Årets största högtid stundar: julen. Upptakten inför dopparedan är också högtid för stadens alla handlare. Butikerna är laddade med julklappar – och tack vare snöfallet finns anledning att tro att första skyltsöndagen blir en bra sådan.-Det här skapar ju lite härlig julkänsla och självfallet är det viktigt för handeln i staden, kommenterar Tommy Eriksson, ordförande i Köpmannaföreningen.
”Det är inte snön som faller” framgick i en lika populär som udda ”jullåt” av Anders F. Rönnblom på 80-talet. Ack så fel han hade! För på måndagen var det baske mig snön som föll – och det med besked.
Ett alldeles lagom täcke snö på marken ger hopp om söndagen. Tommy Eriksson kan inte med siffror bekräfta att snön är jätteviktig, men menar att det självklart påverkar folket på ett positivt sätt. Och blir folk glada och så handlar de väl mer. Eller?
-Det är alltid bra med snö inför julhandeln, det skapar ju en härlig julkänsla. Det blir ljusare ute och jag tror att folk upplever vardagen som lite trevligare. Men om snön i sig ger mer klirr i kassan hos butikerna, det vet jag faktiskt inte. Vissa specifika branscher ser naturligtvis omgående en positiv effekt av snön, säger Tommy.
Snön kan eventuellt även bidra till att fler stannar på hemmaplan och handlar julklappar. Att strosa runt mellan butikerna och uppleva härlig julstämning, det är inget som något köpcentra i sydlig riktning kan erbjuda.
-Om det är väldigt dåligt väder, blött och trist, då kan jag tänka mig att fler väljer att åka iväg och ”handla under tak”. Men får vi behålla snön nu så kanske fler ändå stannar kvar i Lindesberg, hoppas Tommy.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.