Årets största högtid stundar: julen. Upptakten inför dopparedan är också högtid för stadens alla handlare. Butikerna är laddade med julklappar – och tack vare snöfallet finns anledning att tro att första skyltsöndagen blir en bra sådan.-Det här skapar ju lite härlig julkänsla och självfallet är det viktigt för handeln i staden, kommenterar Tommy Eriksson, ordförande i Köpmannaföreningen.
”Det är inte snön som faller” framgick i en lika populär som udda ”jullåt” av Anders F. Rönnblom på 80-talet. Ack så fel han hade! För på måndagen var det baske mig snön som föll – och det med besked.
Ett alldeles lagom täcke snö på marken ger hopp om söndagen. Tommy Eriksson kan inte med siffror bekräfta att snön är jätteviktig, men menar att det självklart påverkar folket på ett positivt sätt. Och blir folk glada och så handlar de väl mer. Eller?
-Det är alltid bra med snö inför julhandeln, det skapar ju en härlig julkänsla. Det blir ljusare ute och jag tror att folk upplever vardagen som lite trevligare. Men om snön i sig ger mer klirr i kassan hos butikerna, det vet jag faktiskt inte. Vissa specifika branscher ser naturligtvis omgående en positiv effekt av snön, säger Tommy.
Snön kan eventuellt även bidra till att fler stannar på hemmaplan och handlar julklappar. Att strosa runt mellan butikerna och uppleva härlig julstämning, det är inget som något köpcentra i sydlig riktning kan erbjuda.
-Om det är väldigt dåligt väder, blött och trist, då kan jag tänka mig att fler väljer att åka iväg och ”handla under tak”. Men får vi behålla snön nu så kanske fler ändå stannar kvar i Lindesberg, hoppas Tommy.
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.