Spelentusiasterna Christer Karlsson och Matz Holmgrens nätverkshelg som går av stapeln kommande helg har fått mycket positiva reaktioner. Många har sedan LindeNytt uppmärksammade spelhelgen hört av sig till dem och anmält sig till spelen. Det är även många nyfikna som kontaktat dem och frågat om det är okej att bara vara med och titta på när de andra spelar. Även föräldrar till de något yngre deltagarna har öst beröm över de båda.
–Det är jättekul att någon gör något för ungdomarna i Lindesberg, har många sagt till oss, berättar Christer. –Det är kul att man får sådan fin respons. Det är ju främst för ungarna man gör det här – även om jag inte kan sticka under stol med att jag själv är lite speltokig och ser fram mot detta, säger han skrattande. Det här blir den tredje spelhelgen som de båda arrangerar, och mer kan det bli om allt går bra kommande helg.
Det är i ABF:s lokal i gamla Å-gården som slagfältet är beläget. Med hjälp från databutiken Fromells MediaData i Lindesberg har man nu satt upp allt som krävs för en drabbning i multiplayer-spel som t ex Counter-Strike och Quake III. Det som deltagarna själva måste stå för är en dator med skärm
och mus. Spelen står arrangörerna för.
Korv och krutrök
För dem som inte ”kan” slita sig från spelet finns möjlighet att köpa korv och dricka. För de riktiga spelgalningarna finns krutdrickat Red Bull att tillgå för optimal koncentration är det tänkt.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.