Spelentusiasterna Christer Karlsson och Matz Holmgrens nätverkshelg som går av stapeln kommande helg har fått mycket positiva reaktioner. Många har sedan LindeNytt uppmärksammade spelhelgen hört av sig till dem och anmält sig till spelen. Det är även många nyfikna som kontaktat dem och frågat om det är okej att bara vara med och titta på när de andra spelar. Även föräldrar till de något yngre deltagarna har öst beröm över de båda.
–Det är jättekul att någon gör något för ungdomarna i Lindesberg, har många sagt till oss, berättar Christer. –Det är kul att man får sådan fin respons. Det är ju främst för ungarna man gör det här – även om jag inte kan sticka under stol med att jag själv är lite speltokig och ser fram mot detta, säger han skrattande. Det här blir den tredje spelhelgen som de båda arrangerar, och mer kan det bli om allt går bra kommande helg.
Det är i ABF:s lokal i gamla Å-gården som slagfältet är beläget. Med hjälp från databutiken Fromells MediaData i Lindesberg har man nu satt upp allt som krävs för en drabbning i multiplayer-spel som t ex Counter-Strike och Quake III. Det som deltagarna själva måste stå för är en dator med skärm
och mus. Spelen står arrangörerna för.
Korv och krutrök
För dem som inte ”kan” slita sig från spelet finns möjlighet att köpa korv och dricka. För de riktiga spelgalningarna finns krutdrickat Red Bull att tillgå för optimal koncentration är det tänkt.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran