Strax efter årsskiftet öppnar företaget Elite Ladies sin butik på Kungsgatan. Företaget har fram tills nu varit ett renodlat postorderföretag, men sedan etableringen i Lindesberg har ägaren valt att komplettera företaget med en regelrätt butik också.-Jag får många mail från tidigare kunder, bland annat från Örebro, som frågar när vi ska öppna. De berättar att de så gärna vill åka till Lindesberg och handla istället för att beställa via hemsidan, berättar Claudia Moita.
Elite Ladies startades 2003 i Kalmar i liten skala. För ca två år sedan bildade man aktiebolag och har sedan dess haft ca 30 000 kunder runt om i hela Sverige. Nyligen flyttade företagaren Claudia Moita med sambo till Lindesberg och tog företaget med sig hit. Under etableringen på orten har hon även hunnit med att öppna en annan butik, på Kristinavägen, med inriktning på barnkläder.
Sexiga plagg och underkläder är företagets huvudgren. Men i och med etableringen i Lindesberg så har man också valt att bredda sortimentet en aning. Den nya avdelningen innehåller mer vardagliga plagg.
Modeller sökes
Claudia Moita har planerat att butiken skall öppnas i januari. Men det är fortfarande lite saker som bekymrar henne inför premiären:
Sedan ett par månader tillbaka har hon sökt kvinnliga modeller i Lindesberg. Detta för att kunna fortsätta att uppdatera hemsidan, där alla plagg visas upp av just modeller.
-Det är inte så många som hört av sig. Jag vill helst ha folk från trakten, men hittills har det mest varit intresse utifrån, bland annat från Skånetrakten. Men det kanske ordnar sig med tiden, hoppas hon.
Elite Ladies hemsida
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.