Pejla efter snattare? Nää, det kan väl ändå inte stämma. Och det gör det inte heller. En och annan läsare må ha svalt gårdagens story med hull och hår. Samtidigt var det nog många som fick sig ett gott skratt och genast genomskådade vårt försök att luras. Igår skrev vi nämligen om hur affärsidkaren Håkan Johansson med herrekiperingen Jo Män skulle ingå i ett test av ett nytt säkerhetssystem för butikerna och börja pejla med radioutrustning efter snattare.
Håkan Johansson ska alltså inte börja agera tjuvpejlare i stan. Även om han själv såg rätt road ut av tanken om att göra så. I vårt aprilskämt skrev vi att en vidareutveckling av säkerhetssystemet InCase, ett system som framtagits för att spåra stulna bilar med mera via GSM- och radioteknik, hade gjort det möjligt för vanliga butiker att sätta små sändare i t ex kläder för att sedan spåra plagget och tjuven om det skulle ske ett snatteri. Några små sändare i plaggen är alltså inte aktuellt.
Håkan, som agerade mullvad åt LindeNytt, tror ändå att detta kan vara allt annat än ett aprilskämt i framtiden. Han är övertygad om att liknande system kommer att finnas tillgängligt för stölddrabbade butiker någon gång i framtiden.
-Det här skulle ju faktiskt kunna vara sant. Det är inte helt osannolikt att liknande säkerhetssystem kommer att finnas. Det som krävs är att sändaren är liten samt att klädindustrin själva syr in dessa vid produktionen, säger Håkan Johansson.
Aprilskämtet finns att läsa nedan denna artikel.
Mer om systemet InCase som nämnts i vårt aprilskämt finns att läsa i vårt arkiv eller direkt på Larmtjänsts hemsida, där en artikel från LindeNytt publicerats. Klicka här för att komma dit>>
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen