileum lite extra.
– Vi kommer bland annat att ha uppvisning av vår barngrupp, och sedan kommer vi även ha barn som går med in på mattan inför finalerna för att göra det lite extra festligt, berättar Björn Nyberg.
Klockan 14:45 på lördagen beräknas finalpassen att starta, där Frövi Judo förhoppningsvis finns representerade på både dam- och herrsidan.
– Det kommer bli coolt! Vi ses på lördag, kom och heja! uppmanar Jonathan.
Vill man ha koll på tider och resultat finns det på Frövi Judos hemsida.
De deltagande lagen är:
Herrar:
Stockholm JK
Frövi Judo
Jönköping Jk
Arboga JK
Uppsala JK
SPIF
Åkersberga JK
Lugi Judo
Göteborgs JK 1
Landvetter JK
Karlstad JK
JK National
Göteborgs JK 2
Damer:
Frövi Judo
Uppsala JK
SPIF
Landvetter JK
Borlänge JC
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.