Strax efter årsskiftet öppnar företaget Elite Ladies sin butik på Kungsgatan. Företaget har fram tills nu varit ett renodlat postorderföretag, men sedan etableringen i Lindesberg har ägaren valt att komplettera företaget med en regelrätt butik också.-Jag får många mail från tidigare kunder, bland annat från Örebro, som frågar när vi ska öppna. De berättar att de så gärna vill åka till Lindesberg och handla istället för att beställa via hemsidan, berättar Claudia Moita.
Elite Ladies startades 2003 i Kalmar i liten skala. För ca två år sedan bildade man aktiebolag och har sedan dess haft ca 30 000 kunder runt om i hela Sverige. Nyligen flyttade företagaren Claudia Moita med sambo till Lindesberg och tog företaget med sig hit. Under etableringen på orten har hon även hunnit med att öppna en annan butik, på Kristinavägen, med inriktning på barnkläder.
Sexiga plagg och underkläder är företagets huvudgren. Men i och med etableringen i Lindesberg så har man också valt att bredda sortimentet en aning. Den nya avdelningen innehåller mer vardagliga plagg.
Modeller sökes
Claudia Moita har planerat att butiken skall öppnas i januari. Men det är fortfarande lite saker som bekymrar henne inför premiären:
Sedan ett par månader tillbaka har hon sökt kvinnliga modeller i Lindesberg. Detta för att kunna fortsätta att uppdatera hemsidan, där alla plagg visas upp av just modeller.
-Det är inte så många som hört av sig. Jag vill helst ha folk från trakten, men hittills har det mest varit intresse utifrån, bland annat från Skånetrakten. Men det kanske ordnar sig med tiden, hoppas hon.
Elite Ladies hemsida
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).