Pejla efter snattare? Nää, det kan väl ändå inte stämma. Och det gör det inte heller. En och annan läsare må ha svalt gårdagens story med hull och hår. Samtidigt var det nog många som fick sig ett gott skratt och genast genomskådade vårt försök att luras. Igår skrev vi nämligen om hur affärsidkaren Håkan Johansson med herrekiperingen Jo Män skulle ingå i ett test av ett nytt säkerhetssystem för butikerna och börja pejla med radioutrustning efter snattare.
Håkan Johansson ska alltså inte börja agera tjuvpejlare i stan. Även om han själv såg rätt road ut av tanken om att göra så. I vårt aprilskämt skrev vi att en vidareutveckling av säkerhetssystemet InCase, ett system som framtagits för att spåra stulna bilar med mera via GSM- och radioteknik, hade gjort det möjligt för vanliga butiker att sätta små sändare i t ex kläder för att sedan spåra plagget och tjuven om det skulle ske ett snatteri. Några små sändare i plaggen är alltså inte aktuellt.
Håkan, som agerade mullvad åt LindeNytt, tror ändå att detta kan vara allt annat än ett aprilskämt i framtiden. Han är övertygad om att liknande system kommer att finnas tillgängligt för stölddrabbade butiker någon gång i framtiden.
-Det här skulle ju faktiskt kunna vara sant. Det är inte helt osannolikt att liknande säkerhetssystem kommer att finnas. Det som krävs är att sändaren är liten samt att klädindustrin själva syr in dessa vid produktionen, säger Håkan Johansson.
Aprilskämtet finns att läsa nedan denna artikel.
Mer om systemet InCase som nämnts i vårt aprilskämt finns att läsa i vårt arkiv eller direkt på Larmtjänsts hemsida, där en artikel från LindeNytt publicerats. Klicka här för att komma dit>>
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.