Nya badhuset i stan har fått mycket kritik för sitt namn då ägarbyte skedde i fjol. Men det bör påpekas att inte alla var emot det, många var och är väldigt positivt inställda till det nya namnet som blev Energikällan Linde – ett namn som väl förknippas med ägarna Linde Energi. Trots kritiken som riktats mot badhuset är det ett faktum att verksamheten dragit fler badgäster än vad tidigare var fallet. Mycket är tack vare att service -och friskvårdsdelen blivit en stor del i det nya konceptet. Samtidigt har det blivit mer familjevänligt i och med att man numera erbjuder familjepriser och fler aktiviteter.
Direkt då Vargkällan övergick till det nya – Energi Källan, så ökade besöksfrekvensen rejält. På Energikällan är man självklart mycket glad att invånarna tycker bra om sitt badhus. –Ja, det känns mycket roligt att det gått så bra. Om vi tittar på besöksfrekvensen i fjol så har den inte varit så hög sen 1991. Det är väldigt positivt och roligt att se, säger Kicki Dahlberg, badhuschef för Energi Källan.
Som vanligt under sportlovet brukar många ta sig ner till badet för att njuta ett slag. Och denna vecka var inget undantag, speciellt då vintersportandet fick sig ett slag i magen när plusgraderna drog in över vårt område och snön var ett minne blott. I måndags t ex hade man fördubblat besöksantalet mot en vanlig måndag. Även tisdagen blev det hårt tryck på ruljansen. Från öppningsdags och 40 minuter framåt strömmade hela 200 gäster in. –Ja, det var helt otroligt. Men så är det ju trots allt sportlov och då passar man helt enkelt på att besöka oss, förklarar Kicki.
Energikällan har på många områden blivit bättre än tidigare, enligt såväl badgäst, badhuspersonal och ägare. Framförallt beror det på att man förhöjt nöjet på det befintliga badet med diverse inslag som hastighetsmätare på vattenruschbanan samt andra aktiviteter. Nya inslag som friskvård har även det blivit mycket uppskattat. För mer information – besök badhusets hemsida: www.energikallanlinde.se
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.