På lördag står Frövi Judo och Lindesberg arena värd för årets upplaga av lag-SM i judo. Totalt 18 lag från hela Sverige är anmälda, och de regerande mästarna från Frövi Judo hoppas att få försvara sina medaljer inför en fullsatt arena. Det hela är upplagt för en enormt spännande dag.
Klockan 10.00 på lördag startar judofesten, och nu står det klart att 18 lag kommer att ställa upp i årets lag-SM. 5 damlag och hela 13 herrlag, vilket är mer än det dubbla mot vad det normalt brukar vara. Även i år kommer hemmalagen att ställas mot de stora rivalerna från Stockholm, SPIF.
– De kommer med två olympier i sitt herrlag, det är åtminstone vad ryktet säger, vi har ju inte sett någon laguppställning än. Men det kommer att bli så jäkla roligt! säger Frédérik Gourlay.
Även på damsidan är SPIF den på förhand stora konkurrenten, men hemmalaget får ändå anses vara favorittippade med hela tre segrar i rad.
– Vi är nog favoriter, men inget är ju givet i judo. Vissa blir ju mycket bättre när det är lagtävling, säger Ida Eriksson.
– Man kan aldrig bygga upp ett försprång i judo, och det är ju det som är charmen, säger Frédérik.
En av Frövi Judos tidigare stora profiler, Christoffer ”Big Chris” Johansson återvänder till arenan under helgen för att tävla, dock för sin nya klubb Jönköping.
– Vi kommer att behandla honom som en förrädare, skojar Frédérik, och resten av gänget brister ut i skratt.
– Det ska bli jätteroligt! inflikar Jonathan Fagerhill.
Under lördagens mästerskap kommer man även att uppmärksamma klubbens 40-årsjubileum lite extra.
– Vi kommer bland annat att ha uppvisning av vår barngrupp, och sedan kommer vi även ha barn som går med in på mattan inför finalerna för att göra det lite extra festligt, berättar Björn Nyberg.
Klockan 14:45 på lördagen beräknas finalpassen att starta, där Frövi Judo förhoppningsvis finns representerade på både dam- och herrsidan.
– Det kommer bli coolt! Vi ses på lördag, kom och heja! uppmanar Jonathan.
Vill man ha koll på tider och resultat finns det på Frövi Judos hemsida.
De deltagande lagen är:
Herrar:
Stockholm JK
Frövi Judo
Jönköping Jk
Arboga JK
Uppsala JK
SPIF
Åkersberga JK
Lugi Judo
Göteborgs JK 1
Landvetter JK
Karlstad JK
JK National
Göteborgs JK 2
Damer:
Frövi Judo
Uppsala JK
SPIF
Landvetter JK
Borlänge JC
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.