Strax efter årsskiftet öppnar företaget Elite Ladies sin butik på Kungsgatan. Företaget har fram tills nu varit ett renodlat postorderföretag, men sedan etableringen i Lindesberg har ägaren valt att komplettera företaget med en regelrätt butik också.-Jag får många mail från tidigare kunder, bland annat från Örebro, som frågar när vi ska öppna. De berättar att de så gärna vill åka till Lindesberg och handla istället för att beställa via hemsidan, berättar Claudia Moita.
Elite Ladies startades 2003 i Kalmar i liten skala. För ca två år sedan bildade man aktiebolag och har sedan dess haft ca 30 000 kunder runt om i hela Sverige. Nyligen flyttade företagaren Claudia Moita med sambo till Lindesberg och tog företaget med sig hit. Under etableringen på orten har hon även hunnit med att öppna en annan butik, på Kristinavägen, med inriktning på barnkläder.
Sexiga plagg och underkläder är företagets huvudgren. Men i och med etableringen i Lindesberg så har man också valt att bredda sortimentet en aning. Den nya avdelningen innehåller mer vardagliga plagg.
Modeller sökes
Claudia Moita har planerat att butiken skall öppnas i januari. Men det är fortfarande lite saker som bekymrar henne inför premiären:
Sedan ett par månader tillbaka har hon sökt kvinnliga modeller i Lindesberg. Detta för att kunna fortsätta att uppdatera hemsidan, där alla plagg visas upp av just modeller.
-Det är inte så många som hört av sig. Jag vill helst ha folk från trakten, men hittills har det mest varit intresse utifrån, bland annat från Skånetrakten. Men det kanske ordnar sig med tiden, hoppas hon.
Elite Ladies hemsida
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.