Nya badhuset i stan har fått mycket kritik för sitt namn då ägarbyte skedde i fjol. Men det bör påpekas att inte alla var emot det, många var och är väldigt positivt inställda till det nya namnet som blev Energikällan Linde – ett namn som väl förknippas med ägarna Linde Energi. Trots kritiken som riktats mot badhuset är det ett faktum att verksamheten dragit fler badgäster än vad tidigare var fallet. Mycket är tack vare att service -och friskvårdsdelen blivit en stor del i det nya konceptet. Samtidigt har det blivit mer familjevänligt i och med att man numera erbjuder familjepriser och fler aktiviteter.
Direkt då Vargkällan övergick till det nya – Energi Källan, så ökade besöksfrekvensen rejält. På Energikällan är man självklart mycket glad att invånarna tycker bra om sitt badhus. –Ja, det känns mycket roligt att det gått så bra. Om vi tittar på besöksfrekvensen i fjol så har den inte varit så hög sen 1991. Det är väldigt positivt och roligt att se, säger Kicki Dahlberg, badhuschef för Energi Källan.
Som vanligt under sportlovet brukar många ta sig ner till badet för att njuta ett slag. Och denna vecka var inget undantag, speciellt då vintersportandet fick sig ett slag i magen när plusgraderna drog in över vårt område och snön var ett minne blott. I måndags t ex hade man fördubblat besöksantalet mot en vanlig måndag. Även tisdagen blev det hårt tryck på ruljansen. Från öppningsdags och 40 minuter framåt strömmade hela 200 gäster in. –Ja, det var helt otroligt. Men så är det ju trots allt sportlov och då passar man helt enkelt på att besöka oss, förklarar Kicki.
Energikällan har på många områden blivit bättre än tidigare, enligt såväl badgäst, badhuspersonal och ägare. Framförallt beror det på att man förhöjt nöjet på det befintliga badet med diverse inslag som hastighetsmätare på vattenruschbanan samt andra aktiviteter. Nya inslag som friskvård har även det blivit mycket uppskattat. För mer information – besök badhusets hemsida: www.energikallanlinde.se
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.