Med ett dån landar enorma snöflak på marken. Arti Enver Bygg är en av många firmor som går för högtryck just nu för att skotta snö från tak. Det som skiljer sig mellan entreprenören Enver och andra snöröjare, är att hans affärsidé bygger helt och hållet på de nya skatteavdraget för husarbete, dvs hushållsnäratjänster.-Det finns mycket att göra för den som vill jobba och det blir allt vanligare att folk väljer att köpa tjänster som t ex snöskottning och trädgårdsarbete, konstaterar Enver och skickar ner ännu ett lass från kommunhusets tak.
Många, många ton snö har fallit från taken under kontrollerade former för Envers snöslädar. Bråda dagar råder och i takt med myndigheternas varningar, kommer allt fler arbetsordrar in. Inte minst från privatpersoner som framförallt vill få hjälp med garagetak och altaner. Så kallade husarbeten är här för att stanna, anser Enver.
-Jag hoppas det i alla fall. Det skapar både arbetstillfällen och nya möjligheter. Jag arbetade 10 år i Schweiz och såg de positiva effekterna av att folk kan köpa tjänster som t ex trädgårdsarbeten och sådant, förklarar han.
Möjligheterna han påtalar, är att många äldre kunde bo kvar i sina hus istället för att välja äldreboenden.
-Man kanske inte alltid orkar hålla igång när man blir gammal och att tvingas bort från sitt hem pga detta är inte bra. Nu kan man ju faktiskt köpa den hjälp man behöver utan att det kostar så mycket och det tror jag kommer bli lika vanligt här i Sverige som på andra håll i världen.
Kostnaden halveras
Även om det är ständig REA på husarbeten, dvs halva priset för köparen, så förlorar inte firman som utför tjänsterna något. För en privat genomsnittskund blir kostnaden 140 kr, det är för en timmes arbete och ungefär så lång tid det tar för ett ”enklare arbete” som att skotta garagetaket och eventuellt lite hårda plogvallar vid tomtgränsen, som uppstår efter plogbilarna.
-Jag tycker det har fungerat felfritt, man får resterande 140 kr per timme från Skatteverket, avslutar Enver och ger sig upp på kommunledningens boning igen.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.