Årets största högtid stundar: julen. Upptakten inför dopparedan är också högtid för stadens alla handlare. Butikerna är laddade med julklappar – och tack vare snöfallet finns anledning att tro att första skyltsöndagen blir en bra sådan.-Det här skapar ju lite härlig julkänsla och självfallet är det viktigt för handeln i staden, kommenterar Tommy Eriksson, ordförande i Köpmannaföreningen.
”Det är inte snön som faller” framgick i en lika populär som udda ”jullåt” av Anders F. Rönnblom på 80-talet. Ack så fel han hade! För på måndagen var det baske mig snön som föll – och det med besked.
Ett alldeles lagom täcke snö på marken ger hopp om söndagen. Tommy Eriksson kan inte med siffror bekräfta att snön är jätteviktig, men menar att det självklart påverkar folket på ett positivt sätt. Och blir folk glada och så handlar de väl mer. Eller?
-Det är alltid bra med snö inför julhandeln, det skapar ju en härlig julkänsla. Det blir ljusare ute och jag tror att folk upplever vardagen som lite trevligare. Men om snön i sig ger mer klirr i kassan hos butikerna, det vet jag faktiskt inte. Vissa specifika branscher ser naturligtvis omgående en positiv effekt av snön, säger Tommy.
Snön kan eventuellt även bidra till att fler stannar på hemmaplan och handlar julklappar. Att strosa runt mellan butikerna och uppleva härlig julstämning, det är inget som något köpcentra i sydlig riktning kan erbjuda.
-Om det är väldigt dåligt väder, blött och trist, då kan jag tänka mig att fler väljer att åka iväg och ”handla under tak”. Men får vi behålla snön nu så kanske fler ändå stannar kvar i Lindesberg, hoppas Tommy.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från polisen är man på plats för att söka efter en individ som uppges ha agerat hotfullt. Av säkerhetsskäl har personalen vid Storåskolan valt att inrymma samtliga elever medan insatsen pågår i närområdet.
– Det stämmer att vi är på plats och säker efter en hotfull person samt att skolan är inrymd. Det finns dock inget hot riktat mot skolan, utan det har gjorts av säkerhetsskäl samt att vi inte vill ha för mycket människor i rörelse som kan försvåra vårt arbete, förklarar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.
Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över ”hemtjänst söder”, det vill säga hemtjänsten i Frövi och Fellingsbro. Syftet har varit att utreda besparingar och effektiviseringar inom verksamheten, något som fått många att befara det värsta. Under torsdagen kom dock nämndens ordförande, Tom Persson (SD) med ett lugnande besked.
– Från presidiet har vi lagt två förslag till beslut, att dagens hemtjänstgrupper blir kvar i befintliga lokaler, utifrån att vi inte ser någon organisatorisk fördel i en flytt i utredningen, samt att det främjar Fellingsbro som ort.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.