Årets största högtid stundar: julen. Upptakten inför dopparedan är också högtid för stadens alla handlare. Butikerna är laddade med julklappar – och tack vare snöfallet finns anledning att tro att första skyltsöndagen blir en bra sådan.-Det här skapar ju lite härlig julkänsla och självfallet är det viktigt för handeln i staden, kommenterar Tommy Eriksson, ordförande i Köpmannaföreningen.
”Det är inte snön som faller” framgick i en lika populär som udda ”jullåt” av Anders F. Rönnblom på 80-talet. Ack så fel han hade! För på måndagen var det baske mig snön som föll – och det med besked.
Ett alldeles lagom täcke snö på marken ger hopp om söndagen. Tommy Eriksson kan inte med siffror bekräfta att snön är jätteviktig, men menar att det självklart påverkar folket på ett positivt sätt. Och blir folk glada och så handlar de väl mer. Eller?
-Det är alltid bra med snö inför julhandeln, det skapar ju en härlig julkänsla. Det blir ljusare ute och jag tror att folk upplever vardagen som lite trevligare. Men om snön i sig ger mer klirr i kassan hos butikerna, det vet jag faktiskt inte. Vissa specifika branscher ser naturligtvis omgående en positiv effekt av snön, säger Tommy.
Snön kan eventuellt även bidra till att fler stannar på hemmaplan och handlar julklappar. Att strosa runt mellan butikerna och uppleva härlig julstämning, det är inget som något köpcentra i sydlig riktning kan erbjuda.
-Om det är väldigt dåligt väder, blött och trist, då kan jag tänka mig att fler väljer att åka iväg och ”handla under tak”. Men får vi behålla snön nu så kanske fler ändå stannar kvar i Lindesberg, hoppas Tommy.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.