Med ett dån landar enorma snöflak på marken. Arti Enver Bygg är en av många firmor som går för högtryck just nu för att skotta snö från tak. Det som skiljer sig mellan entreprenören Enver och andra snöröjare, är att hans affärsidé bygger helt och hållet på de nya skatteavdraget för husarbete, dvs hushållsnäratjänster.-Det finns mycket att göra för den som vill jobba och det blir allt vanligare att folk väljer att köpa tjänster som t ex snöskottning och trädgårdsarbete, konstaterar Enver och skickar ner ännu ett lass från kommunhusets tak.
Många, många ton snö har fallit från taken under kontrollerade former för Envers snöslädar. Bråda dagar råder och i takt med myndigheternas varningar, kommer allt fler arbetsordrar in. Inte minst från privatpersoner som framförallt vill få hjälp med garagetak och altaner. Så kallade husarbeten är här för att stanna, anser Enver.
-Jag hoppas det i alla fall. Det skapar både arbetstillfällen och nya möjligheter. Jag arbetade 10 år i Schweiz och såg de positiva effekterna av att folk kan köpa tjänster som t ex trädgårdsarbeten och sådant, förklarar han.
Möjligheterna han påtalar, är att många äldre kunde bo kvar i sina hus istället för att välja äldreboenden.
-Man kanske inte alltid orkar hålla igång när man blir gammal och att tvingas bort från sitt hem pga detta är inte bra. Nu kan man ju faktiskt köpa den hjälp man behöver utan att det kostar så mycket och det tror jag kommer bli lika vanligt här i Sverige som på andra håll i världen.
Kostnaden halveras
Även om det är ständig REA på husarbeten, dvs halva priset för köparen, så förlorar inte firman som utför tjänsterna något. För en privat genomsnittskund blir kostnaden 140 kr, det är för en timmes arbete och ungefär så lång tid det tar för ett ”enklare arbete” som att skotta garagetaket och eventuellt lite hårda plogvallar vid tomtgränsen, som uppstår efter plogbilarna.
-Jag tycker det har fungerat felfritt, man får resterande 140 kr per timme från Skatteverket, avslutar Enver och ger sig upp på kommunledningens boning igen.
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.