Spelentusiasterna Christer Karlsson och Matz Holmgrens nätverkshelg som går av stapeln kommande helg har fått mycket positiva reaktioner. Många har sedan LindeNytt uppmärksammade spelhelgen hört av sig till dem och anmält sig till spelen. Det är även många nyfikna som kontaktat dem och frågat om det är okej att bara vara med och titta på när de andra spelar. Även föräldrar till de något yngre deltagarna har öst beröm över de båda.
–Det är jättekul att någon gör något för ungdomarna i Lindesberg, har många sagt till oss, berättar Christer. –Det är kul att man får sådan fin respons. Det är ju främst för ungarna man gör det här – även om jag inte kan sticka under stol med att jag själv är lite speltokig och ser fram mot detta, säger han skrattande. Det här blir den tredje spelhelgen som de båda arrangerar, och mer kan det bli om allt går bra kommande helg.
Det är i ABF:s lokal i gamla Å-gården som slagfältet är beläget. Med hjälp från databutiken Fromells MediaData i Lindesberg har man nu satt upp allt som krävs för en drabbning i multiplayer-spel som t ex Counter-Strike och Quake III. Det som deltagarna själva måste stå för är en dator med skärm
och mus. Spelen står arrangörerna för.
Korv och krutrök
För dem som inte ”kan” slita sig från spelet finns möjlighet att köpa korv och dricka. För de riktiga spelgalningarna finns krutdrickat Red Bull att tillgå för optimal koncentration är det tänkt.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.