På lördag står Frövi Judo och Lindesberg arena värd för årets upplaga av lag-SM i judo. Totalt 18 lag från hela Sverige är anmälda, och de regerande mästarna från Frövi Judo hoppas att få försvara sina medaljer inför en fullsatt arena. Det hela är upplagt för en enormt spännande dag.
Klockan 10.00 på lördag startar judofesten, och nu står det klart att 18 lag kommer att ställa upp i årets lag-SM. 5 damlag och hela 13 herrlag, vilket är mer än det dubbla mot vad det normalt brukar vara. Även i år kommer hemmalagen att ställas mot de stora rivalerna från Stockholm, SPIF.
– De kommer med två olympier i sitt herrlag, det är åtminstone vad ryktet säger, vi har ju inte sett någon laguppställning än. Men det kommer att bli så jäkla roligt! säger Frédérik Gourlay.
Även på damsidan är SPIF den på förhand stora konkurrenten, men hemmalaget får ändå anses vara favorittippade med hela tre segrar i rad.
– Vi är nog favoriter, men inget är ju givet i judo. Vissa blir ju mycket bättre när det är lagtävling, säger Ida Eriksson.
– Man kan aldrig bygga upp ett försprång i judo, och det är ju det som är charmen, säger Frédérik.
En av Frövi Judos tidigare stora profiler, Christoffer ”Big Chris” Johansson återvänder till arenan under helgen för att tävla, dock för sin nya klubb Jönköping.
– Vi kommer att behandla honom som en förrädare, skojar Frédérik, och resten av gänget brister ut i skratt.
– Det ska bli jätteroligt! inflikar Jonathan Fagerhill.
Under lördagens mästerskap kommer man även att uppmärksamma klubbens 40-årsjubileum lite extra.
– Vi kommer bland annat att ha uppvisning av vår barngrupp, och sedan kommer vi även ha barn som går med in på mattan inför finalerna för att göra det lite extra festligt, berättar Björn Nyberg.
Klockan 14:45 på lördagen beräknas finalpassen att starta, där Frövi Judo förhoppningsvis finns representerade på både dam- och herrsidan.
– Det kommer bli coolt! Vi ses på lördag, kom och heja! uppmanar Jonathan.
Vill man ha koll på tider och resultat finns det på Frövi Judos hemsida.
De deltagande lagen är:
Herrar:
Stockholm JK
Frövi Judo
Jönköping Jk
Arboga JK
Uppsala JK
SPIF
Åkersberga JK
Lugi Judo
Göteborgs JK 1
Landvetter JK
Karlstad JK
JK National
Göteborgs JK 2
Damer:
Frövi Judo
Uppsala JK
SPIF
Landvetter JK
Borlänge JC
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.