Nya badhuset i stan har fått mycket kritik för sitt namn då ägarbyte skedde i fjol. Men det bör påpekas att inte alla var emot det, många var och är väldigt positivt inställda till det nya namnet som blev Energikällan Linde – ett namn som väl förknippas med ägarna Linde Energi. Trots kritiken som riktats mot badhuset är det ett faktum att verksamheten dragit fler badgäster än vad tidigare var fallet. Mycket är tack vare att service -och friskvårdsdelen blivit en stor del i det nya konceptet. Samtidigt har det blivit mer familjevänligt i och med att man numera erbjuder familjepriser och fler aktiviteter.
Direkt då Vargkällan övergick till det nya – Energi Källan, så ökade besöksfrekvensen rejält. På Energikällan är man självklart mycket glad att invånarna tycker bra om sitt badhus. –Ja, det känns mycket roligt att det gått så bra. Om vi tittar på besöksfrekvensen i fjol så har den inte varit så hög sen 1991. Det är väldigt positivt och roligt att se, säger Kicki Dahlberg, badhuschef för Energi Källan.
Som vanligt under sportlovet brukar många ta sig ner till badet för att njuta ett slag. Och denna vecka var inget undantag, speciellt då vintersportandet fick sig ett slag i magen när plusgraderna drog in över vårt område och snön var ett minne blott. I måndags t ex hade man fördubblat besöksantalet mot en vanlig måndag. Även tisdagen blev det hårt tryck på ruljansen. Från öppningsdags och 40 minuter framåt strömmade hela 200 gäster in. –Ja, det var helt otroligt. Men så är det ju trots allt sportlov och då passar man helt enkelt på att besöka oss, förklarar Kicki.
Energikällan har på många områden blivit bättre än tidigare, enligt såväl badgäst, badhuspersonal och ägare. Framförallt beror det på att man förhöjt nöjet på det befintliga badet med diverse inslag som hastighetsmätare på vattenruschbanan samt andra aktiviteter. Nya inslag som friskvård har även det blivit mycket uppskattat. För mer information – besök badhusets hemsida: www.energikallanlinde.se
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.