Strax efter årsskiftet öppnar företaget Elite Ladies sin butik på Kungsgatan. Företaget har fram tills nu varit ett renodlat postorderföretag, men sedan etableringen i Lindesberg har ägaren valt att komplettera företaget med en regelrätt butik också.-Jag får många mail från tidigare kunder, bland annat från Örebro, som frågar när vi ska öppna. De berättar att de så gärna vill åka till Lindesberg och handla istället för att beställa via hemsidan, berättar Claudia Moita.
Elite Ladies startades 2003 i Kalmar i liten skala. För ca två år sedan bildade man aktiebolag och har sedan dess haft ca 30 000 kunder runt om i hela Sverige. Nyligen flyttade företagaren Claudia Moita med sambo till Lindesberg och tog företaget med sig hit. Under etableringen på orten har hon även hunnit med att öppna en annan butik, på Kristinavägen, med inriktning på barnkläder.
Sexiga plagg och underkläder är företagets huvudgren. Men i och med etableringen i Lindesberg så har man också valt att bredda sortimentet en aning. Den nya avdelningen innehåller mer vardagliga plagg.
Modeller sökes
Claudia Moita har planerat att butiken skall öppnas i januari. Men det är fortfarande lite saker som bekymrar henne inför premiären:
Sedan ett par månader tillbaka har hon sökt kvinnliga modeller i Lindesberg. Detta för att kunna fortsätta att uppdatera hemsidan, där alla plagg visas upp av just modeller.
-Det är inte så många som hört av sig. Jag vill helst ha folk från trakten, men hittills har det mest varit intresse utifrån, bland annat från Skånetrakten. Men det kanske ordnar sig med tiden, hoppas hon.
Elite Ladies hemsida
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.