Pejla efter snattare? Nää, det kan väl ändå inte stämma. Och det gör det inte heller. En och annan läsare må ha svalt gårdagens story med hull och hår. Samtidigt var det nog många som fick sig ett gott skratt och genast genomskådade vårt försök att luras. Igår skrev vi nämligen om hur affärsidkaren Håkan Johansson med herrekiperingen Jo Män skulle ingå i ett test av ett nytt säkerhetssystem för butikerna och börja pejla med radioutrustning efter snattare.
Håkan Johansson ska alltså inte börja agera tjuvpejlare i stan. Även om han själv såg rätt road ut av tanken om att göra så. I vårt aprilskämt skrev vi att en vidareutveckling av säkerhetssystemet InCase, ett system som framtagits för att spåra stulna bilar med mera via GSM- och radioteknik, hade gjort det möjligt för vanliga butiker att sätta små sändare i t ex kläder för att sedan spåra plagget och tjuven om det skulle ske ett snatteri. Några små sändare i plaggen är alltså inte aktuellt.
Håkan, som agerade mullvad åt LindeNytt, tror ändå att detta kan vara allt annat än ett aprilskämt i framtiden. Han är övertygad om att liknande system kommer att finnas tillgängligt för stölddrabbade butiker någon gång i framtiden.
-Det här skulle ju faktiskt kunna vara sant. Det är inte helt osannolikt att liknande säkerhetssystem kommer att finnas. Det som krävs är att sändaren är liten samt att klädindustrin själva syr in dessa vid produktionen, säger Håkan Johansson.
Aprilskämtet finns att läsa nedan denna artikel.
Mer om systemet InCase som nämnts i vårt aprilskämt finns att läsa i vårt arkiv eller direkt på Larmtjänsts hemsida, där en artikel från LindeNytt publicerats. Klicka här för att komma dit>>
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.