Pejla efter snattare? Nää, det kan väl ändå inte stämma. Och det gör det inte heller. En och annan läsare må ha svalt gårdagens story med hull och hår. Samtidigt var det nog många som fick sig ett gott skratt och genast genomskådade vårt försök att luras. Igår skrev vi nämligen om hur affärsidkaren Håkan Johansson med herrekiperingen Jo Män skulle ingå i ett test av ett nytt säkerhetssystem för butikerna och börja pejla med radioutrustning efter snattare.
Håkan Johansson ska alltså inte börja agera tjuvpejlare i stan. Även om han själv såg rätt road ut av tanken om att göra så. I vårt aprilskämt skrev vi att en vidareutveckling av säkerhetssystemet InCase, ett system som framtagits för att spåra stulna bilar med mera via GSM- och radioteknik, hade gjort det möjligt för vanliga butiker att sätta små sändare i t ex kläder för att sedan spåra plagget och tjuven om det skulle ske ett snatteri. Några små sändare i plaggen är alltså inte aktuellt.
Håkan, som agerade mullvad åt LindeNytt, tror ändå att detta kan vara allt annat än ett aprilskämt i framtiden. Han är övertygad om att liknande system kommer att finnas tillgängligt för stölddrabbade butiker någon gång i framtiden.
-Det här skulle ju faktiskt kunna vara sant. Det är inte helt osannolikt att liknande säkerhetssystem kommer att finnas. Det som krävs är att sändaren är liten samt att klädindustrin själva syr in dessa vid produktionen, säger Håkan Johansson.
Aprilskämtet finns att läsa nedan denna artikel.
Mer om systemet InCase som nämnts i vårt aprilskämt finns att läsa i vårt arkiv eller direkt på Larmtjänsts hemsida, där en artikel från LindeNytt publicerats. Klicka här för att komma dit>>
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.