Årets största högtid stundar: julen. Upptakten inför dopparedan är också högtid för stadens alla handlare. Butikerna är laddade med julklappar – och tack vare snöfallet finns anledning att tro att första skyltsöndagen blir en bra sådan.-Det här skapar ju lite härlig julkänsla och självfallet är det viktigt för handeln i staden, kommenterar Tommy Eriksson, ordförande i Köpmannaföreningen.
”Det är inte snön som faller” framgick i en lika populär som udda ”jullåt” av Anders F. Rönnblom på 80-talet. Ack så fel han hade! För på måndagen var det baske mig snön som föll – och det med besked.
Ett alldeles lagom täcke snö på marken ger hopp om söndagen. Tommy Eriksson kan inte med siffror bekräfta att snön är jätteviktig, men menar att det självklart påverkar folket på ett positivt sätt. Och blir folk glada och så handlar de väl mer. Eller?
-Det är alltid bra med snö inför julhandeln, det skapar ju en härlig julkänsla. Det blir ljusare ute och jag tror att folk upplever vardagen som lite trevligare. Men om snön i sig ger mer klirr i kassan hos butikerna, det vet jag faktiskt inte. Vissa specifika branscher ser naturligtvis omgående en positiv effekt av snön, säger Tommy.
Snön kan eventuellt även bidra till att fler stannar på hemmaplan och handlar julklappar. Att strosa runt mellan butikerna och uppleva härlig julstämning, det är inget som något köpcentra i sydlig riktning kan erbjuda.
-Om det är väldigt dåligt väder, blött och trist, då kan jag tänka mig att fler väljer att åka iväg och ”handla under tak”. Men får vi behålla snön nu så kanske fler ändå stannar kvar i Lindesberg, hoppas Tommy.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.