Nya badhuset i stan har fått mycket kritik för sitt namn då ägarbyte skedde i fjol. Men det bör påpekas att inte alla var emot det, många var och är väldigt positivt inställda till det nya namnet som blev Energikällan Linde – ett namn som väl förknippas med ägarna Linde Energi. Trots kritiken som riktats mot badhuset är det ett faktum att verksamheten dragit fler badgäster än vad tidigare var fallet. Mycket är tack vare att service -och friskvårdsdelen blivit en stor del i det nya konceptet. Samtidigt har det blivit mer familjevänligt i och med att man numera erbjuder familjepriser och fler aktiviteter.
Direkt då Vargkällan övergick till det nya – Energi Källan, så ökade besöksfrekvensen rejält. På Energikällan är man självklart mycket glad att invånarna tycker bra om sitt badhus. –Ja, det känns mycket roligt att det gått så bra. Om vi tittar på besöksfrekvensen i fjol så har den inte varit så hög sen 1991. Det är väldigt positivt och roligt att se, säger Kicki Dahlberg, badhuschef för Energi Källan.
Som vanligt under sportlovet brukar många ta sig ner till badet för att njuta ett slag. Och denna vecka var inget undantag, speciellt då vintersportandet fick sig ett slag i magen när plusgraderna drog in över vårt område och snön var ett minne blott. I måndags t ex hade man fördubblat besöksantalet mot en vanlig måndag. Även tisdagen blev det hårt tryck på ruljansen. Från öppningsdags och 40 minuter framåt strömmade hela 200 gäster in. –Ja, det var helt otroligt. Men så är det ju trots allt sportlov och då passar man helt enkelt på att besöka oss, förklarar Kicki.
Energikällan har på många områden blivit bättre än tidigare, enligt såväl badgäst, badhuspersonal och ägare. Framförallt beror det på att man förhöjt nöjet på det befintliga badet med diverse inslag som hastighetsmätare på vattenruschbanan samt andra aktiviteter. Nya inslag som friskvård har även det blivit mycket uppskattat. För mer information – besök badhusets hemsida: www.energikallanlinde.se
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.