Med ett dån landar enorma snöflak på marken. Arti Enver Bygg är en av många firmor som går för högtryck just nu för att skotta snö från tak. Det som skiljer sig mellan entreprenören Enver och andra snöröjare, är att hans affärsidé bygger helt och hållet på de nya skatteavdraget för husarbete, dvs hushållsnäratjänster.-Det finns mycket att göra för den som vill jobba och det blir allt vanligare att folk väljer att köpa tjänster som t ex snöskottning och trädgårdsarbete, konstaterar Enver och skickar ner ännu ett lass från kommunhusets tak.
Många, många ton snö har fallit från taken under kontrollerade former för Envers snöslädar. Bråda dagar råder och i takt med myndigheternas varningar, kommer allt fler arbetsordrar in. Inte minst från privatpersoner som framförallt vill få hjälp med garagetak och altaner. Så kallade husarbeten är här för att stanna, anser Enver.
-Jag hoppas det i alla fall. Det skapar både arbetstillfällen och nya möjligheter. Jag arbetade 10 år i Schweiz och såg de positiva effekterna av att folk kan köpa tjänster som t ex trädgårdsarbeten och sådant, förklarar han.
Möjligheterna han påtalar, är att många äldre kunde bo kvar i sina hus istället för att välja äldreboenden.
-Man kanske inte alltid orkar hålla igång när man blir gammal och att tvingas bort från sitt hem pga detta är inte bra. Nu kan man ju faktiskt köpa den hjälp man behöver utan att det kostar så mycket och det tror jag kommer bli lika vanligt här i Sverige som på andra håll i världen.
Kostnaden halveras
Även om det är ständig REA på husarbeten, dvs halva priset för köparen, så förlorar inte firman som utför tjänsterna något. För en privat genomsnittskund blir kostnaden 140 kr, det är för en timmes arbete och ungefär så lång tid det tar för ett ”enklare arbete” som att skotta garagetaket och eventuellt lite hårda plogvallar vid tomtgränsen, som uppstår efter plogbilarna.
-Jag tycker det har fungerat felfritt, man får resterande 140 kr per timme från Skatteverket, avslutar Enver och ger sig upp på kommunledningens boning igen.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.